Életforma.hu


A magas vérnyomás tünetek nélkül is okozhat súlyos szervi károsodást

A magas vérnyomás tünetek nélkül is okozhat súlyos szervi károsodást 

Május 17. a magas vérnyomás világnapja, amit a Hipertónia Világszervezet kezdeményezésére hoztak létre. Céljuk, az emberek tájékoztatása a szív-érrendszeri megbetegedések megelőzési lehetőségeiről, tüneteiről, illetve kezelési módjairól.
Bedagadt a lábam trombózis után! Mit tehetek?

Bedagadt a lábam trombózis után! Mit tehetek? 

Trombózis után bedagadt a betegségben érintett lábam, mi a teendő - kérdezte olvasónk. Leggyakrabban a második és azt követő trombózis oka mindig az első. Amennyiben az első trombózis alkalmával a vénabillentyűk tönkrementek, akkor  – alvadásgátlás nélkül, és egyéb rizikófaktorok fennállása esetén – mindig kialakulhat újabb trombózis. Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa válaszolt.
Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!!

Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!! 

A rendszeres testmozgás mindenkinek elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.
Sokáig tünetmentes, ám életveszélyes - mi az?

Sokáig tünetmentes, ám életveszélyes - mi az? 

A vérzékenység és a fokozott véralvadás ugyanazon vonal két vége, így a véralvadási zavarok vagy az egyikben, vagy a másikban nyilvánulnak meg. Ám léteznek kivételek, amikor ugyanúgy felléphet trombózis, mint vérzés. Ilyen az úgynevezett esszenciális trombocitémia (essentialis thrombocytosis, ET) is.  Az állapotról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője beszélt.
Vénás trombózis - több típusa ismert

Vénás trombózis - több típusa ismert 

Két nagy csoportba soroljuk a trombózisokat: léteznek artériás és vénás trombózisok. Természetesen ezeken belül is vannak alcsoportok. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája a vénákban kialakult vérrögökről és kezelésükről beszélt.
Végre van, ami hatástalanítja az új típusú véralvadásgátlók hatását

Végre van, ami hatástalanítja az új típusú véralvadásgátlók hatását 

Trombózis megelőzésére egyre többször alkalmazzák a kumarin származékok helyett az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC), hiszen használatuk lényegesen kevesebb laboratóriumi követést igényel, szemben a régebbi készítményekkel. A számos pozitívum mellett, néhány hátránnyal is számolni kellett korábban, pl. nem lehetett hatástalanítani őket, vagyis nem létezett antidótumuk. Viszont nemrégiben ez pozitív fordulatot vett, így dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint használatuk még biztonságosabbá vált.
Erre figyelj, ha volt már mélyvénás trombózisod

Erre figyelj, ha volt már mélyvénás trombózisod 

Vannak bizonyos dolgok, melyekre a betegnek oda kell figyelni, ha már átesett egy mélyvénás trombózison. Oda kell figyelni, nehogy újra kialakuljon a probléma vagy annak egy szövődménye (pl. PTS). Hogy pontosan mikre is érdemes ügyelni a mindennapokban, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.

Több C-vitamin és kevesebb érbetegség 

A L’Oréal-UNESCO ösztöndíj egyik díjazottjának kutatási eredményei hozzájárulhatnak a zöldségek, gyümölcsök C-vitamin termelésének fokozásához, másrészt lehetővé tennék az algák hidrogéntermelésének bioenergetikai hasznosítását. A másik idei győztes kutatásai nyomán új gyógymódot kaphatnak a vérzékeny betegek és eredményesebben lehetne kezelni a trombózist is.

Trombózisom volt a repülőút után. Mit tegyek? 

A repülőutak – akárcsak hosszabb busz/autó/vonatút - jelentősen megnövelik a trombózis kialakulásának kockázatát az arra hajlamosaknál, ezért olykor előfordulhat, hogy a nyaralás tragédiába, kórházi tartózkodásba torkollik. Amennyiben az életveszély elhárult, úgy a betegnek a jövőben több tényezőre is kiemelt figyelmet kell fordítania. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezekről ad tájékoztatást.
Mire figyeljenek nyáron a kismamák, ha el akarják kerülni a trombózist?

