Az elhúzódó gazdasági válság miatt a 2000-es évek közepén a mainál jóval kisebb volt az új építésű ingatlanok kínálata, a válságból való kilábalás után azonban egyre nagyobb lett az igény az ilyen típusú, saját befektetésű ingatlanok iránt. Az utóbbi három évben rendkívül erős volt az építkezési hullám, amit a Magyar Nemzeti Bank intézkedései is támogattak, egy sor forrást adta arra, hogy ezeket az építkezéseket segítsék. Ennek a csomagnak csak egy része volt a CSOK, de része volt például a kormány azon rendelete is, mely az új építésű ingatlanok értékesítésének áfakulcsát 27%-ról 5%-ra csökkentette.
− Ellentétes folyamatok zajlanak majd. Ezt már most látjuk – kezdi a magyarázatot Ben-Ezra Orran, a Central Home ingatlanközvetítő franchise hálózat ügyvezetője. −Az ingatlanosok, ingatlanbefektetők, építtetők ahhoz, hogy az elmúlt évekhez hasonló megtérüléssel kalkuláljanak, emelni szeretnék majd az ingatlanok árát mintegy 20%-kal.
Nehéz megjósolni az új építésű piacon zajló folyamatokat. 2020 első félévében már pontosabb információk és adatok állnak rendelkezésre.
Ugye, gyerekkorunkból még rémlik az Ég a város, ég a ház is kánon! Segítség, hogy e tekintetben 2019. március 15-től változott a tetőtér-beépítésére vonatkozó szabályozás. Az egyik közülük, hogy már a beépítési százalékba nem kell beleszámítani a tűzvédelmi előírások teljesítését szolgáló építményeket és a felvonót, valamint ezek a kötelező zöldterületből is elvehetnek. De mindez csak a már meglévő tetőterekre érvényes, az új építés esetén nem!