A Nők a Balatonért Egyesület 1995 évi megalakulás idején a Balaton túlzott foszforterhelése, az algásodás és a halpusztulás volt a balatoni civilek fő problémája – meséli Szauer Rózsa, a NABE elnöke. Alapító elnökünk, Simonné Zákonyi Tünde, a Balatoni Szövetség akkori elnökének, Simon Károlynak a felesége, úgy vélte, egy önálló női egyesület sokat segíthetne a férfiaknak, kifejezetten női feladatok átvállalásával. Az egyesület fő profilja a Balaton és környéke természetvédelmi értékeinek védelme. A mottónk: „Védjük együtt a Balatont!”. Sok kitartás, nagy szorgalom és alázat szükséges hozzá. Az alázat azért, mert a környezetvédelem és a nők társadalmi megbecsültsége egyaránt alacsony.
Kik lehetnek az Egyesület tagjai - csak állandó lakosok, vagy a rendszeresen ott nyaralók is?
Egyedülálló az országban, hogy egy ilyen sok tagot számláló közhasznú civil szervezetben mindenki önkéntesként dolgozik. Az egyesületnek 700 tagja van, akik a tavat körbeölelve, lakóhelyük szerint 18 önálló csoportban tevékenykednek. Már Budapesten is van csoportunk. Jó a kommunikációnk, minden csoportnak saját honlapja és Facebook oldala van, levelezőlisták segítik a közös munkát. Igyekszünk folyamatosan és naprakészen információkkal ellátni nemcsak egymást, hanem minden balatoni polgárt is.
Az egyesület jó működésének egyik kulcseleme az, hogy nők alkotják a tagságot. Befogadóak vagyunk, állandó balatoni lakosok mellett sok nyaraló tagunk is van. Megvalósítható feladatokkal foglalkozunk, valódi együttműködésben. Egy nőkből álló szervezet esetén ez nem is meglepő, mert a családok egybetartásában és irányításában a nőknek nagy gyakorlatuk van. A kisebb és olykor nagyobb sikerek vonzzák az új tagokat. Legalább ennyire fontos, hogy minden csoport önállóan dolgozik a saját településéért, résztvevője a helyi közéletnek. Szerteágazó feladatokat vállalnak, ezek közé tartozik például a zöldfelületek rendben tartása és szépítése, részvétel a település jeles napjainak eseményein, környezetvédelmi foglalkozások szervezése az óvodákban és iskolákban.
Az egyesületet alapító nők közösen azon gondolkodtak, hogy a családok-háztartások irányítóiként milyen apró lépéseket tudnak tenni a társadalmi léptékű intézkedések mellé. Használjunk például foszfátmentes mosóport, mert az a szennyvízbe kerül. Óvjuk a zöldet, a fákat, a bokrokat. Ezek, a környezet állapotán általában, és különösen a tó állapotán javító minták beépültek az egyesület alapelveibe, megjelentek kiadványainkban. A tagok között sok pedagógus van, így az oktatás-nevelésben az irányelveink a mindennapok részévé váltak.
Milyen formában szólítják meg az embereket?
Vannak hagyományossá vált programjaink, ilyen például a NABE Zöld Fesztivál, vagy a Víz Világnapjához kapcsolódó koszorúzó ünnep. Mióta megjelentek a mohó beruházók, új problémákkal, új kihívásokkal kell megbirkóznunk. A csopaki móló és a Kerekedi öböl védelme, a jelenlegi strand helyére tervezett balatonföldvári vitorláskikötő generálta konfliktusok kezelése az aktuális feladataink. Elfogytak legnépszerűbb kiadványaink, a Balaton könyve és a Balaton társasjáték, szeretnénk újranyomtatni őket.
A mögöttünk álló huszonhat év tevékenységének van egy szép íve, a természeti értékek védelmében számos sikert könyvelhettünk el, ezt tükrözik a kitüntetéseink is. Megkaptuk a Balaton-díjat, 2000-ben az Év civil szervezete voltunk, Veszprém megye Érdemrendjével tüntették ki az egyesületet, Pro Natura Emlékplakettet kaptunk, ezeken túlmenően pedig a helyi csoportok, csoportvezetők saját településükön is rangos elismeréseket vehettek át. A mostani problémák azonban kezdenek túlnőni egy civil szervezet lehetőségein.
Önök hogy tapasztalják, milyen állapotban van most a tó és környéke?
A Balaton most jó állapotban van. De, hogy néhány év múlva is így lesz-e? Nos, ezért aggódunk. - feleli Dr. Hajósy Adrienne, az egyesület programvezetője. A tó jó állapotának a megmaradásáért a természet teheti a legtöbbet, ha hagyják. Sajnos, nem mindig hagyják, az utóbbi években egyre kevésbé. Átgondolatlan beruházások, a gombamód szaporodó lakóparkok a tóparton, a sok új vitorláskikötő-terv, a parti zöldterületek és a parti sétányok csökkentése, a nádasok irtása, és mindezekkel összefüggésben az iszaposodás fenyegető árnya jelentik a közeljövő legnagyobb problémáit.
Az önálló Balaton törvény megszűnt, beolvadt az országos területrendezési törvénybe. Ebbe a kerettörvényjellegű jogszabályba nem fért bele valamennyi Balatonra vonatkozó speciális szabály, különös tekintettel a környezetvédelmi szabályokra. Ígéretek szerint a készülőben levő kormányrendeletekbe épülnek majd be. A balatoni polgároknak valódi véleményezési és beleszólási jogot kellene biztosítani, hogy az itt élők szempontjai is bekerülhessenek a rendeletekbe. Formális hozzászólási lehetőséget különféle jogszabályok ugyan biztosítanak, de el kell érni, hogy a döntéshozók meg is halljanak bennünket. Ez az idei év legfontosabb feladata. Az itteni népesség számára a Balatont védő, jó rendeletek megalkotása a szó szoros értelmében létkérdés, mert a turizmus a legfőbb "munkáltató". Mi, akik itt élünk a tó partján, tudatában vagyunk annak, hogy életminőségünk és anyagi gyarapodásunk függ attól, milyen lesz a Balaton 5-10 év, vagy egy emberöltő múlva.
A polgárok megszólításának, és akaratuk döntéshozókhoz történő eljuttatásának szép példája a nem a Balatonra való, nagy sebességű vízi járművek (jetski, hyperjet) elleni fellépés. Több ezren írták alá a petíciónkat, melyben azt kérjük a döntéshozóktól, hogy ne engedjék meg ezeknek a járműveknek a használatát a tavon. Maradjon a Balaton "családi paradicsom"! Már az országgyűlés előtt van a vízi törvény sebességkorlátozást bevezető módosító javaslata. Reméljük, még a jetskik tömeges megjelenése előtt megszavazzák a javaslatot.
Mi módon lehet támogatni az Egyesület munkáját, tevékenységét?
Az egyesület csoportjainak honlapjain, a közösségi oldalakon az érdeklődők naprakész információkat olvashatnak. A kulcsszó a "NABE" - Nők a Balatonért Egyesület.. Olvassák el legsikeresebb könyvünket, a Balaton könyvét, melynek már három kiadása is elfogyott. Vegyenek részt rendezvényeinken! Aláírásukkal támogassák petícióinkat, nyílt leveleinket. Írjanak nekünk, ha környezetszennyezést tapasztalnak. Végül kérjük, adójuk egy százalékával támogassák egyesületünket, hogy biztosítani tudjuk önkéntes munkánk tárgyi feltételeit, kiadványainkat, rendezvényeinket.
Ezt is olvasd el!
Az utcáról a lakásba egyesület