Fenntarthatóság cikkek

Zseniális magyar ötlet debütált a Rossmann budaörsi üzletében
Ökopremier: forradalmi zöld megoldás a dezodorok piacán.

Keresd fel Magyarország első ökofürdőjét!
Budapesttől karnyújtásnyira újra megnyitotta kapuit a Gyömrői Tófürdő. Ez hazánk első ökofürdője. Olvasd el, hogy ez mit jelent, aztán, akár még ezen a hétvégén, ki is próbálhatod!

Gyermekeinkre vár a Föld megmentése?
Melyik generáció vállát nyomja leginkább a bolygó megmentésének terhe? Ki mit tesz a fenntarthatóságért? A SteiGen és az UniCredit Bank közös kutatása négy generáció - a Baby Boomerek, az X, az Y és a Z - véleményét térképezte fel a fenntarthatóságról: mit gondolnak róla, mit tesznek érte, milyen tevékenységeket társítanak hozzá.

A pandémia átszabta az egész divatvilágot
Bata-Jakab Zsófia, a Magyar Divat & Design Ügynökség vezérigazgatója szerint a pandémia alaposan átszabta az egész divatvilágot a gyártástól kezdve, egészen a fogyasztási szokások radikális megváltozásáig. A hangsúly a fenntarthatóságra került, gyártóként a mind kevesebb friss kollekció, fogyasztóként pedig a tudatosság lett a fő jelszó.

Az akvapónia nem egy új mesefigura!
Bajlódtál már akváriummal? Az állandó algásodással? Mit szólnál ahhoz, ha azt mondanánk, csak egy kis pumpa kell, meg néhány palánta és neked saját zöldséged lesz, a halak pedig tiszta vízben úszkálnak? Hihetetlennek tűnik, pedig ez egy létező termelési módszer, melyet két magyar fiatal kutató fejlesztett ki.

Világkarrier előtt a magyar dizájner tervezőnő
Horváth Zsuzsanna Illan névre keresztelt lámpáját a nagymúltú olasz lámpagyár, a Luceplan karolta fel, és már megnyerte a frankfurti Light Building Best of díját is.

Új mexikói vegán találmány az állatbőr kiváltására
A Desserto nevű anyag kaktuszból készült vegán bőr, mely valós alternatíva lehet az állatbőr kiváltására. Megfelel a legszigorúbb minőségi és környezetvédelmi előírásoknak, kicsi az ökológiai lábnyoma, és semmivel nem rosszabb minőségű, mint a bőripar kedvenc alapanyaga.

Húsmentes húsgolyóval rukkol elő az IKEA - hamarosan te is megkóstolhatod!
A vásárlók kedvencét új formában kínálja a Magyarországon is elérhető svéd áruházlánc. Azoknak kínál ezzel alternatívát a cég, akik nem akarnak lemondani a kedvenc ételükről, és fontos számukra a fenntarthatóság.

3 lépés, amivel a konyhád környezetbarátabb lehet
Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb globális, társadalmi és környezeti problémája. Bár hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy egyéni cselekedeteink nem sokat számítanak a klímaváltozás tekintetében, már az otthonunkban, ezen belül a konyhánkban is sokat tehetünk a bolygónkért, és pár egyszerű megoldással jelentősen csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat.

