Mivel a műemlék szót a köznyelv a jogi fogalomnál sokkal szélesebb értelemben használja, fontos kideríteni, hogy egy adott épület valóban műemléki védettséget élvez-e, vagy csupán egy szép régi ház, amelyben el tudjuk képzelni az életet. Az esetleges átalakítás vagy használat szempontjából fontos besorolásról a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tud felvilágosítást adni. De a helyi önkormányzatok is védettség alá vehetnek a területükön elhelyezkedő ingatlanokat, és ezekre ismét más szabályozás vonatkozik.
Terhek és előnyökA védett, műemlék épületek esetében fokozottan igaz, hogy eszmei értékük sokkal nagyobb, mint a piaci ár, amelyet remélhetnek értük a tulajdonosok.
Az ingatlan értékét meghatározó szokásos tényezők - mint az elhelyezkedés, a lakás mérete, megközelíthetősége - mellett ez esetben fontos tényező az adott épületre vonatkozó műemléki építészeti kötöttség. Egy lerobbant műemlék lakás értéke sokkal alacsonyabb a korlátozott átalakítási lehetőségek és speciális felújítási kötöttségek miatt, amelyek gyakran már első pillantásra is láthatóan igen sokba kerülnek. Egy műemlék ház esetében az engedélyköteles átalakítási munkák köre is jóval szélesebb, mint a nem védett lakásoknál. Nem csak a főfalak áthelyezéséhez, de sokszor a homlokzatot nem érintő belső átalakításokhoz is engedély kell, tehát még a belső nyílászárók cseréjéről sem dönthet a tulajdonos. Befektetésnek azonban semmiképpen nem rossz egy ilyen ingatlan, hiszen a jó állapotú vagy felújított műemlékeknél a védelem ténye olyan presztízsértéket jelent, amely feltétlenül növeli az ingatlan értékét, az eladási árat.Nem kell azonban ekkora terhet vállalni ahhoz, hogy elegáns, régi lakásra tegyünk szert. A patinás hangulat számos olyan épület esetében is megvan, amellyel sokkal könnyebb a dolga a bent lakónak.
Régi külső, modern belsőAz úgynevezett "helyi védettséget" élvező házak felügyelete az önkormányzatok hatáskörébe tartozik, a rájuk vonatkozó, sokkal kevésbé szigorú szabályokról is azok adnak részletes felvilágosítást. Ezeket átépíteni és korszerűsíteni egyaránt lehet. Minden olyan építészeti beavatkozás megengedett, amely a lakók kényelmét, az ingatlan jobb használatát elősegíti, feltéve, hogy mindez az eredeti építészeti értékeket nem semmisíti meg, vagy nem változtatja meg jelentősen.
Nem kell tehát lemondani a korszerű fűtési, világítási rendszerről, épülhet amerikai konyha vagy igény szerint bármilyen más modern megoldás. Itt arról is szabadon dönthet a tulajdonos, hogy mire kívánja használni a lakást, míg a műemlékek esetében a funkcióváltást is engedélyeztetni kell.Érdemes azonban minél többet megtartani az eredeti belsőből ott is, ahol erre nem kötelez jogszabály. A régi ajtók, ablakok, egy jó helyen meghagyott patinás kőburkolat vagy stukkó stílusos és utánozhatatlanul egyedi megjelenést kölcsönöz a térnek. Ha esetleg nem is esik külön védettség alá egy-egy szép részlet, a bontás előtt mindenképpen jó végiggondolni, mi az, ami megmentve a lakás éke lehet majd.
Stílusos életvitel
A Budapesten legnagyobb számban fellelhető klasszicista vagy szecessziós stílusban épült lakóházak nagy belmagassága, grandiózus lépcsőházai és terei, a változatos formavilágú stukkók, kovácsoltvas díszítések olyan hátteret teremtenek, amelyek nemcsak klasszikus bútorokkal, hanem akár a legmodernebb belső kialakítással együtt is harmóniát alkotnak. A stílusok keverése, a letisztult, akár ipari ihletettségű darabok és a míves részletek együttélése az egyik legfontosabb mai dizájntrend, amelyet a modern épületekben kisebb antik bútorok, dekorációk becsempészésével érnek el. A régi lakások esetében megfordul a folyamat, és a míves épület hangsúlyozását segíti a jól átgondolt, modern felújítás, berendezés. A klasszikus stílushoz a régi korok életmódjához igazodó beosztás társul, amelyet a mai igényeknek megfelelően legtöbbször teljesen át kell alakítani. Az eredetileg nagy alapterületű lakások sokméteres belmagassága, nagy ablakfelületei azonban remek életteret kínálnak. Jól sikerült átalakításra is számos példát találni már. Nem csak magánlakások, kisebb-nagyobb irodák is működnek új életre keltett régi lakásokban. Néhány befektető egész bérházakat újít fel, korszerűsít, és a stílusosan kivitelezett lakásokat később eladásra vagy bérlésre kínálja fel. Így az átalakítás kényelmetlenségei nélkül élvezhető az ódon lakások által kínált stílusos életvitel.A belvárosi lét örömeiA régi épületek reneszánszának az is fontos eleme ugyanis, hogy nagy részük a belváros fontosabb útvonalain vagy azok közelében helyezkedik el, legalábbis ezek azok, amelyek népszerűek az újonnan beköltözők között. Így az épület szépsége és hangulata mellett adottság a belvárosi életforma is. A nyüzsgő utcák, közelben lévő éttermek, szórakozóhelyek és üzletek kényelmes és izgalmas mindennapokat kínálnak, bár az sem kétséges, hogy a legszebben felújított lakás tulajdonosa is csak akkor lesz elégedett lakhelyével, ha van némi vonzódása a környéken nagy valószínűséggel megjelenő, romantikusan málló vakolatokhoz. Hiszen növekvő népszerűségük ellenére a régi épületek és a belvárosi utcák megújulása egyelőre aprócska léptekkel halad.
Helyi védettség, helyi támogatás
A főváros helyileg védett házai lényegesen több támogatást kaphatnak, mint a műemlék épületek: a települési értékvédelmi támogatást - a HVG cikke szerint - sokféle felújításra meg lehet pályázni. Igényelni lehet többek között az eredetivel megegyező, korszerű nyílászárók cseréjére is: ilyenkor a támogatás keretében a főváros az eredetivel megegyező nyílászárók beszerzésével járó többletköltséget állja. A támogatás értéke ebben az esetben lakásonként 200-300 ezer forint is lehet. Ilyesmire nemcsak helyi védettség alatt álló társasházak, hanem védett családi házak és intézmények is pályázhatnak.- timár -
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Piac és Profit magazin 2008. július-augusztusi számában jelent meg.