Mire figyeljenek nyáron a kismamák, ha el akarják kerülni a trombózist? 

A kánikulában a kismamáknak több dologra kell ügyelniük, hogy zavartalanul teljen a melegebb hónapokban is a terhességük. Az egyik legfontosabb a trombózis megelőzése, hiszen a várandósság, a nyári hőség, a hosszú utazás mind megnövelik a vérrögök kialakulásának rizikóját. Hogy miként lehet elkerülni, azt dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától kérdeztük.

A hirtelen halál jelei a felső végtagokban 

Végtagfájdalom, elszíneződés és a végtag bedagadása: ezek a panaszok leginkább a lábaknál jelentkeznek, így sokan nem is gondolnak trombózisra, ha ezek a karok esetében, vagy esetleg a koponyán belül fordulnak elő. Milyen jelek figyelmeztetnek a vérrögök kialakulására?

6 dologra figyelj, ha már volt trombózisod 

A trombózis esélye számos ember életét veszélyezteti, főleg akkor, ha az illetőnél korábban kialakultak már vérrögök. Az állapot után több életmódbeli változtatás szükséges, és vannak olyan dolgok, melyekre kiemelt figyelmet kell fordítani. Prof. Blaskó Györgytől, a Trombózisközpont véralvadási specialistájától megtudhatjuk, vajon mi mindenre kell ügyelni a melegebb hónapok során.

Életveszélyes, ha idő előtt abbahagyod! 

Az artériás és a vénás trombózis hatékony prevenciós módja a véralvadásgátló terápia, melyet a szakember által meghatározott ideig szükséges alkalmazni. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját arról kérdeztük, hogy vajon mi mindennel kell számolni akkor, ha a beteg önszántából, idő előtt hagyja abba a gyógyszer szedését.

Mi van, ha trombózist kapsz véralvadásgátló mellett? 

A mélyvénás trombózis akut kezelése után nagy szerepe van a véralvadásgátló terápiának, ugyanis ekkor a hangsúly az ismételt trombózis prevencióján és a posttrombotikus szindróma elkerülésén van. Azonban olykor megesik, hogy a kezelés ellenére az illetőnél mégis kialakulnak vérrögök. Ennek okairól prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.

5 tünet, amely trombózisra figyelmeztet 

A mélyvénás trombózis van, hogy tünetek nélkül jelentkezik, ami megnöveli annak az esélyét, hogy a keletkezett vérrög a tüdőbe jutva embóliát okozzon. Azonban gyakran vannak olyan panaszok, melyek trombózisra utalnak, így az illető mihamarabb orvosi segítséget kérhet. Hogy melyek azok a tünetek, amiket semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni, azokat prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája osztotta meg.

Ezt tudnod kell a trombózisról! 

Évente csaknem háromezer ember hal meg tüdőembóliában, amely mélyvénás trombózis miatt alakulhat ki. A legtöbben semmit nem tudnak a trombózis kialakulásáról, és már csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor nagy a baj. Így azzal is kevesen vannak tisztában, hogy a betegségnek is több fajtája ismert, és kezelésével is más szakorvos foglalkozik. Nem mindegy ugyanis, hogy mélyvénás, vagy a felületes visszérrendszer trombózisáról beszélünk.

Utazol trombózis után? Erre nagyon figyelj! 

Trombózis után a betegnek több mindenre is szükséges odafigyelnie, hiszen ha egyszer már kialakultak vérrögök, úgy lényegesen nagyobb eséllyel következik be újra az állapot. Éppen ezért fokozott figyelmet kell ezentúl fordítani a prevencióra. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája elmondja, mennyire veszélyes az, ha az illető hosszabb autóútra vállalkozik.

Cukorbeteg vagyok és terhes. Szükségem van-e véralvadásgátlóra? 