Így vásárolj okosan élelmiszert
Néhány egyszerű praktikával te is elkerülheted, hogy a kelleténél több élelmiszert spájzolj be. Nem kell nagy ördöngösségekre gondolnod, elég, ha ezekre odafigyelsz, s máris tettél valamit a környezetedért.
Standoltak az ország legjobbjai
Ismét Széll Tamás és Szulló Szabina étterme, a Stand kapta a legjobb étteremnek járó díjat. A 2020-as gálán volt egy-két újdonság, egyébként nagyjából a papírforma döntött...
Játékmustra karácsonyra
Ahogy a divatszakmának, úgy a játékoknak is van „trend-diktáló” eseménye, amely a német játékgyártás több évszázados múltú központjában, Nürnbergben szervezett Spielwarenmesse. A piac legjelentősebb szakmai játékmustráját 71. alkalommal, január 29.-február 2. között rendezték meg egymillió termékkel, 120 ezer újdonsággal 70 országból.
Legnagyobb dobására készül a svéd bútorgyár
Új pick-up pontok, Magyarország négy vidéki nagyvárosában, expressz kiszállítás, csomagmegőrzők, új weboldal, ökolábnyom minimalizálása, napelemek csatasorba állítása, használt bútorok visszavásárlása, bútorbérlés, ötvenpluszosok bevonása a munkaerő piacra – ez mind szerepel a az ismert svéd bútorgyár 2020-as tervei között. Így ünnepli a 30. születésnapját a zársaság magyar csapata.
Erre nincs 400 évünk!
Kezelhetetlen mennyisége miatt a műanyagszennyezettség kritikus méreteket öltött. Most mindenkinek meg kell hozni a megfelelő döntést annak érdekében, hogy ne károsítsuk tovább a környezetünket és a saját egészségünket. Váltsd le a PET-palackot!
4 gyakori tévhit az e-rollerekről
Május óta kínál fenntartható és kényelmes városi utazást a budapestieknek az e-rollerezők közössége. A vállalat 5 földrész több mint 120 országa tapasztalatával rendelkezik e téren. Ezen tudást felhasználva most szeretne eloszlatni néhány, az elektromos rollerekkel kapcsolatos tévhitet.
Mennyit dobsz ki?
Elképesztő mennyiségű ennivaló kerül naponta a kukába az egész világon. Vagy mert feleslegesen vásárlunk, vagy mert nem tudtuk felmérni az otthon töltött idő mennyiségét, vagy mert… De most utánajárunk! Önkéntesek jelentkezését várja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy kiderüljön, változott-e a magyar háztartásokban az élelmiszerpazarlás mértéke. Az idén novemberben zajló felmérés elsődleges célja a 2016-os adatok frissítése.
Nagyon nagy a baj, ez már biztos!
Klímacsúcsot tart az ENSZ New Yorkban. António Guterres, a szervezet főtitkára azt várja a döntéshozóktól, hogy konkrét, megvalósítható tervekkel érkezzenek a tanácskozásra. A szakértők szerint az emberi eredetű globális felmelegedés több évtizedes időtávon ugyan, de megállítható, ehhez viszont regionális szintű klímavédelmi intézkedésekre van szükség!
Hová el nem kerül egy alma a fájától?
Az alma, amely ismét egész. Ez a neve Michelangelo Pistoletto alkotásának, ami fizikai valójában is egy alma, méghozzá gigantikus méretű, több mint 3 és fél méter magas. A műtárgyat részekre – gerezdekre – bontva, kamionnal hozták Magyarországra, és a Szépművészeti Múzeumban több órás munkával állították össze egy energetikai díjátadóra. A műalkotást a nagyközönség is láthatja majd szeptember végétől a Millenáris Parkban.
Penélope Cruz ékszerpremiere
A régi hollywoodi ragyogás ihlette azt a kollekciót, amit a minap mutattak be a nagyközönségnek. A népszerű filmcsillag, Penélope Cruz Atelier Swarovski-val álmodta meg a fényűző csillagokkal, drágakövekkel és gyémántokkal készült kollekciót.
Legyen a karácsony is fenntartható
Évente 95 kg papírhulladékot "termelünk" mi magyarok, ami fenntarthatósági szempontból elfogadhatatlan. Gondoljunk erre, amikor nekifogunk a karácsonyi ajándékok becsomagolásának. Egy-egy doboz mindössze 1-2 napot, vagy órát tölt ünnepi díszben, és utána? Szakember ad ötleteket, hogyan és miből készítsük el a csomagokat, és arra is felhívja a figyelmet, hogy ilyenkor különösen fontos a szelektív szemétgyűjtés szabályainak betartása.
Csatlakozz a cipőforradalomhoz!
