A beáramló fény mennyisége, a méretek, a helység égtájaknak megfelelő fekvése... mind-mind fontos befolyásoló tényezők a megfelelő berendezés kiválasztásában. Hasznos, ha látványtervet készítünk, melyen méretaránynak megfelelően szerepelnek a szoba különböző berendezési tárgyai, részei. Ez tulajdonképpen egy karton-vagy hungarocell lap, festéssel, szőnyeg-, függöny- és kárpitdarabokkal. A méretarány miatt szép összképet kaphatunk arról, hogy elképzelésünk megfelelő hatású, és kiegyensúlyozott lesz-e.
A színek különböző használataival megváltoztathatjuk egy szoba optikai hatását is. A meleg, nagy hullámhosszúságú színek (pl. a vörös) és a sötét színek mintha közelítenének, ezért kicsinyítik a teret, ezzel szemben a hideg színek (pl. kék), és a világosak épp ellenkezőleg: távolodnak, ezért tágítják a teret. Így a kontrasztos színkombinációk használatával egy szoba méreteit optikailag megváltoztathatjuk. Ugyanígy, azok a helységek, melyek sok fényt kapnak, szintén nagyobbnak tűnnek, ellentétben azokkal, melyek sosem kapnak fényt. Ez utóbbit világos színek használatával tágíthatjuk.
Az optikai képet legjobban a tónusegyensúly változtatásával tudjuk variálni. Lássunk erre példákat:
- Ugyanazt a színt használva egy szobában, az megőrzi arányait. Világos színnel nagyobbnak, sötéttel kisebbnek tűnik.
- Ha az egyik falat sötétebbre festjük, úgy tűnik, mintha közeledne. Kitűnő megoldás pl. folyosók rövidebbé tételéhez.
- Ugyanakkor, ha az egyik falat világosabbá tesszük, olyan, mintha távolodna.
- Eljátszhatunk a padló színének variálásával is: a sötétebb padló kicsinyíti, a világosabb növeli a szobát. Kis méretű szobában lehetőleg ne használjunk sötét padlót, mert zsúfolt hatást kelthet.
- A mennyezet sötétebbé festésekor az alacsonyabbnak látszik. Jó megoldás nagy belmagasságú szobában, ha azt kendőzni szeretnénk. További csökkentést érhetünk el, ha a sötét vonalat egész az ajtó pereméig húzzuk le.
- A mennyezet festésekor fordítva is eljárhatunk: világosabbá tétele növeli a belmagasságot. A határvonalat a fokozottabb hatást érdekében itt is lehúzhatjuk az ajtó pereméig.
- Ha egy szobában sötétek a falak és a mennyezet, használjunk világos padlót és berendezési tárgyakat, hogy elkerüljük a zsúfoltság érzését. Fokozottan érvényes ez az amúgy is kis méretű helységekben.
Az optikai trükkök a színek alkalmazásában tehát hatásosan változtathatják meg egy szoba hangulatát. Nézzük most meg, hogy az egyes színtípusok alkalmazásával milyen további hatást érhetünk el.
Erős színek: Nagy terekben hatásosak lehetnek a sötét, telített és élénk árnyalatok, és mivel uralják a teret, ezért egy kopott, furcsa alakú, vagy jellegtelen szobát kellemessé varázsolhatnak. A meleg vörös árnyalatával a falon barátságos, otthonos érzetet kelt egy ilyen szoba. A kellemes hatás kedvéért nagyobb berendezési tárgyakon megvillanthatjuk a komplementerét, a zöldet, de vigyázzunk az egyensúlyra. A túlzások elkerülése érdekében legyenek semleges színű darabok is a berendezésben, és inkább letisztult, egyszerűbb formákat válasszunk.
Pasztellszínek: Finom, megnyugtató hatásúak, és végtelenül sokoldalúak. Ízlésünknek megfelelően kombinálhatjuk őket, szép hátteret adnak a természetes anyagú bútorokhoz, a nádhoz, fűzfavesszőhöz, kőhöz, világos és közepes árnyalatú fához. Vigyázat: a sötét színű fa elnyomja a pasztellszíneket. Nagyon frissítőek, ha fehérrel variáljuk őket, bátran használjunk kettős vagy akár hármas színkombinációkat. Jól illenek napjaink modern stílusához, éppúgy, mint az antik összeállításokhoz. Vidékies hangulatú lesz kézzel festett bútorokkal, kézi szövésű, virágmintás textíliákkal.
Semleges színek: Napjaink legtöbb stílusát jellemzik, a modernizmust éppúgy, mint a klasszikus irányzatokat. Megbízható, matt jellegük miatt népszerű a használatuk, de vigyázzunk, nehogy az összkép túl unalmas vagy jellegtelen legyen. Ennek érdekében egy-egy élénkebb szín-, vagy forma hozzáadásával teremthetünk egyensúlyt. Nem minden semleges szín alkot egymással jól harmonizáló kompozíciót, ezért inkább használjunk egy alapárnyalatot, melyet tónussal, intenzitással, valamint különféle anyagok, minták hozzáadásával variálhatunk. A végeredmény így megfelelően kellemes lesz.
Áttekintettük a színek világát. A következő részben, holnap, rátérünk az anyagok és minták használatára.
F.M.