Becslések szerint Magyarországon évente 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, ez fejenként 86 kilogramm kidobott élelmiszert jelent, ami a megvásárolt élelmiszereknek nagyjából a 10 százalékát jelenti, azaz ennyi étel biztosan a kukában landol. Ez az irdatlan mennyiség viszont még kevésnek is mondható az Európai Uniós átlaghoz viszonyítva, ami fejenként 92 kilogramm hulladék egy évben.
Hogyan kerülheted el a túlfogyasztást?
Talán nem mondunk azzal nagy újdonságot, hogy legelőször is készíts egy bevásárlólistát! Ha a vásárlás előtt átgondolod, mire van szükséged, mi fogyott ki a hűtőszekrényből, az éléskamrádból, kiküszöbölheted, hogy az üzletben bolyongva teljesen felesleges dolgok is bekerüljenek a kosaradba, hiszen könnyen el lehet csábulni az áruházak egy-egy bomba akcióin. Ha csak a hétvégi bevásárlást akarod elintézni, gondold át azt is, mi lesz a hétvégi menü, azokhoz milyen alapanyagokat kell beszerezned.
Nem jó ötlet, ha farkaséhesen térsz be egy boltba, biztosan olyan termékek is kerülnek így a kosárba, amelyet lehet nem tennél, ha jóllakottan vásárolsz. A kevesebb néha több alapon egy-egy termékből – főleg, ha gyorsan romlandó dolgokból, például tej, tejtermékek, felvágottak – inkább vegyél csak annyit, ami a következő 1-2 hétre elegendő.
Nem csak a helyi termelőket támogatod azzal, ha piacon, hazai termékeket vásárolsz, de a környezetért is teszel: a világ másik végéről érkező áruk hetekig, hónapokig tartó szállítása rengeteg energiát emészt fel. Itt érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon minden élelmiszert magyar nyelvű címkével is el kell látni, gyanakvásra adhat okot, ha nem találtunk ilyet a terméken.
Szerencsére nálunk is egyre nagyobb teret hódít a zero waste gondolkodásmód, vagyis magyarul a hulladékmentes életmódra való törekvés. E szemlélet követői igyekeznek minimalizálni a hulladék- és szeméttermelésüket.
Ha „okos” vásárlásról beszélünk, nem mehetünk el a környezetvédelem kérdése mellett sem. Az egyszer használatos műanyagok betiltásának ügye már jó ideje terítéken van nálunk is. (Ennek hátteréről laptársunk, a Privátbankár.hu oldalán is olvashatsz.) Bevásárlásod során figyeled meg, mennyi műanyagot veszel te is. Hány zacskót használsz el, mennyi termék csomagolását lehetne kiiktatni, mert teljesen felesleges.
Ezeknek a hulladékoknak a mérséklésére vigyél magaddal vászontasakokat, többször használható táskákat. Ha teheted, vásárolj visszaváltható vagy újrahasznosítható csomagolásokat. Szerencsére többször használható, mosható vászontasakokat már számtalan helyen beszerezhetsz, sőt már több áruházlánc is kínál ilyeneket.
Vásárolj csomagolás nélkül!
Magyarországon is kezdenek elterjedni a csomagolásmentes boltok. Ennek lényege, hogy az ilyen üzletekben nincsenek előre becsomagolt termékek, hanem kimérős formában árulnak mindent. Neked kell vinni a tárolóeszközt, amiben hazaviszed a megvett árut. Ez lehet üveg, doboz, vászonszatyor, bármi, amiben neked kényelmes. A legújabb ilyen csomagolásmentes bolt egyébként alig néhány nappal ezelőtt nyílt Budapesten a Déli pályaudvar közelében, amelyről mi is beszámoltunk.
Hogyan vegyél ruhát, ha védeni akarod a Földet?
Cikksorozatunk első részében arról írtunk, hogy a túlfogyasztás egyik következményeként a fejlett országokban 60 százalékkal többet, mint húsz évvel ezelőtt. Hogy milyen betartható trükkökkel lehetsz te is környezettudatosabb, ha a divatról van szó? Cikkünket itt találod.