FALAZZUNK?
Az arany középút a falazott technológia. Több ezer éves módszerről van szó, ami már az egész világon bizonyított. Ha félsz az újdonságoktól, akkor ez lesz a te megoldásod. A legtöbb kőműves ezt ismeri.
Ár(uljuk el!)
A falazott házak ára – elfogadottsága miatt - általában maga az etalon, ehhez viszonyítják a többi technológiát. Így inkább nettó négyzetméterárakat írok. Ez a helyzet 2020 elején:
- falvakban nettó 200.000-250.000 Ft-ba kerül 1 m2, ami nagyon jó árnak számít (az olcsóbb munkaerő miatt)
- nagyobb városokban nettó 300.000-350.000 Ft 1 m2
- Budapesten nettó 350.000-500.000 Ft 1 m2
Ezek az árak egy átlagos ház átlagos árai. Ha passzívházban, vagy spéci megoldásokban gondolkozol, akkor ezek a számok meredeken emelkednek.
Meddig tart?
A téglaházak stabilitása és tartóssága jónak mondható. A vizet a többi technológiához képest jól tűrik, megbirkóznak a viharokkal, és a falak tűzbiztosnak mondhatók. Amit nem szeretnek, az a földrengés…
KÖNNYŰSZERKEZET HELYBEN:
Ez a legegyszerűbb, de egyben a legfapadosabb megoldás is. A szakemberek felállítanak egy tartó vázszerkezetet, amit ezután különböző rétegrendekkel két oldalról „becsomagolnak”. Ezzel az építéssel egy alsó kategóriás falszerkezetű házat kapunk, ami természetesen kényelmesen élhető, de lesznek kényelmetlen megoldások (hangszigetelés, tartósság, vízállóság, tűzgátlás, eladhatósági nehézségek, stb..), és kevés az építéshez értő szakember.
Zsebbenyúlás
Pont az ár miatt vagyunk hajlandóak elviselni a kényelmetlenségeket: egy ilyen ház ára kb. 10-20%-al is alacsonyabb lehet, mint a falazott szerkezetű házé. Ez egy 50 milliós háznál már 5-10 millió Forint!
Tart, ameddig?
A könnyűszerkezetű házak tartóssága kifejezetten rossz: nem bírják a vizet, a tüzet, a szelet (nem a nyári fuvallatra gondolok), és a rovarok is gondot okozhatnak. Emiatt a könnyűszerkezetes házaknak különleges rétegrendekre van szüksége, amiknek épen kell maradniuk. A tartóssági problémák miatt az ilyen technológiával épült házak nem igazán tartják az árukat.
KÉSZHÁZAS KÖNNYŰSZERKEZETES OTTHON:
A kész házas építés a leginkább jövőbemutató építési technika. Egyelőre drága, de ahogy a technológia elterjed, úgy fog csökkenni az ára. A technológia alapja a helyszíni könnyűszerkezetes építészet, de a tervezés és a kivitelezés minősége sokkal jobb.
És az ár…
Sajnos még ez a legdrágább technológia a három közül. Leginkább azok építenek így, akik vagy hajlandóak áldozni a környezetvédelemre, vagy félnek a helyszíni kivitelezés bonyodalmaitól és hibáitól. Az ár nettó 450.000 Ft/m2-tól indul, és igényektől függően növekedik.
Tartósság, stabilitás
Tartóssági szempontból a kész házakat a falazott és a könnyűszerkezetes házak közé helyezném el. Az alap a könnyűszerkezetes házaké, de minden építőanyaggal és jól megtervezett csomóponttal próbálnak javítani a tartósságon. És ez jól is működik addig, amíg ezek a rétegrendek, szigetelések nem sérülnek.
Akkor most hogy…?
Nem hoznék ki győztest a három technológiából. Inkább a pénztárcához kötném az ajánlásomat: kispénzűeknek a helyszínen épített könnyűszerkezetes házakat és a falazott technológiát ajánlanám. Ha engedi a pénztárcánk, akkor pedig a falazott és a kész házak között érdemes vacillálni. Ha jobban érdekel a téma, itt olvashatsz róla.
(Forrás: Kerekes Levente – ÉpítőABC)
Részben az átfogó családtámogatási programnak, részben a lakásáfának köszönhetően jelentős fellendülés tapasztalható mostanság a magyar építőiparban. Bár az előrejelzések messze nem ilyen optimisták, abban a szakértők is egyetértenek, hogy még legalább egy évig kitart a lendület, tehát 2020-ban is mindenki építkezni akar majd, ami a legtöbb ember életében az egyik legnagyobb befektetésnek tekinthető.