Ingatlanpiac cikkek

Pánik helyett energetikai felújítás - akár télen is
A szakértő szerint a felújításról fog szólni az építőipar 2023-as éve

Az energiapazarló családi házak szinte eladhatatlanok
Még talán soha nem volt ennyire sürgető és zsebbe vágó egy-egy családi ház szigetelése

Melyek most a legkeresettebb ingatlanok?
Az elmúlt hónapokban véget ért az agglomerációs ingatlanpiac diadalmenete, a vevők a panellakások, a kisebb és energiatakarékosabb ingatlanok közül válogatnak, megint egyre közelebb a fővároshoz.

Behúzta a féket az ingatlanpiac: új trendforduló jöhet?
Átalakulóban van az ingatlanpiac, erre utalnak azok a jelek, amit a szakértő megosztott.

Itt a válság előszele az ingatlanpiacon?
Enyhe lassulást lehet érzékelni az ingatlanpiacon tapasztalt forgalomban az elmúlt hetekben, mely elképzelhető, hogy nem a nyári szezonnak, hanem már a globális válságnak, a magas inflációnak, a bizonytalan gazdasági helyzetnek köszönhető.

Közjegyző előtt egyre többen biztosítják be magukat problémás bérlőjükkel szemben
Látványosan nőtt a közjegyző előtt tett egyoldalú nyilatkozatok száma.

Hova tűnnek az emberek a nagyvárosokból?
A Covid helyzet miatta a nagyvárosok lakásaiban ragadt emberek, családok szeretnék újra szabadnak érezni magukat, ezért kertkapcsolatos házakat keresnek új otthonuknak. A kiköltözési hullám nem csak Budapestre jellemző, hanem szinte kivétel nélkül az ország többi nagyvárosára is. A Duna House 7 megyeszékhelyet - Győr, Szombathely, Székesfehérvár, Pécs, Szeged, Kecskemét, Debrecen - és azok agglomerációját vizsgálta meg az árváltozás és a vevői motiváció szempontjából.

3+1 tipp a lakásvásárlás vagy bérlés útvesztőjéhez
A lakásvásárlás vagy bérlés megterhelő program, ritka szerencsés az, aki azonnal megtalálja álmai otthonát. Ime néhány jótanács ahhoz, hogy az ingatlanprojektünk ne rémálom, hanem egy kellemes, tanulságos történet maradjon számunkra.

Mi lesz veled ingatlanpiac?
Eltűntek a bulizók, az egyetemisták, sőt a munkavállalók is az ingatlanpiacról. Egyre több a kiadó szoba vagy lakás. A tulajdonosokat érzékenyen érinti az eddig virágzó ágazat hirtelen zsugorodása, az esetleges új bérlők pedig nem szeretnének annyi pénzt fizetni, mint elődeik. Mi várható a koronavírus-járvány után?