Fenntarthatóság és lehetőségek - ezek testesítik meg Szilágyi Andrea divattervező új kollekcióját. Az ismert környezetbarát alapanyagokról és etikus gyártásáról ismert cipőmárka a fenntartható fejlődés koncepciójába illeszkedve született meg, de mit is jelent ez pontosan?
Miből és meddig ehetünk még finomat?
Ha tudatosan figyelnénk rá, mi kerül az asztalunkra és a tányérunkra, nemcsak arról gondoskodnánk, hogy unokáink is ismerjék még a paradicsom vagy az eper igazi zamatát, hanem már most sokkal finomabbakat falatozhatnánk. De vajon miért nincs ezzel tisztában a magyarok több mint kétharmada, és hogyan lehetne őket meggyőzni?
Művészek élhető jövőnkért
Az idei Design Week Budapest keretein belül rendezik meg a Fenntartható design, a fejlődés nyomában című, a fenntarthatóság iránt érzékeny hazai divat- és formatervezők munkáit bemutató eseményt. A kiállítással, szakmai kerekasztal-beszélgetéssel és workshoppal tűzdelt programnak a GRAP (Gregersen Art Point) ad helyet október 12-15 közt.
Döbbenetes, amit ezen a lakatlan szigeten találtak!
Csaknem 38 millió darab műanyagszemetet mosott partra a víz egy kis lakatlan, eldugott csendes-óceáni korallzátonyszigeten. Itt a legnagyobb sűrűségű az embertől származó hulladék az egész világon tengerkutatók szerint. A szemét 99,8 százaléka műanyag.
Reklámdíjat nyert a Papírvilág!
Wood Pencil díjat nyert a WWF Magyarország "We are all connected" című animációs filmje a reklámszakma egyik legnagyobb presztízsű nemzetközi megmérettetésén, a londoni D&AD Awards fesztiválon.
Ázsiai földvédők lélegzetelállító képeken
A fotósorozaton egészen hihetetlen módon lépnek egymással szimbiózisba az emberi arcok és a tájak vonásai: Indonéziában a Tanjung tó vizének varázslatos csillogása egy kávébab-termelő ajkain tükröződik vissza; Sri Lankán az értékes kitul-pálma törzse egy cukornád-termesztő vonásaiba olvad bele; Indiában pedig a Kotagiri méhek ezreinek képe szinte tökéletesen adja vissza az erdei vegyes virágmézet termelő méhész anyajegyeinek és ráncainak rajzolatát.
Jelképes kendők - furcsa rajzokkal
Új formaruhákat kapnak a Telekom az üzleteiben dolgozó értékesítő munkatársai, melyeknek egyik fontos tartozéka egy olyan hernyóselyem kendő, amelyre az Autistic Art Alapítvány művészeti programja keretében alkotó autista fiatalok rajzai kerültek.
Gombold újra, Közép-Európa
Ismét nemzetközi kiugrási lehetőséget kapnak a hazai divattervezők. A Design Terminál hatodik alkalommal hirdeti meg a Gombold újra! Közép-Európa pályázatot.
Mégis fontos a külcsín!
A termékek ára és a minősége mellett a csomagolás is egyre fontosabbá válik egy-egy termék fogyasztói megítélésében. Így nemzetközi felmérések szerint a fogyasztók több mint egyharmadánál fordult már elő, hogy egy új csomagolás miatt váltottak márkát. Maguknak a csomagolóeszközöknek a megítélésében a legfontosabb szempont továbbra is a funkcionalitás, ám egyre fontosabbá válik a csomagolás külső megjelenése is. A fogyasztói elvárások változását a nagy csomagolónak számító ágazatok szereplői, valamint a csomagolóanyag-gyártók sem hagyhatják figyelmen kívül. Így a csomagolóiparban azok szereznek versenyelőnyt, akik nemcsak az árban és a minőségben, hanem a vevői igények rugalmas kiszolgálásában is a legjobbak tudnak lenni – hívják fel a figyelmet a Rondo Hullámkartongyártó Kft. szakértői.
Oázis a konyhádban
Az IKEA kutatásából kiderült, hogy a közép-európai régióban a magyarokat foglalkoztatja leginkább a fenntarthatóság kérdése. A közelgő tavaszi nagytakarítás alkalmával így talán az eddiginél is többen döntenek majd úgy, hogy a természet ébredésével egy időben a zöldebb, fenntarthatóbb utat választják az otthonukban is. Nekik is szólnak az alábbi tippek, amikkel minden konyha energiatakarékos oázissá válhat.
Jövőre Mosonmagyaróvár és Dunakiliti indul a virágcsatába
A Virágos Magyarországért versenyben a fődíjat az 50 ezer fő alatti lakosú város kategóriában Mosonmagyaróvár, a 2 ezer fő feletti lakosú falu kategóriában Dunakiliti kapta, ami egyben feljogosítja a két települést Magyarország képviseletére a 2016. évi európai versenyen. Az 50 ezer fő feletti város kategóriában Zalaegerszeg, illetve 2 ezer fő alatti lakosú falu kategóriában Hercegkút bizonyult a legjobbnak, illetve legszebbnek. A budapesti kerületek kategóriájában a fődíjat a X. kerület, vagyis Kőbánya vitte el.
