Balu fürgeségét nem annyira a napfény, mint a kifutó különböző pontjaira kirakott finom medvefalatok és játékok okozták – természetesen a gyerekek nagy örömére, akik a medvefarsangra érkeztek.
A hosszabb, több hetes előrejelzésekben még ma is nagy a bizonytalanság. A meteorológusok ezeket a „jövendöléseket” általában az évtizedek óta rögzített megfigyelésekre alapozzák. A múltban, amikor ilyen adatok nem álltak rendelkezésre, az emberek emlékezetében megőrződött népi megfigyelések alapján próbálták egy-egy hosszabb időszak jellemző időjárását előre jelezni. Általában egy-egy, vagy néhány jeles nap (Medárd napja, Luca napja stb.) időjárása alapján következtettek. Hagyományosan az ilyen jeles napok közé tartozik február másodika (Gyertyaszentelő Boldogasszony napja) is, és a néphit ezt összekapcsolta össze a medvék ébredésével. Ezért a mondás úgy tartja, ha ezen a napon a medve meglátja az árnyékát, az hosszú telet ígér, ha viszont nincs árnyéka, mert borús az idő, a tél már nem tart sokáig.
Az Állatkertben az elmúlt években rendszeresen tartottak medveárnyék észlelést, és természetesen azt is vizsgálták, hogy mennyire válik be az ez alapján történő előrejelzés. A tapasztalatok azt mutatják, hogy csak kicsit jobb az arány, mintha pénzérme feldobásával tippelnének.
Ennél rosszabb statisztával rendelkezik Phil, a nyugat-pennsylvaniai mormota. Ha ő is meglátja az árnyékát ezen a napon, akkor hat hétig még mindig kitart a tél a környéken. Az elmúl száz évben mindössze 17-szer vált be az árnyékos jóslat. Ráadásul egy mormota nagyjából mindössze tíz évet el. A helyieket azonban ez egyáltalán nem zavarja. 1887 óta minden esztendőben – korbaleil ruhákban, fejükön cilinderrel - kiszedik vackából a derék állatot, és bármilyen idő is van, azt jól megünneplik. Ja, és ha közben az örök vadászmezőkre távozna Phil, nosza hoznak egy másik mormotát, akit – mit ad isten – szintén Philnek hívnak.
Egykor talán még volt némi alapja a népi időjóslásnak, de a klímaváltozás miatt ezek a megfigyelések mára már biztosan „elkoptak” – állítják a szakemberek. És ha ez így van, mit várunk Balutól vagy Philtől? …Csak egy jó mókát, egy vidám családi programot!
(Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert, CNN)
Még a gorilláknál és az orangutánoknál is ritkább, fenyegetettebb állatok, a mhorr gazellák szaporodtak nemrégiben a Budapesti Állatkertben. Ezek a patások a természetben már kihaltak, az állatkerteknek köszönhetően léteznek még egyáltalán. A városligeti intézmény 2007 vége óta foglalkozik a tartásukkal, 2009 óta pedig rendszeresen szaporítják is őket. A most bemutatott két gida november elején, két különböző anyától született, mindössze két nap eltéréssel. A fiatalok mellett egyébként a világ jelenlegi legidősebb mhorr gazellája is a Budapesti Állatkert lakója!