Így lettek milliomosok Tatabányán
Több mint duplájára emelkedtek három év alatt a négyzetméterárak az egyik magyarországi lakótelepen. Az egyik pénzintézet ingatlanszakértői szerint ez volt az országos drágulási rekord 2015 és 2018 között. Még nagyobb meglepetés a helyszín: a csúcs ugyanis nem valamelyik fővárosi kerületben, hanem a rendszerváltás gazdasági sokkját megsínylő Tatabánya Dózsakert nevű lakótelepén született.
Korán örültek az árzuhanásra várók
A szokásos januári gyengébb tranzakciós adatok után az elmúlt évek erős szintjére zárt vissza az ingatlanpiac. Ez a vásárlóképes kereslet továbbra érzeteti hatását, további jelenlétére utal. A Duna House becslése szerint most februárban, országosan több mint 13 ezer ingatlant adtak-vettek az országban, és mintegy 73 milliárd forintnyi szerződéses összegű jelzáloghitelt vettek fel lakásvásárlásra.
Tízéves rekordot döntött az év végi hajrá
Összesen 10.825 lakás kapott használatbavételi engedélyt országosan 2019. negyedik negyedévében. Utoljára kereken tíz évvel korábban volt ennél magasabb az újonnan megépült ingatlanok száma – derült ki egy új elemzésből.
Mi köze a koronavírusnak a budapesti ingatlanpiachoz?
Miközben a világ aggódva figyeli a koronavírus terjedéséről szóló híreket, gazdasági szakértők azt latolgatják, milyen hatással lesz a Kínából indult járvány a világ gazdaságára. Valószínűleg nem lesz szektor, mely ne lenne érintett, miért lenne ez másként a belvárosi ingatlanpiacon is, ahol az utóbbi években igencsak megnőtt a kínai befektetők aránya. Az ismert, belvárosi ingatlanokra specializálódott cég szakértője szerint az eladásszámok további csökkenése várható.
5 %-os áfával lakást venni?
Aki időben lép, még könnyen vásárolhat 5 százalékos áfakulccsal meghirdetett lakást, azonban érdemes sietni, mert egy új felmérése szerint dinamikus ütemben fogynak a fővárosi új építésű otthonok. Csak 2019 őszén 1800 ilyen új otthont értékesítettek. Jelenleg ötezerre tehető az elérhető új lakások száma és további ezer-kétezer kedvezményes áfakulcsú lakás megjelenésével kell számolni a következő években: ezek azok az otthonok, amelyek már építés alatt állnak, de az értékesítésük még nem kezdődött meg.
Eladósorban a csinosnak mondott
Bár tavaly 11 százalékkal csökkent a használtlakás-eladások száma, a panelek továbbra is jól tartják népszerűségüket. Az ingatlanpiacot jelenleg lassuló áremelkedés jellemzi, de az egyik ismert pénzintézet vezető elemzője úgy látja, a paneleknél ára nincs veszélyben.
Most akkor kevesebbet ér a lakásom?
Már „csak” a középmezőnyt vezeti Magyarország az ingatlanok drágulását tekintve az Eurostat most megjelent lakásár-statisztikája szerint. 2019. III. negyedévében, az egy évvel korábbi időszakhoz képest 7,8 százalékkal nőtt a magyarországi árszint, amivel a tizedik helyen állunk a 27 vizsgált európai ország listáján; az inflációval korrigált 4,1 százalékos érték pedig már csak a 13. helyre „elegendő” – ismertette az adatokat az ismert pénzintézet ingatlanpontjának vezető elemzője.
Hoppá! Kipukkad a „panellufi”?
Hosszú évek után egyértelműen árcsökkenés volt tapasztalható 2019 utolsó negyedévében. Az egyik legismertebb ingatlanos cég kimutatása szerint ugyan a budapesti téglalakások árindexe még mindig emelkedő fázisában van, de a paneleknél máris drasztikus a csökkenés. A fővárosban, a keleti és a nyugati országrészben egyaránt esett ennek a lakástípusnak az ára.
150 ezer tranzakció
Csak decemberben összesen 10 127 ingatlan adás-vételére került pecsét Magyarországon. Ugyanekkor 73,5 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitelt vettek fel az emberek a Duna House számításai szerint.
Így sikerült az „ötéves terv” az ingatlanpiacon