Napelemes „szuperfák” Szingapúrban – egy gyönyörű ökoparkban
A Gardens by the Bay „szuperfái” az üvegházhatás csökkentését szolgálják a fenntartható fejlődés jegyében megalkotott látványos ökoparkban.
Így lesz ingyen világítás Afrika elmaradott tájain
Napenergiával működő lámpákkal segíti a fejlődést Afrika legelmaradottabb régióiban egy megacég és egy civil szervezet együttműködése. Az ingyenes áram mellett még kereseti lehetőséget is jelent sokak számára a koncepció.
Múló divat - szó szerint
A divatipar az egyik legnagyobb környezetszennyező és nem csak a ruhák előállítása miatt, hanem azért is, mert amint kimennek a divatból a szemétbe kerülnek. Így volt legalábbis eddig.
Ökorandi? Miért is ne!
Ha a jó párkapcsolat alapja a hasonló értékek fontossága, akkor elég kézenfekvő lenne, hogy a környezetvédelem iránt elkötelezettek hasonlóan gondolkodó emberekkel ismerkedhessenek.
Pazarolnak a magyarok
A magyarok 98 százaléka aktívan érdeklődik a fenntartható és költséghatékony otthoni megoldások iránt, 22 százalékukat viszont elsősorban a megtakarítási szándék vezérli. Számos magyar háztartásra jellemző azonban a pazarlás.
Víz alatti városokat terveznek a japánok?
Utópia vagy valóság? Az Ocean Spiral tervezői szerint 15 éven belül felépülhet az első víz alatti város, amely 5000 embernek biztosítana otthont.
Alaszka felett lebeg a világ első repülő szélturbinája
Hamarosan héliummal töltött repülő szélturbinák - Buoyant Airbone Turbine - szolgáltatnak megújuló energiát Alaszkában. A prototípust kétszer annyi energiát képes termelni a levegőben, mint földi megfelelője.
A dizájnos Solar Homokóra lett 2014 naperőműve
A dánok dizájnos naperőműve, a Solar Hourglass nyerte el idén az első díjat a Land Art Generator Initiative pályázaton, a megújuló energiatermelés és a megújuló technológiák nemzetközi szemléjén.
Bringások álma - kerékpárút a város felett? Íme a londonbani SkyCycle!
Város feletti biciklishálózat megépítését tervezi 2020-ra a Foster & Partners. Az ötlet megálmodóinak célja, hogy teljesen átalakítsák a londoni kerékpározást egy „magaslati” bicikliút-hálózat kiépítésével. Igazi autómentes övezet jönne létre, egy kerékpárút üvegbura alatt.
Döntős a magyar versenyző! Ruhát gyárt otthoni hulladékból a pályamű
Használt PET palackokból nyomtathatnánk ruhát otthon a saját ízlésünk vagy a legújabb divat szerint Kovács Apor ötlete alapján. A magyar tervező öt másik versenyzővel együtt jutott be az Electrolux Design Lab verseny döntőjébe. A hat versenyző közül november 12-én, a párizsi döntőn hirdet győztest.
Ilyen lesz a világ legenergiatakarékosabb gigarepülőtere!
Gigantikus méretű, 555 ezer négyzetméteres repülőteret terveznek Mexikóvárosba, amelyet a tervek szerint 2018-ban nyitnak majd meg. Ez lesz a világ egyik legnagyobb és legfenntarthatóbb repülőtere, forradalmasítva az eddig megszokott koncepciókat.
Kéknyelv-betegség pusztítja a bölényeket Erdélyben
A dél-erdélyi Hátszegen működő bölényrezervátumban öt, a Szárkő-hegységben félszabadon élő bölénypopulációból három állat pusztult el az elmúlt hetekben. Valamennyi esetben az állatorvosok a kéknyelv betegségét állapították meg, a laboratóriumi vizsgálatok eredményeit későbbre ígérték.
A csodálatos Duna-delta – sok minden fenyegeti, de megmenthető!
Az éghajlatváltozás hatásai egyre jobban fenyegetik a Duna élővilágban és természeti erőforrásokban is gazdag torkolatvidékét. A WWF szakértői már három éve dolgoznak a páratlan élővilágnak otthont adó deltavidék állapotának javításán, ami a helyi közösség megélhetését is segíti.
Zöldebb lett a Rudas fürdő!
Rudas Gyógyfürdő és Uszoda üzemeltetéséhez eddig jelentős mennyiségű földgázra és távhőre volt szükség, ráadásul a felhasznált hatalmas mennyiségű elfolyó termálvíz hőenergiájának tárolására és hasznosítására sem volt lehetőség. A most lezárult energetikai korszerűsítéssel a fürdő üzemeltetéséhez jóval kevesebb energia kell.