A cukorbetegség számtalan szövődménnyel, többek között fokozott trombózis-készséggel járhat, ezért komoly odafigyelést igényel a megelőzése. Várandósságkor még nagyobb hangsúlyt kap a trombózis prevenciója, hiszen már maga a terhesség is jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának rizikóját. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudtuk, vajon van-e esetükben szükség véralvadásgátló terápiára a várandósság alatt és után.

Lombikra készülsz? Nem elég a Leiden mutáció ellenőrzése! 

Manapság egyre több pár kénytelen orvosi segítséget kérni a teherbeeséshez, és sokan vannak azok, akiknek egyetlen lehetőségük a gyermekáldásra a lombik programban való részvétel. Bár a lehető legbiztonságosabb körülmények közt zajlik a beavatkozás, azonban néhány veszéllyel még így is számolni kell. Ilyen például a mélyvénás trombózis lehetősége, melynek kialakulását esélyét a Leiden mutáció megléte megnöveli. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája azonban felhívja a figyelmet arra, hogy más genetikai mutációt is fontos lenne kiszűrni, hogy minimálisra lehessen csökkenteni a rizikót.

Kismamák és visszerek 

Várandósság alatt a kismama több kellemetlen tünettel is szembesülhet - ezek közül az egyik a kitüremkedő, kacskaringós visszerek megjelenése. Ez nem csak esztétikailag zavaró,de súlyosabb esetben akár életveszélyes mélyvénás trombózist is okozhat. Vajon szükség van ekkor az anyukának véralvadásgátlásra? Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője ad tanácsokat.

Trombózis, visszérgyulladás vagy visszérfájdalom - mi a különbség? 

Nyáron sokan küzdenek lábfájdalommal, ami elsősorban a kitágult visszereknek a következménye. De vajon honnan tudni, hogy nem visszérgyulladás, esetleg életveszélyes mélyvénás trombózis okozza a problémát? Szakember ismerteti a különbséget.

Örökölhető-e a trombózishajlam? 

Az érrendszert érintő problémák vezető betegségeknek számítanak a magyar lakosság körében, ennek ellenére a legtöbben nem veszik elég komolyan az esetleges rizikótényezőket. Ennek oka többek között az, hogy nem is sejtik, hogy az olyan veszélyes betegség, mint pl. a trombózis, sokkal gyakrabban alakul ki, ha a családban előfordult már.

Ne növeld a trombózisveszélyt! 

A vezető halálokok között szerepel a trombózis és annak szövődményei. Ez nemcsak Magyarországon, hanem Európában és a világ több táján is így van. A betegség kialakulásának okai között pedig több olyan is akad, amelyekről nem is gondoltad volna, hogy gondot okozhat. Tanácsaival Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája segít. 

Ez a leghatékonyabb érméreg! Te is megszívhatod... 

Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza

Gondok a Protein C-vel: végzetes lehet? 

A véralvadás egyensúlyának felborulása súlyos, életveszélyes következményekkel járhat, így érdemes fokozott figyelemmel kezelni. Sajnos örökletes, és szerzett formában is előfordulhatnak olyan betegségek, melyek ezt az egyensúlyt eltolhatják egyik, vagy másik irányba.

Kinek veszélyes a fogamzásgátló szedése? 

A fogamzásgátlók szedése veszélyeket is rejthet, hiszen egyes esetekben a szedésük nem javasolt, mivel komoly gondokat is okozhatnak, köztük trombózist, vagy magasvérnyomást. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Trombózist okozhat a vashiány 

A vashiány kellemetlen és gyakran nem diagnosztizált állapot. A szédüléssel, sápadtsággal, és fáradékonysággal járó betegség jól ismert szövődménye a vashiányos vérszegénység, ám prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája egy kevéssé ismert veszélyére is felhívja a figyelmet.

