Életforma.hu


November a cukorbetegség hónapja

November a cukorbetegség hónapja 

November a cukorbetegség hónapja – Filmmel, emléktábla-avatóval és könyvbemutatóval készül a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért.
Az is baj, ha magas, az is, ha alacsony

Az is baj, ha magas, az is, ha alacsony 

Elsősorban az inzulinnal kezelt betegeknél jelentkezhet hipoglikémiás állapot, bár előfordulhat más gyógyszerrel kezelt cukorbetegeknél is. Fontos figyelnie a változásra, mert súlyosabb esetben csökken az agy cukorellátottsága, amely szédülést, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot vagy akár kómát is okozhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztja meg a legfontosabbakat.
Lehetnek forró perceid!

Lehetnek forró perceid! 

Tudtad, hogy a leégés vércukorszint-emelkedést is előidézhet? A cukorbetegeknek fokozottan ügyelniük kell állapotukra a nagy melegben, miután gyakoribbak lehetnek a vércukor-ingadozások. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Ez most ne menjen az agyadra! 

Számos szerv és folyamat működését befolyásolja a vérnyomás, és ez a megállapítás fordítva is igaz: számos szerv és folyamat hatással van a vérnyomás alakulására is. Éppen ezért nagyon fontos a rendszeres, otthoni és orvos általi vérnyomás-ellenőrzés és szükség esetén a megfelelő beavatkozás. Ez az enyhébb esetekben elsősorban életmódváltást, súlyosabb esetekben az életmódváltás mellé csatlakozó gyógyszeres kezelést jelenti, amelyet aztán rendszeresen kontrollálni szükséges – hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája.
5 tévhit a cukorbetegségről

5 tévhit a cukorbetegségről 

Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.
IR és alvászavar - van összefüggés?

IR és alvászavar - van összefüggés? 

Számtalan szokatlan tünetet produkálhat az inzulinrezisztencia, és a beteg gyakran csak utólag jön rá, hogy kellemetlen panaszait a magas inzulinszint okozta. Felmerülhet így a kérdés, hogy vajon van-e valamilyen összefüggés az alvászavarok és a kóros állapot között. A választ dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától tudtuk meg.
Ingadozó vércukorszint - mit tehetünk ellene?

Ingadozó vércukorszint - mit tehetünk ellene? 

Cukorbetegség esetén nagy gondot kell fordítani a megfelelő vércukorszint beállítására. Előfordulhat azonban, hogy az illető gyakran ingadozó értékeket produkál, és hol túl alacsony, hol pedig túl magas vércukor értékeket mér. Ennek nemcsak rövid, hanem hosszú távon is van szerepe a szövődmények kialakulásában.  Ezek okairól és kezeléséről dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről

Az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről 

A cukorbetegség az egész életre kiható állapot, mely teljes életmódváltást kíván. Mind a frissen diagnosztizált, mind a „régebbi” diabetes- esek megannyi kérdéssel találhatják szemben magukat. Most a leggyakoribbak válaszolja meg a szakorvos.
Inzulin vagy tabletta - mikor melyikre van szükség?

Inzulin vagy tabletta - mikor melyikre van szükség? 

A 2-es típusú cukorbetegség diagnózisa hallatán a legtöbben úgy gondolják, hogy életük végéig inzulin kezelésre szorulnak, pedig van, hogy elég a gyógyszeres terápia. Hogy mikor melyiket kell alkalmazni, és hogy mikor van szükség váltásra, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

5 hormon, amelyeket minden nőnek ismernie kell 

A hormonrendszer egy igen bonyolult szerkezet, mely hatással van az egész szervezet működésére. A benne szereplő hormonok mind igen fontos feladatot látnak el, és működésük egymással összehangolt. Éppen ezért, ha valamelyik termelődésébe hiba csúszik, úgy az egész rendszer zavart szenved és egy dominószerű folyamatot indít el. Ez az az 5 hormon, melyet minden nőnek ismernie kell.!

A hormonzavarok tipikus jelei 

A hormonzavarok igen változatos képet mutatnak, és a beteg sokszor nincs is tudatában az állapotával. Dr. Koppány Viktória endokrinológus, a Budai Endokrinközpont munkatársa ezért a két leggyakoribb hormonális probléma jeleit sorolja fel.  

