Ritka az olyan elrendezés, amikor a konyha a nappali része, az étkező mégis a régmúlt hagyományai szerint a főzőhelyiség közepére kerül. Ez a konyha, ha nem szeparált helyiségben valósul meg, ezt a megoldást is kínálja, ráadásul úgy, hogy a konyha a mosogatóval „fordul" a nappali felé. Azonban mindkét oldalról rejtve maradhat, ha egy szép nagy szobanövényt - itt egy bambusz tölti be ezt a szerepet - természetes térelválasztóként használunk.
A térrendezés és a különleges konyhabútor
együtt teszik egyedivé és lakályossá a teret. A legszembetűnőbb talán a gipszkarton falak gyakori alkalmazása és az ergonómia, amitől kényelmes lesz a használat. A térigényes U alakban elrendezett SieMatic konyha minden szakaszát gipszkarton falba ágyazták, így optikailag csökkentették a bútor méreteit. Ráadásul ily módon rengeteg ötletes tárolóhelyet nyertek körös-körül, felette és mellette is anélkül, hogy polccal vagy újabb bútorral szűkítették volna a teret. Egy percig sincs zsúfoltságérzet, mégis rengeteg a pakolóhely. A fiókok és a falfülkék pótolhatják az élelmiszertárolót. A háromajtós állószekrényben átláthatóan férnek el az étkészletek. Ha fontos a látvány, érdemes ugyanolyan stílusú konyhafelszerelési tárgyakat beszerezni, mert bizony a matt üvegen keresztül átsejlik a polcok tartalma!
A high-tech és a rusztikus stílus
ötvöződése adja meg a konyha alaphangulatát: a festett fa állószekrény mellett nagyon modern kétajtós hűtőszekrény olvad a falba. A két eltérő stílusú szabadon álló darab egymás mellett nagyon esetlen lett volna, így viszont, a beépítés által tökéletes egységet alkotnak. De nem csak a megjelenés összehangolására szolgált ez a megoldás. A nagyméretű különálló darabok súlyát is tompítja a gipszkarton fülke, így a konyha három oldala egyensúlyban maradt. Az ergonomikus elrendezés mindenki számára nagyon fontos, különösen egy nagy alapterületű helyiségben, ahol a rossz beosztás jelentősen növelheti a házimunka idejét. A felesleges séták kiküszöbölésével az edényszekrényből a tányérok egy mozdulattal az étkezőasztalra helyezhetők, a hűtőszekrényből pedig az alapanyag a tűzhely melletti munkapultra.
A középpontba a tűzhely került,
egy wokégős Gaggenau. Ezt a szekciót is besüllyesztették a falba, amelynek köszönhetően a végeken két-két fülkét is nyertek: a hangulatosan megvilágított bemélyedésekben az általában gyakran használt turmixgép és egy praktikus tésztakészítő kapott helyet. A tömbös elrendezést erősíti, hogy a tűzhely felett a szagelszívó nemesfém burkolata faltól falig fut, és nemcsak a páraelszívót, hanem a pultot megvilágító spotokat is rejti. A pultban a hatalmas fiókok az edények és a főzés során használt eszközök tárolására szolgálnak. A fáradtzöld rusztikus fafrontokkal szemben itt high-tech rozsdamentes előlapok takarják a fiókokat. A két stílus következetes keverésének eredménye, hogy kevésbé hat „kitaláltnak" a tér. A természetes érzet pedig mindig otthonosabb, még akkor is, ha tudjuk, hogy ez nagyon tudatos tervezés eredménye.
Az elegáns mosogató
került az étkezőasztal másik oldalára: a szennyes edény egy mozdulattal átrakható. A két oldalán pedig a tágas pult szintén a kényelmes munkát szolgálja. A mosogató alatti két fiók helyére egy akár 12 terítékes gép is beépíthető, amelyet célszerű a bútorcsaládhoz tartozó rusztikus lappal borítani. A homokszínű gránit munkapult stílusos választás, egyaránt passzol a high-tech és a rusztikus frontokhoz, ami azért is fontos, mert a pult köti össze a tűzhely és a mosogató tömbjét. Érdekes ötlet - érdemes felfigyelni rá! -, hogy a tűzhely mögött is tároló van, az ötletes megoldás kiváltja a felsőszekrényt. A tolóajtaja is gránitból készült, behúzva olyan, mint egy burkolt fal.
Infó
Címek, telefonszámok, weboldalak
KONYHABÚTOR
SieMatic
Hazai forgalmazó: Sanko Studio
1133 Budapest, Váci út 112.
Telefon: 06 (1) 359-6761
MOSOGATÓ ÉS CSAPTELEP
Ecorgan mintabolt
1135 Budapest, szegedi út 31.
Telefon: 06 (1) 270-9051
TŰZHELY
Gaggenau
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/1. számában jelent meg.