Senkinek sem volt telitalálatos szelvénye az ötös lottón az elmúlt bő húsz hétben. A főnyeremény már túl van a bűvös 3 milliárd forintot, tehát ha valaki helyesen tippel, akkor minden idők egyik legnagyobb hazai nyereményét viheti haza. Öt évvel ezelőtt hasonló szerencse érte az egyik játékost, ám sokaknak szinte felfoghatatlan, hogy mi mindenre használható fel egy ekkora összeg. Szakértőnk – összevetve a legfrissebb és az 5 évvel ezelőtti Lakóingatlan Értéktérképet – utánajárt, ha a nyertes ingatlanba fektetne, mire volna elegendő ennyi pénz.
Lassuló piac, gyorsuló alku
Ahogy lassan, de biztosan csökken az áremelkedés, úgy egyre erősebb az alkudozás. Ez annak is köszönhető, hogy nagyon elszakadtak a valós és a hirdetési árak. Ugyanakkor nehezebb pontos arányt számolni az egyre kevesebb tranzakció miatt. Az alku lehetősége nemcsak a reális ártól, hanem az eladó motivációjától is függ.
Felnyomja az árakat a fővárosi dugódíj
Több évtizedes múltra tekinthet vissza a fővárosi forgalomcsillapítás és az ingázók tömegközlekedésre terelésének terve, de csak elvétve születtek részleges intézkedések. Pedig – ha nem is feltétlenül a dugódíj, de – a forgalomcsillapítás és több sétáló utca kialakítása hosszú távon növelhetné a zöldfelületek arányát, jótékony hatással lehetne a levegőminőségre, összességében növelhetné az életminőséget, és nem utolsó sorban az ingatlanárakat is.
Felszökhet a láz a lakásvásárlási piacon
2020. január 1-jén 27 százalékra emelkedik az újépítésű lakások értékesítését terhelő – jelenleg kedvezményes – 5 százalékos áfa. Az így december végéig tartó, új lakásokért folyó „véghajrában” meg is jelentek az akciók: a magasabb áfakörbe átcsúszó ingatlanfejlesztés esetén a beruházók egy része engedményt kínál azoknak, akik még az idén hajlandóak nagyobb vételárrészt befizetni. Az egyik legismertebb ingatlanos pénzintézet néhány fontos tudnivalót szedett össze az új lakást vásárlóknak.
Erős volt az október, hűha...
Bonyolódott októberben az ingatlanok adásvétele. Országosan 13 182 ingatlan cserélt gazdát, ami mögött 79 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel áll.
Csak úgy repkednek a milliók!
Nem ritka az egymillió forintos négyzetméterár sem Budapest felkapottabb kerületeiben, és a legfrissebb előrejelzések szerint ez lesz az átlag egyes városrészeken. Gadanecz Zoltán, az egyik legismertebb ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint az extra szolgáltatást nyújtó lakások, házak esetében a kétmilliós négyzetméterár sztenderddé válhat akár egy éven belül. Persze továbbra sem ezek a lakások fogják leginkább jellemezni a piacot.
Fejér megyében divat családi házat építeni
Stagnált a lakásépítések száma 2018 azonos időszakához képest, hiszen az év első felében 30 épített lakás jutott 100 ezer lakosra, míg tavaly 28. A KSH adatai szerint azonban eltérések látszódnak egyes térségek között. Voltak olyan megyék, amelyekben megnőtt az új ingatlanok között az újonnan épített családi házak aránya, míg máshol nagyot zuhant. A százezer lakosra jutó épített lakások alapján Győr-Moson-Sopron megye, Pest megye, illetve Veszprém megye viszik a prímet, úgy is, hogy Győr-Moson-Sopron megyében stagnált, Pest megyében pedig 13 százalékkal visszaesett a lakosságarányos lakásépítés!
Meglepő trend a Balatonnál
Bár a Velencei-tó egyre népszerűbb, nyaralóvásárláskor még mindig a Balaton a sztár Magyarországon. Újdonság ugyanakkor, hogy az üdülőházakon kívül egyre többen keresik az erdőterületeken lévő rönkházakat. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa elárulta, sok élsportoló havi több ezer eurót sem sajnál egy jó állapotban lévő balatoni ingatlan bérleti díjára.
Hoppá! Kipukkadt az ingatlanpiac?
Most lesz csak szükség vérbeli ingatlanközvetítőkre! A közhiedelemmel ellentétben az elmúlt három évben tapasztalható ingatlanpiaci aranykor nem egyenlő az ingatlanközvetítői szakma virágzásával. Az erős kereslet miatt pont az önálló eladók és a szakértői segítséget ajánlók között dúlt a verseny. A szakértő szerint most már senki sem bízhatja a vak szerencsére, hogy megtalálja-e a komoly vevőt vagy sem?