Inzulinrezisztenciára utalhatnak a hőhullámok 

Igen gyakori panasznak számítanak a hőhullámok a változókorba lépett nőknél. Bármennyire is kellemetlen, sokan természetesnek vélik az állapotot, így megpróbálnak együtt élni vele. Azonban érdemes a tünetet komolyan venni, hiszen tanulmányok szerint inzulinrezisztenciára utalhat. Amit szükséges ekkor tenni, arról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

A cukorbetegség visszafordítható? 

Érdekes tanulmány látott napvilágot a diabétesz gyógyításával kapcsolatban, amely azt állítja, hogy drasztikus fogyással visszafordítható a már kialakult 2-es típusú cukorbetegség. A témával kapcsolatosan szakembert kérdeztünk.

Vigyázz a szemedre, vigyázz a cukrodra! 

A látás az egyik legfontosabb érzékszervünk, így ha látászavar alakul ki, azzal rendszerint gyorsan szemész szakorvoshoz fordulunk. Csakhogy előfordul, hogy probléma nem szemészeti eredetű, hiszen lehet, hogy a homályos látás csupán egy tünet, ami egy komoly betegségre hívja fel a figyelmet. A cukorbetegségről, és annak látással való kapcsolatáról dr. Tänczer Tímea, a Budai Endokrinközpont diabetológusa beszél.

Valóban nem akarsz cukrot enni? Nem lesz egyszerű! 

Nagyon sok esetben az ember cukormentesen próbál étkezni az egészséges táplálkozás jegyében. Ráadásul, ha az ember még olyan betegséggel is kénytelen együtt élni, mint az inzulinrezisztencia, akkor kiemelten fontos, hogy pontosan tudja, miben van cukor, mit kell kerülnie, és mivel érheti el az édes ízhatást a cukor nélkül. Mindemellett sokszor keveredik a cukormentes és a szénhidrátmentes étkezés kifejezése. Hogy mire jók a szénhidrátok, miben találhatóak meg, szükséges-e hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket fogyasztani arról Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa beszélt.

A gyerekeknél is jelentkezhet inzulinrezisztencia 

A gyerekek egészsége a szülőknek a legfontosabb. Ez nem is lehet kérdéses, ám sok esetben egyszerűen nem veszik észre a betegségre utaló jeleket. Ennek nem is mindig az az oka, hogy nem ismerik azokat, hanem az, hogy nem gondolják, hogy az a gyerekeiket is érintheti. Ilyen az inzulinrezisztencia is, melyről sokan gondolják azt, hogy a felnőttek betegsége, a gyerekeket nem érintheti. Ez azonban sajnos nem igaz. A témában dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa van a segítségünkre.

Vigyázat! Mellrákot okozhat a magas inzulinszint 

Az inzulin fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatokban, így az egyik legjelentősebb hormonunk. Megemelkedett mennyisége azonban komoly betegségekhez vezethet, ráadásul a legújabb kutatások szerint a mellrák kialakulásával is összefüggésben lehet. A magas inzulinszint tüneteire hívja fel a figyelmet a szakértő.  

5 remek ötlet, ha épp nem kell a rizs! 

A rizsen és a krumplin kívül első pillanatra nemigen jut más az eszünkbe, ha köretről beszélünk, legfeljebb különféle zöldségek, saláták. Pedig érdemes körülnézni a gabona-, sőt az álgabonafélék között is!

Modern inzulin: kevesebb ingadozás és hízás 

Sok cukorbeteg megijed, amikor orvosától azt hallja: inzulint kell kapnia. Dr. Hermányi Zsolt belgyógyász-diabetológus szerint a félelem alaptalan, hiszen az inzulinkezelés életet menthet és megóvhatja a szervezet inzulintermelő sejtjeit. Sőt: a kutatómunkának köszönhetően modern inzulinok a korábbiaknál egyenletesebb hatásúak, sőt, segíthetnek a hízás elkerülésében is - a szakember erről a Diabétesz Hónap nyitórendezvényén beszélt csütörtökön Budapesten a Vidámparkban. A szervezők azért választották a Vidámpark hullámvasútját a rendezvénnyel egybekötött sajtótájékoztató helyszínéül, hogy valamennyien tapasztalják meg, milyen érzés egy cukorbetegnek, ha nem modern inzulint használ.  

Te is a veszélyeztetettek közé tartozol? Vigyázz! 

A cukorbetegség alattomos kór, amely sokszor csak akkor okoz tüneteket, amikor már a szövődmények is kialakultak. Különösen azoknak érdemes figyelni a cukorbetegség első, kezdeti tüneteire, akik a veszélyeztetettek közé tartoznak ebből a szempontból.