Egy friss felmérés szerint 34 európai várost hasonlítottak össze az alapján, mennyibe kerül saját lakáshoz jutni. Megvizsgálták a belvárosi négyzetméter árakat, az átlagkereseteket, a jelzáloghitelek kamatát, azt, hogy a törlesztőrészletek a keresetek mekkora hányadát teszik ki, és a megélhetési költségeket is. Az adatok alapján Moszkvában és Kijevben a legnehezebb első lakáshoz jutni, de rögtön harmadikként Budapest követi őket. A legjobb esélyekkel saját lakás vásárlásra Brüsszelben találkoznak a fiatalok, de Bern és Koppenhága is dobogós.– A kormány családvédelmi akcióterve, különösen a CSOK és a különféle hitelek némileg segítenek egy rétegen, de ennek ellenére Budapesten belvárosi lakást leginkább öröklés útján tud szerezni egy mai fiatal – mondta Balla Ákos ingatlanszakértő. – A jelenlegi átlag 800-900 ezer forintos négyzetméter árak mellett évtizedekig kellene spórolni ahhoz, hogy megfelelő saját tőkénk legyen, amire már ad hitelt valamely pénzintézet. A valóság pedig az, hogy az albérleti árakat is csak nagy nehezen vagy egyáltalán nem tudják kifizetni a pályakezdők. –
A vevők reagáltak leggyorsabban a nemrég bejelentett családtámogatási intézkedésekre. Az ingatlankeresők száma azonnal 15%-kal volt magasabb az elmúlt évek ilyenkor megszokott átlagánál, és újra emelkedő szakaszba lépett.
Ezért volna szükség egy rendszerszintű bérlakás programra, amihez jó alapot adhatna az önkormányzati tulajdonban lévő és üresen álló több ezer ingatlan. A szakértő szerint ezek felújításához, lakhatóvá tételéhez természetesen állami forrásbevonására van szükség, utána azonban bérbeadhatók lennének a fiataloknak a piaci szint alatti díjért.
– Ahogy a ma már nyugdíjas generáció még kaphatott ún. tanácsi bérlakást, amellyel könnyebb volt az életkezdés, a mostani fiataloknak is hasonló, átfogó segítség kellene ahhoz, hogy biztosabb lábakon állva vághassanak bele a karrierbe és a családalapításba – tette hozzá Balla Ákos.