Óvakodj, ha a tesódnak már volt trombózisa 

Számtalan embert érint manapság a mélyvénás trombózis. Az ok a nem megfelelő életmódon kívül a genetikában keresendő. A családi halmozódás sok beteg esetében megfigyelhető, így tanulmányok alapján fokozott óvatosságra intik azokat, akiknek testvére már átesett a betegségen. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája a genetikai szűrés fontosságára hívja fel a figyelmet.

Veszélyes-e az ülőmunka trombózis után? 

A mélyvénás trombózis nagy rizikófaktorai az ülőmunka, az ebből adódó hosszú mozgáshiány, valamint egy korábbi trombózis. Amennyiben már volt ilyen jellegű problémája, akkor felvetődhet a kérdés, hogy mit tegyünk, ha irodai munkát végzünk? Vajon érdemes új munkahely után néznünk, vagy elég pár szabályt betartani?

6 életbevágó kérdés és válasz - a visszerekről 

  A visszeresség Magyarországon népbetegségnek számít, mely elhanyagolt esetben súlyos szövődményekkel járhat. Dr. Sepa Györggyel, a Trombózisközpont érsebész főorvosával arról beszélgettünk, vajon hogy változott az emberek hozzáállása a problémához az elmúlt években, és hogy mi az, amiben a legtöbben hibáznak.  

Miért halhatunk bele az ülőmunkába? 

A mozgáshiány számtalan betegség kialakulásának kockázatát megnöveli. Lényegesen gyakrabban fordul elő 2-es típusú diabétesz, elhízás, magasvérnyomás azok körében, akik szinte egész nap az irodában ülnek. Kutatások szerint mindemellett a vérrögképződés esélyét is megnöveli az inaktivitás.

Vérrögök: a leggyakoribb halálosztók 

Számtalan halálesetről hallani a trombózis kapcsán, legyen szó fogamzásgátlót szedő fiatal lányokról, vagy hirtelen összeeső profi sportolókról. Statisztikák szerint minden 5. percben valaki meghal a vérrögök miatt, pedig megfelelő kivizsgálással és terápiával az életveszély esélye minimalizálható lenne.

Fokozottabb a trombózisveszély várandósság alatt 

Várandósság során az édesanya teste is nagy változásokon megy keresztül, ami bizony hatással van az egészségére is. Ilyenkor ugyanis - többek között- erősen megnő a trombózis kialakulásának esélye, így fokozott odafigyelést igényel. A témáról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

7 tipp a trombózis megelőzéséhez 

A trombózist az öröklődést is befolyásolja, de megfelelő életmóddal és ellátással az esemény megelőzhető lehet, és egyszerű szűrésekkel a hajlam előre is jelezhető. Milyen jelekre kell figyelnünk? Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense a trombózis jeleiről és a prevenció lépéseiről beszélt.

Aszpirinnel a trombózis ellen? Nem biztos, hogy használ! 

Az aszpirin régóta kedvelt terápia az artériás trombózis megelőzése céljából. Bár sok esetben valóban hatásosnak bizonyul, ám nem ritka, amikor az illető nem reagál a kezelésre. Az aszpirin rezisztenciáról szakembert kérdeztünk.

Mikor van szükség trombózis megelőzésre terhesség során? 

A várandósság és a gyermekágyi időszak megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát elsősorban a szervezetben végbemenő hormonális változások következtében. Természetesen ez még nem egyenlő azzal, hogy a kismamánál ki is alakul véralvadási probléma, így az esetek többségében a terhesség zavartalanul zajlik. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosnőjétől megtudhatja, hogy mégis mikor van szükség prevencióra.

Örököljük vagy szerezzük a trombózis-hajlamot? 

Öröklődhet a trombózisra való hajlam, a közvetlen leszármazottaknak nagyobb a veszélyeztetettségük, mint az oldalági rokonoknak. Egy egyszerű vérvétellel, majd az ezt követő speciális laboratóriumi vizsgálatokkal azonban kimutatható, ki van veszélyben.  

Trombózis fogamzásgátlótól? Nem lehetetlen! 

