A festmény a festmény alatt

Ha jobban megnézed Pablo Picasso Öreg gitáros című festményét, egy homályos női sziluettet is felfedezhetsz az eredeti gitáros alakja mögött. Miután a Chicagói Művészeti Intézet infravörös és röntgen képet készített a festményről, néhány más alakot is felfedeztek, akik el vannak rejtve a festményben. Picasso annak idején nem volt gazdag művész, így egy-egy vászonra több festményt is elkészített, így keletkezhettek a régi alakok az eredeti alkotás felett.
A Sixtus-kápolna anatómiai kódja
Egy emberi agy képe is megjelenik Michelangelo Ádám teremése című részletében. A neuroanatómia területének egyes amerikai szakértői úgy vélik, hogy Michelangelo egyik leghíresebb műve utalásokat tartalmaz az emberi anatómiára. Nézd csak meg Isten nyakát! A vonalak tökéletes átfedést adnak egy emberi aggyal. De a festményen elrejtve megtalálható a kisagy, a látóideg és az agyalapi mirigy is, a feltűnő zöld sáv tökéletesen egybeesik a csigolya artériával, és nem beszélve Isten és az emberek mögötti szív formáról.
Az erő szimbóluma
Michelangelo Dávid és Góliát alakjai a Sixtus-kápolna freskójában a héber gimel betűt formálják, ami a misztikus kabbala hagyománya szerint az erőt szimbolizálja. Lehetséges, hogy Michelangelo nem csak anatómia jelöléseket rejtett el a műveiben, hanem kabbala jeleket is?
A hunyorító Rembrandt
Margaret Livingstone és Bevil Conway Rembrandt önarcképeit tanulmányozták, és bebizonyították, hogy a festő sztereo vakságban szenvedett, ennek köszönhető, hogy máshogy érzékelte a világot. 3D helyett 2D-ben látta a valóságot, és valószínűleg ez segítette Rembrandot abban, hogy megalkossa a hallhatatlan remekműveit.
Bosszú a szerelmesek iránt
Gustav Klimt egyik leghíresebb festménye Adele Bloch-Bauert ábrázolja. Férje, Ferdinand Bloch-Bauer cukorbáró rendelte meg a festményt, amikor megtudta, hogy Adele és Klimt viszonyba kezdett egymással. A báró úgy gondolta, hogy több száz vázlat után a festő meg fogja gyűlölni szeretőjét, és ebben igaza is lett. A rutinmunka lehűtötte Klimt érzéseit a múzsája iránt, a viszony gyorsan véget ért, de A hölgy aranyban című festmény örökre világhírű maradt.
A világ végének jóslata és egy dallam
Sabrina Sforza Galitzia olasz kutató Leonardo da Vinci Utolsó vacsorájának szokatlan értelmezésére jutott. Szerinte a kép készítője azt üzente az utókornak, hogy a világ vége 4006. március 21-én fog bekövetkezni. És hogy az olasz kutató erre hogyan jött rá? Megfejtette a festmény matematikai és asztrológiai kódját. Galitzia ezen állítását senki sem igazolta vissza, de ő ettől függetlenül, azt is váltig állítja: Krisztus és az apostolok kezei a kenyérrel az asztalon olyan sort alkotnak, ami egy rövid, de értelmes dallamnak tűnik, ha lejátsszuk.
A világ sárga színben
Vincent van Gogh szinte minden festményén domináns sárga szín látható. Paul Wolf professzor magyarázata szerint, az epilepszia ellen szedett gyógyszer mellékhatása megváltoztatja a színérzékelést. Van Gogh pedig ezt a gyógyszert szedte, ezért láthatta a világot másnak, mint ami a megszokott. Számára a világ úgy nézett ki, ahogy a festményein keresztül bemutatta.
Mozart és a szabadkőművesek
Wolfgang Amadeus Mozart állítólag a Szabadkőműves Titkos Társaság tagja volt. Pietro Antonio Lorenzoni olasz festő gyerekkorában készített a zeneszerzőről egy potrét, amelyen felűnik a szabadkőművesség egyik szimbóluma. Ez pedig az elrejtett kéz: a gyerek Mozart bedugta a kezét a ruhája alá, ami eléggé ritkaságnak számított akkoriban. Az elrejtett kéz a társaság szimbóluma volt.