A mélyvénás trombózis utáni bevált kezelési forma a véralvadásgátló, azaz antikoaguláns-kezelés. Az elmúlt 4-6 évben új típusú gyógyszerek (NOAC) kerültek forgalomba, amelyek használata egyszerűbb, és bizonyos szempontból biztonságosabb, így további segítséget nyújtanak a pitvarfibrilláció, trombózis, stroke és tüdőembólia megelőzésében.

Fontos tudni azonban, hogy – akárcsak a régebbi készítményeknél - a több-kevesebb vérzéssel járó beavatkozások előtt ezek alkalmazása is nagy körültekintést igényel a nagyobb vérvesztés elkerülése érdekében - mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Mielőtt bármiféle beavatkozásra sor kerülne, fontos, hogy a véralvadásgátlót szedő beteg konzultáljon a kezelőorvosával, mivel más-más a teendő különböző véralvadásgátló szerek esetén, és az sem mindegy, hogy milyen fogászati, szájsebészeti terápia előtt áll is az érintett.
Nem feltétlenül indokolt a véralvadásgátló-kezelés felfüggesztése az egygyökerű - esetleg már laza - fog kihúzása, fog körüli kisebb műtét, fogkő-eltávolítás esetén.
A véralvadásgátló-kezelés felfüggesztése indokolt viszont általánosságban a vágással járó, testbe hatoló eljárásoknál, azaz gyökérkezelés, biopszia, kisebb sebészeti műtétek, nagyőrlő húzása, íny alatti fogkő-eltávolítás, illetve injekcióadás esetében, mint helyi érzéstelenítés, alsó fogmedri blokád, állkapcsi blokád esetében.
Intézeti ellátást igényelhetnek azok, akik tartósan véralvadásgátló-kezelés alatt állnak, más, súlyos betegségük van - például vesebetegség –, illetve vérlemezke-összecsapódást gátló készítményt is szednek.
Az új típusú véralvadásgátlóknak még nincs forgalomban ellenanyaga, ami semlegesíthetné őket. Általánosságban elmondható, hogy fogászati, szájsebészeti beavatkozás előtt 2-3 nappal érdemes felfüggeszteni a szedésüket, ám ez csakis előzetes, minden gyógyszerre egyenként vonatkozó tájékozódás után valósítható meg - hívja fel a figyelmet prof. Blaskó György.
Forrás: Trombózisközpont