Kevesen tudják, milyen összefüggés lehet a hormonális fogamzásgátlás és a trombózis kialakulása közt, holott dr. Demjén László, az Oxygen Nőgyógyászat orvosa szerint egy egyszerű vizsgálattal kiszűrhető azok nők köre, akiknek a trombózis-hajlam miatt más megoldást kell találniuk.

Miért nő meg a trombózisveszély daganat esetén? 

A rosszindulatú daganatok már önmagukban nagy veszélyeket hordoznak, ám bizonyos fajtái a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát is lényegesen megnövelik. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája a vérrögösödés megelőzésére hívja fel a figyelmet.

Magasvérnyomással csak óvatosan nyúljon a pohárhoz! 

A gyógyszeres kezelés mellett sokan próbálják a vérnyomásukat életmódváltással csökkenteni, melybe akár egy kis alkohol fogyasztása is belefér. Sok esetben nem hogy nem árt, de még mérsékelheti is a vérnyomást, ha az ember iszik egy keveset.

Az érszűkület fokozatai - Már a tünetmentest is kezelni kell! 

Az érszűkület a kor előrehaladtával egyre nagyobb valószínűséggel alakulhat ki, aminek akár súlyos következményei is lehetnek, ha nem foglalkoznak vele. Bár vannak a betegségnek fokozatai, az észlelt elváltozásokat már a legelején fontos kezelni.

Itt a teljes igazság a visszérkrémekről 

Többféle visszérkrémet próbáltál már te is? Egyik sem tüntette el a visszértágulatokat? Ne csodálkozz ezen, hiszen csak a kellemetlen tüneteket enyhítik, más dolguk nincs. Mi hát a gyógyítás leghatékonyabb módja?

Miért esik egyre több sportoló trombózis áldozatává? 

Az utóbbi időben egyre többször hallani, mikor egy profi sportoló trombózis okozta tüdőembóliában életét veszti. Így sokakban felmerülhet,  hogy azok, akik versenyszerűen sportolnak fokozottabban ki vannak téve a veszélynek? A kérdést prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája válaszolja meg.

Terhességi toxémia, a várandós nők rettegett kórképe 

A várandósság egy egészséges nő életében is megnöveli a trombózis esélyét, és amennyiben az illető trombofíliás – azaz megnövekedett trombózishajlama van-, a vérrögösödés valószínűsége megsokszorozódik, ráadásul vetéléseket is okozhat. Megelőzhető-e?

Ritka, de előfordul együtt a vérzéses panasz és a vérrögösödés 

A trombózis és a vérzékenység a véralvadási zavarok egy-egy fajtája, így a kettő együtt csak a legritkább esetekben szokott előfordulni. Ilyen állapot például a magas vérlemezkeszámból adódó esszenciális trombocitémia, amelynek során ugyanúgy előfordulhat vérrögösödés, mint vérzéses panasz.

Mélyvénás trombózis - profi sportolók sem gondolnak rá! 

Pár napja került kórházba mélyvénás trombózis miatt olimpiai bajnok. Hasonló tünetekről egyre gyakrabban hallunk, nemrégiben sajnos neves sportolón halálát okozta egy így kialakult vérrög. Milyen tünetekre figyeljen, és miként lehet elkerülni a bajt?

4 fontos genetikai szűrés a biztonságos terhesség érdekében 

Érdemes célirányos genetikai vizsgálatokat végeztetnie annak, akinél már előfordult trombózis, többszöri vetélés - vagy a családjában volt ilyen –, hogy biztonságban tudja babája és saját maga egészségét. A terhesség és a szülés utáni időszak ugyanis lényegesen megnöveli a mélyvénás trombózis, a vetélés és a koraszülés esélyét, ha trombóziskockázatot okozó genetikai örökséget hordozunk.

6 fontos kérdés a trombózisról 

A fogamzásgátló tabletták és a helytelen életmód következtében egyre gyakrabban alakul ki mélyvénás trombózis. Bár ez az életveszélyes szövődményekkel járó állapot benne van a köztudatban, sokakban felmerülhetnek bizonyos kérdések a betegséggel és annak kezelésével kapcsolatban.