Mi lesz itt januártól a lakáspiacon?
Előre nem látható módon rendezi majd át az újépítésű ingatlanok piacát az 5%-os áfakulcs-kedvezmény megszűnése december 31-én.
Bedurvul a piac októberben
Még nem hozott újabb rekordszámokat az idei esztendő az ingatlanforgalomban. A szakemberek azonban azt mondják, hogy az ősz, ezen belül is az október kiemelkedő lehet. Mind vidéken, mind a nagyobb városokban rekordokra készülhetünk, már ami az adás-vételeket illeti.
Még nincs albérleted? Itt a megoldás!
Szeptember elején az albérletek többsége már gazdára talált, ugyanakkor nem kell pánikba esnie azoknak az egyetemistáknak, akik lecsúsztak a jó ajánlatokról. A főbérlők ilyenkor igyekeznek a legmagasabb árat elkérni, de ha több diák összefog, akkor akár jó is kisülhet belőle.
Szökőár a Balatonon
Egyes tóparti településeken már meghaladta az 500 ezer forintot a használt lakások négyzetméterára, a 400 ezer forint környéke pedig már átlagosnak tekinthető a Balatonnál. A Velencei-tónál sem különb a helyzet, egy év alatt mintegy 20 százalékkal nőttek az árak.
Debrecen elesett…
Kezdődik az új tanév, ám sok egyetemista még mindig nem talált megfelelő albérletet. Aki inkább a saját ingatlan vásárlásán gondolkozik, eltérő árakat találhat. A Duna House utolsó negyedéves tranzakciós adatainak elemzéséből kiderül, hogy az egy-másfél szobás garzonok a fővárosban 20-25 millió forint között érhetőek el, ám vidéken jóval kedvezőbbek a feltételek. A nagyobb egyetemi városokban ugyanekkora lakásokat már 12-15 millióért is vásárolhatunk.
Vihar előtti zaj?
Én ma mindent eladok! Ezzel a mondattal pakolta ki a pultra a pincéből felhordott törött gipszgólyát, csorba kerti törpét, néma kakukkos órát Latabár Kálmán az ötvenes évek egykori vígjátékában, az Állami Áruházban. Ez a mondat jutott eszembe, amikor elolvastam a legfrissebb ingatlanpiaci statisztikai adatokat. A vállalkozók azonban már nagyon óvatosak…
Felhúzza a vidéki ingatlanárakat a CSOK
Egyre nagyobb hatással vannak az ingatlanpiacra az állami támogatások, emelik az árakat, növelik a keresletet. Ez elsősorban vidéken, főleg azokon a településeken, amik rajta vannak a CSOK-listán, érzékelhető. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a nagyvárosokban is várható még emelkedés, Debrecen például hamarosan utolérheti Budapestet.
Mi kavarhatja fel a Fertő tó körüli állóvizet?
Egyes Balaton-parti városok helyett kínálhat majd jó alternatívát a 2020-ra elkészülő Fertő tavi üdülőközpont, azonban kérdéses, milyen mértékben hathat ez a környék ingatlanpiacára. Már szakértők vizsgálják a lehetőségeket.
Apró. de érdekes változások az ingatlanpiacon
Magas tranzakciószám és egyre növekvő árak jellemezték az áprilist az ingatlanpiacon. Az év harmadához érkezve meghaladta az 50 ezret az értékesített lakás vagy ház száma országos szinten. Budapesten az ingatlanok jelentős részét 800 ezer forint feletti négyzetméteráron adták el.
Venni vagy bérelni?
Szinte mindenki, aki önálló életet kezdene, más városba költözne, esetleg környéket, lakástípust váltana, döntés elé kerül, mi éri meg jobban: lakást vásárolni vagy bérelni? Mindkét lehetőségnek kétség kívül van előnye és hátránya, ezért az OTP Ingatlanpont szakértője egy átlagos budapesti lakás példáján, szigorúan pénzügyi szempontok alapján, kiszámolta, hogy hosszútávon melyik választás éri meg jobban a jelenlegi gazdasági környezetben.
5+1 tipp a jó ingatlanhirdetéshez
Pörög a magyarországi ingatlanpiac, úgy tűnik, hogy nagy a kereslet, de sokan mégis hónapokig, évekig hiába hirdetik ingatlanjukat. Ben-Ezra Orran, az egyik legismertebb ingatlanközvetítő hálózat vezetője foglalja össze, hogy szakértői szemmel milyen a jó ingatlanhirdetés, melyek azok a csapdák, amelyeket érdemes elkerülni ahhoz, hogy rövid idő alatt sikeres üzlet köttessen, mely mindkét fél megelégedésére zárul.
