Okos térkihasználással és optikai elemekkel sikerült elérni, hogy a hat négyzetméteres fürdőszobából nem hiányzik semmi, mégsem lett zsúfolt. Az alaphangulatot adó világos greslap modern, semleges háttere a szanitereknek és a bútoroknak.
Természetes színek
uralják a teret. A világos 60x60 centiméteres járólapokat egész vékony fugával rakták le, így szinte tökéletesen homogén padozatot nyertek. A falra 60x30-as csempék kerültek horizontálisan, ami nyújtja a teret. A homogén felületeket csak a csillogó csokoládébarna- fekete üvegmozaik-kombináció töri meg, amely kiemeli a greslap naturális hatását. A funkcionalitás jegyében készült fürdőben a díszítés is célratörő: hangsúlyozza a tisztálkodóhelyiség főszereplőit, a kádat és az épített zuhanyt. Bár az alapterület nem nagy, kényelmes, tágas zuhanyzó is belefért, amelyet optikailag erősít a fülke feletti gipszkartonból készült, modern és energiatakarékos spotlámpáknak is helyet adó stukkó. A 100x100 centiméteres fülkét a bejárat melletti sarokban helyezték úgy, hogy a közlekedést egyáltalán ne akadályozza. Tálca helyett a burkolattal érzékeltették a funkcióváltást: a padló nagyméretű lapjaiból 7,5x7,5 centis kockákat vágattak, amiből könnyedén kirakható volt a megfelelő formájú és lejtésű padozat.
A kádról sem
akart a család lemondani, igaz a helyiségbe csak egy kisebb méretű jöhetett szóba. A cseh Hopa cég Torino elnevezésű aszimmetrikus, 140x90-es sarokkádja - 100 százalék akrilból készült felülete
antibakteriális - kényelmesen elfért az ablak alá. A négy milliméteres akrillemezekből készülő darab mellett nemcsak a modern dizájn és az éppen idevaló méret szólt, hanem a gyártó által vállalt tízéves jótállás is. Miután a lakás egy lejtős telekre épített ház legalsó szintjén található, a felújítás során lehetőség nyílt süllyesztett kád kialakítására. A hangulatos és különleges megoldás praktikus a ki- és belépés miatt, és a gyerekfürdetéskor is beváltotta a hozzá fűzött reményeket - igaz, csak attól az időtől, amikor a babát már nem kellett tartani a vízben -, és az ablak szempontjából is hasznosnak bizonyult, máskülönben a kádtöltő csap túl közel került volna az ablakpárkányhoz. Az intimitást is növeli, hogy a fürdőző nem közvetlenül az ablak előtt, hanem inkább alatta ül.
Diófából készült bútorok
teszik teljessé a természetes hatást. A falra szerelt lebegő mosdószekrény légies, és a takarítást is megkönnyíti. A helyiség centrumában a Royo cég Galaxy elnevezésű, különleges alakú mosdója került. A pultra helyezhető aszimmetrikus tál eleganciája és a fa szépsége egymást erősítik. A hazai Feromix oszlopszerű csaptelepe ideillő, minőségi kísérő. A „kötelező" fürdőszobai tükör itt többletfunkciót kapott: az optikai látványelem a mosdó felett szinte az egész falat elfoglalja, csak az ajtó mögötti rész maradt ki praktikus megfontolások miatt. Szekrényekkel nem akarták szűkíteni a teret, a mosdó alatti tároló azonban kevés lett volna. A beépített Geberit vécé és bidé mögötti parapetfal viszont kínálta a helyet a két kis, dobozszerű szekrény számára. Alig szélesebbek az egy téglasornyi falnál, így egyáltalán nem rontják a térérzetet. A fogantyúk alulra kerültek, ami a látvány és a használhatóság szempontjából is jó megoldás. A kertre néző tejüveges ablakon sejtelmesen átsejlő zöldek látványa is hozzájárul a fürdő békés hangulatához. A tulajdonosok igyekeztek a biztonsági rácsot az ablaktól minél távolabb elhelyezni, hogy a látványuk kevésbé legyen zavaró.
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/2. számában jelent meg.