Évtizedekkel ezelőtt nem okozott különösebben nagy fejtörést a fűtési mód kiválasztása. Az egyedi megoldások között a választás többnyire leszűkült a vas- vagy cserépkályhára, esetleg kandallóra. Központi fűtés elsősorban a nagyobb társas vagy bérházakban volt. Aztán egyre gyakrabban már családi házakban, ma már pedig az egyes lakások fűtése is megoldható ily módon.
Ami az energiaforrást illeti,
a fát és a szenet kiszorította az olaj, a gáz és a villamos energia. Ez utóbbi kényelmes, környezetbarát fűtési mód, ám hosszabb távon rendkívül költséges. Hasonló a helyzet fűtőolajjal is.
A fa és a szén használata felettébb munkaigényes - bár az előbbiekhez képest mindkettő pénztárcakímélő -, sok kényelmetlenséggel is jár. A fatüzelésű kályhák, kandallók, kemencék mégis újra népszerűek, igaz, inkább kiegészítő fűtésként vagy csak az élő tűz kedvéért, látványáért, hangulatáért.
Ma kétségkívül a gáz a legkorszerűbb fűtőanyag - legyen szó cirkóról vagy konvektoros rendszerről -, viszonylagosan olcsó, könnyen kezelhető és hozzáférhető. Az utóbbi évtizedben már az sem gond, ha nincs vezetékes földgáz, mert akkor ott a tartályos.
Ami az egyéb költségeket illeti: a konvektoros fűtés beszerelése kisebb befektetést igényel, mint a központi fűtésé, és jó energiahatékonysággal üzemeltethető.
A központi fűtés
alapja, hogy a hő termelő - a kazán - és a hőt leadó eszköz különválik, s közöttük a csőrendszer létesít összeköttetést. Ezen áramlik a felmelegített "hő szállító" anyag - többnyire víz -, hogy azután a lakás egyes helyiségeiben különböző felületeken leadja a meleget, és kellemes komfortérzetet teremtsen.
Bár a meleg vízzel üzemeltetett radiátoros központi fűtés még mindig talán a legnépszerűbb, az utóbbi években hódítanak az olyan új, korszerű fűtési módok, mint a padló-, a fal- vagy a szegélyfűtés. Ezek kialakítása ugyan jóval drágább, mint a radiátoros megoldásé, ám annál energiatakarékosabbak, így a költségek megtérülnek. És mentesek a radiátoros fűtés hátrányaitól is: nincs a lakáson végigfutó csőrendszer, s a nem mindig esztétikus, helyigényes radiátor-testek sincsenek. Igaz, a régi, kissé bumfordi fém hő leadókat mára felváltották a kecsesebb lapradiátorok.
A padló- és a falfűtés
esetében a kazánban termelt hőt a nagy felületű padlózaton, illetve a mennyezeten és a falon át sugárzással adják le a beépített réz- vagy műanyag csövek.
A padlófűtés elsősorban a hidegburkolatú, valamint nagy alapterületű, nagy belmagasságú és a sok üvegfelülettel kialakított helyiségekben ajánlott. A lábnak kellemes, egyenletes melegérzet nyújt, de vannak olyan vélemények, hogy éppen emiatt nem tesz jót az ember keringési rendszerének. Hálószobákba nem javallott, mert lassan szabályozható, azaz nehezen érhető el vele az alváshoz szükséges, optimálisan alacsony hőmérséklet.
A falfűtést többnyire kiegészítésként ajánlják, s ott, ahol nincs más megoldás. Alkalmazásánál szigorú előírás, hogy ne kerüljön semmi a fal elé, sem rá.
A szegélyfűtés
az egyik legkorszerűbb fűtési forma, nálunk most kezd utat törni magának. Egyenletesen oszlatja el a hőmérsékletet, megszünteti az egészségre káros, túlfűtött lakózónákat, valamint a por, a pollen és a baktériumok keringését a levegőben. Kialakítása - a minőségi csőrendszer ára miatt - ugyan jóval többe kerül, mint a radiátoros fűtésé, de optimális energia kihasználása révén a fűtési költségnek akár az egynegyedét is megtakaríthatja.
A fűtőbetéteket az oldalfalak és a padlózat találkozásánál körben helyezik el, a falba szinte belesimuló vékony csöveken fut végig a kazánban felhevített víz. Az alig több mint 10 centi magas és 2,5 centi széles szegélyradiátorok formatervezettek, könnyűfém idomból, porszórt bevonattal készülnek, így szinte minden enteriőrbe elegánsan és feltűnésmentesen illeszthetők. A gyártó megrendelésre a RAL skála bármelyik színében legyártja.
A padló konvektoros fűtés a szegélyfűtés kiegészítője: felfelé áramló meleg "légfüggönye" ajtónyitásnál vagy szellőztetésnél meggátolja a helyiség gyors áthűlését, és megakadályozza az ajtók, ablakok párásodását is. A padlóba süllyesztetten beépítendő csatorna fűtéscsöveit elegáns perforált lemez takarja, amely takarításkor egyszerűen kiemelhető. Minimális vízigényével hosszú távon jelentős megtakarításra nyújt lehetőséget.
Jó tudni
Ma már megtalálhatók a kínálatban egyedi igényre gyártott, a lakrészek hőigényére "szabott" radiátorok is. Ezek a 300-2200 milliméter magasságban, 165 és 6000 milliméter szélességben, három lamella mérettel legyártható fűtőtestek a lakás falán vízszintesen, függőlegesen, egy- vagy kétsorosan egyaránt elhelyezhetők. Áramoltatási jellemzőik ideálisak, hiszen a hő leadás 30 százaléka sugárzással történik, ami jó hőérzetet nyújt. Könnyen tisztíthatók, s mivel nemcsak falon, hanem a térben is elhelyezhetők, belsőépítészetileg is korszerűnek mondhatók. Némely gyártó innovatív formájú, elegáns, krómbevonatú fűtőtesteket kínál, amelyek kiváló műszaki adottságaik mellett szinte a már-már művészi szintű tervezés kifejezőeszközévé is váltak.
Nappali Háló Dolgozó Piac 2004/5 szám - Szilágyi Eta