Továbbra is hegymenetben a lakáspiac
Továbbra sem csökken az ingatlant vásárlók száma, idén márciusban a tavalyi értékhez képest 250 darabnál is több adásvétel történt, mint 2018 azonos időszakában. Az első negyedévben így majd 37 ezer tranzakció zajlott a lakáspiacon, amely megközelítőleg megegyezik a tavalyi év első negyedéves mutatóival.
Vízparti lakás Budapesten? Van a Dunán túl is!
Annak ellenére, hogy Budapestet kettészeli a Duna, valódi vízparti ingatlanokból nincs bő kínálat. A Duna persze sok épület ablakából látszik, növelve is az aktuális négyzetméterárat, de a közvetlen vízpart már kevesebbeknek adatik meg. Kellő körültekintéssel azonban a fővárosban is találni még elérhető áron ilyen ingatlant. Az ismert pénzintézet ingatlanpontjának összeállításából kiderül, hogy hol érdemes körbenézni azoknak, akik karnyújtásnyira laknának a fővárosi vizektől.
Ahol 15-25 millióért vehetünk házat
Habár tovább bővül a kereslet, és emelkednek az árak a Velencei-tónál, még mindig rendkívül versenyképes az ingatlanpiaca a budapestihez képest. A tó települései igen jó feltételeket kínálnak: természetközeli állapotokat, vízpartot, jó közlekedést és megfizethető árakat. Nézzünk körül!
Azok léptek, akik kimaradtak
A vevők reagáltak leggyorsabban a nemrég bejelentett családtámogatási intézkedésekre. Az ingatlankeresők száma azonnal 15%-kal volt magasabb az elmúlt évek ilyenkor megszokott átlagánál, és újra emelkedő szakaszba lépett.
Friss rendelkezés segíti a lakásbérbeadást
Kedvezőbbé váltak nemrég a lakásbérbeadás adózási feltételei. Ezzel akár tovább növekedhet a kiadási célú lakásvásárlások száma, főleg az új lakások piacán, ahol Budapest frekventált részein most is átlagosan minden harmadik lakás e céllal kel el. Nagyon nem mindegy azonban, hogy hol és milyen ingatlanra esik a választás; nem minden lakással lehet elérni a vágyott hozamot.
Idén tetőzhet az új lakások átadása Budapesten
Összesen 8400 új társasházi ingatlant adtak el a fővárosban tavaly, ami – ha néhány százzal is, de – elmarad az egy évvel korábbitól. Az ismert pénzintézet fővárosi újlakás értéktérkép legfrissebb adatai szerint idén tetőzhet a lakásátadások száma, miközben egyre több területen kell megbarátkozni az egymilliós négyzetméterárakkal.
Nagy döbi lehet a járulékos költség
Ha megtaláltad álmaid lakását, gyakorta csak az ingatlan vételárára figyelsz, holott számolnod kellene a járulékos költségekkel is. Célszerű költségvetést készíteni, mert a pár tízezer forintos egyszeri összegektől kezdve akár többmilliós tételek is adódhatnak!
Vesszük a hitelt, mint a cukrot
2018-ban, a válság utáni jubileumi évben, erőteljes és aktív évet zárt a lakáspiac. A válság utáni viszszarendeződés tovább folytatódott, a becsült tranzakciószámban nagyságrendileg a tavalyi értékkel megegyező szintet ért el a piac, így új korszakot nyitva a következő évekre. Újra divatba jött a hitel.
Ömlik a pénz a Balatonra
Két évtized Csipkerózsika-álom után, a pénzügyi válság lecsengését követően mára a Balaton minden szegletében magához tért az ingatlanpiac. A turizmus is élénkül, és egyre színvonalasabb vendéglátóhelyek, szállodák várják a kikapcsolódni vágyókat. Az új ingatlanfejlesztések igyekeznek kitolni az egyébként rövid nyári szezont – fedett medencékkel, wellness-központokkal egész évben jól kihasználhatóak az ingatlanok.
A legek éve volt 2018 az ingatlanpiacon
2018 is bővelkedett különlegesebbnél-különlegesebb ingatlanokban, amelyből az egyik legismertebb ingatlanszolgáltató összeválogatta a „legeket”, legyen szó akár a legolcsóbb, akár a legdrágább, legkisebb vagy épp a legnagyobb otthonról, amelyet 2018-ban értékesítettek. A teljes piacot vizsgálva a várakozásoknak nagyjából megfelelően változott az ingatlanpiac, az árak a vártnál nagyobb mértékben nőttek, a tranzakciószám tekintetében megmaradt a növekvő tendencia.