A gyarapodó penészfoltok a falakon és a sarkokban jelentősen ronthatják az összképet, ami viszont súlyosabb, hogy az egészségedre is káros hatással lehetnek. Eleinte csak szemszárazságot, orrfolyást, orrdugulást, köhögést tapasztalhatsz - mintha csak meg lennél fázva -, a későbbiekben ebből akár allergia, asztma, arcüreggyulladás, légúti betegségek is lehetnek. Érdemes tehát az első foltok felbukkanásakor bevetned a csodaszereket, de még jobb, ha megelőzöd a kialakulásukat.
Ebben alapvető fontosságú a szellőztetés, amivel nem a tüneteket kezeled, hanem a bajt tudod megelőzni és olyan körülményeket biztosítasz, mely csökkenti a penész kialakulásának esélyeit. Bár a téli mínuszok idején joggal ódzkodsz a napi többszöri szellőztetéstől, muszáj megtenni, ezáltal ugyanis a meleg, párás levegő helyére szárazabb, hidegebb levegő kerül, ami lassítja, esetleg meg is állíthatja a penészfoltok terjedését. Ha a helyiségben van ventillátor, célszerű bekapcsolni ilyenkor. Ugyanilyen okból kifolyólag fontos lenne, hogy ha van rá lehetőséged, ne a szobában teregesd ki a kimosott ruhákat, vagy legalábbis olyan helyiséget válassz, ami jól szellőztethető. Ha erre nincs mód, még fontosabb a lakás rendszeres, napi többszöri szellőztetése.
A páratartalom csökkentése szempontjából jól működhet a kisebb helyiségekben, ha egy tál sót teszel ki valahova, ez ugyanis magába tudja szívni a nedvességet. Hátránya, ha nagyobb alapterületű, nagyobb belmagasságú helyiségekről van szó, ez kevésbé hatásos praktika.
Abban az esetben, ha megjelentek a penészfoltok a falon vagy a csempén, akkor a leghatásosabb ellenszer az ecet. Nincs más dolgod, mint egy flakonban vizet és ecetet összekeverni, majd ezt az oldatot bőségesen ráfújni az érintett falfelületre. Hagyd hatni a keveréket fél órán keresztül, majd nedves szivaccsal töröld át a bepermetezett részt. Ha esetleg zavarna a takarítás után az ecetes illat a lakásban, nyugodtan adj illóolajat a keverékhez. Nem fogja csökkenteni az ecetes víz hatását, ellenben kellemes illatot varázsol a helyiségbe: ez lehet citromolaj, narancsolaj, vagy bármelyik kedvenc illatod.
Jól működik még a kozmetikában is használt teafaolaj, mely elsősorban gombaölő, fertőtlenítő hatásáról vált ismerté. Használata nem másabb, mint az ecetes keveréké. Két csésze vízhez adj két evőkanálnyi teafaolajat, majd ezt egy szórófejes flakon segítségével permetezd a penészes falfelületre. Minimum fél órán keresztül hagyjuk dolgozni a teafaolajat, majd szivaccsal töröljük át. Ha csempéről távolítod el a penészt, ott nyugodtan használhatsz kefét is az olajos keverék letörlésekor.
A megajándékozottak kétharmada bajban van, ha a karácsonyi meglepetése cserére vagy garanciális javításra szorul – derül ki egy friss, reprezentatív kutatásból, amely azt a kérdést járja körül, ki hogyan kezeli az ajándékokhoz járó blokkok és garanciapapírok problémáját. Ugyanis csak minden harmadik magyar bukkan rá a karácsonyi ajándék dobozában annak blokkjára vagy a vásárláskor kapott más dokumentumokra.