Életforma.hu


Pánik helyett energetikai felújítás - akár télen is

Pánik helyett energetikai felújítás - akár télen is 

A szakértő szerint a felújításról fog szólni az építőipar 2023-as éve
Az energiapazarló családi házak szinte eladhatatlanok

Az energiapazarló családi házak szinte eladhatatlanok 

Még talán soha nem volt ennyire sürgető és zsebbe vágó egy-egy családi ház szigetelése
Helló! Ketyeg  az óra!

Helló! Ketyeg az óra! 

Magyarországon 10-ből csupán 2 családi ház hőszigetelése megfelelő. 80%-uk, vagyis 1,8 millió lakóépület nem, vagy nem megfelelően hőszigetelt, így azok energiaigénye indokolatlanul magas, de energetikai felújítással jelentősen csökkenthető lenne. A korszerűtlen épületek többlet energiafogyasztása nagymértékben hozzájárul a klímaváltozáshoz.
Ez az igazi rezsicsökkentés

Ez az igazi rezsicsökkentés 

Duplájára nőhet az energiahatékonysági felújítási költsége annak a mintegy 590 ezer még nem szigetelt panelháznak, amelyek nem lépnek időben. 2020. december 31-e után ugyanis már csak a „majdnem nulla energiaigény” feltételeinek teljesítésével végezhetnek energetikai célú felújítást. Magyarországon körülbelül 798 ezer ipari technológiával készült (panel) épület van. Ennek alig harmadát, 250-300 ezret újítottak fel eddig, és ezeknek is csak 50 százaléka kapott teljes homlokzati szigetelést.
Hogy ne égjen  a város, és a ház

Hogy ne égjen a város, és a ház 

Ugye, gyerekkorunkból még rémlik az Ég a város, ég a ház is kánon! Segítség, hogy e tekintetben 2019. március 15-től változott a tetőtér-beépítésére vonatkozó szabályozás. Az egyik közülük, hogy már a beépítési százalékba nem kell beleszámítani a tűzvédelmi előírások teljesítését szolgáló építményeket és a felvonót, valamint ezek a kötelező zöldterületből is elvehetnek. De mindez csak a már meglévő tetőterekre érvényes, az új építés esetén nem!
8 jó tipp az építkezőknek

8 jó tipp az építkezőknek 

Egy új ház építése mindig nehéz feladat; megtalálni a legmegfelelőbb telket, kivitelezőt, építőanyagot választani, a legköltséghatékonyabb víz-, gáz-, elektronikai rendszereket kialakítani. Építkezés előtt tanácsos jó alaposan megtervezni az építkezéssel kapcsolatos lépéseket. A fontos döntések meghozatalához, és a beruházások tervezéséhez a téli időszak a legmegfelelőbb. Az ismert építőanyag-kereskedés szakemberi az alábbi praktikus tippekkel szeretnék segíteni a saját ház építésére vállalkozókat.
Nemcsak pa(r)kolásra való a pince

Nemcsak pa(r)kolásra való a pince 

Számos családiház-tulajdonos életében eljön az az idő, amikor különböző okok miatt komolyabban el kell gondolkodnia az épület bővítésén. Kézenfekvő olyan helyiségeket lakótérré vagy kiszolgáló egységgé alakítani, amelyek már amúgy is a ház részét képezik, csak funkciójuk más. A legjobb példa erre a tetőtér beépítése, de a pince, az autóbeálló adta lehetőségeket sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ezek a helyek a család új konditermének, medencéjének, sőt akár szaunájának is otthont adhatnak. Az átalakítások költsége később bőven megtérülhet, ráadásul mindehhez az állam is hozzájárul!
Hogy ne a tűz legyen az úr...

Hogy ne a tűz legyen az úr... 

A kényelem, a praktikusság és a költséghatékonyság mellett mindenekelőtt a biztonságosságnak kell az elsődleges szempontnak lennie egy építkezéskor. Egy épülettűz emberéletkbe kerülhet, nem beszélve az óriási károkról. A tragikus londoni tűzeset az elmúlt évek legszembetűnőbb példa arra, mennyire fontos a tűzbiztonság. 
A gázóra nem hazudik

A gázóra nem hazudik 

Több száz millió négyzetméternyi tető szorulhat felújításra, holott csak a szigetelésével fűtésszámlánk akár 10%-át is megspórolhatjuk. Ez országos szinten akár 10 milliárd forintot is jelenthet havonta a fűtési időszakban. A Knauf Insulation és a Tető Építők Egyesülete az energiahatékonysági világnapon arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a lakosság a legnagyobb bizony energiapazarló.
Vigyázzunk, hogy ne a víz legyen az úr!

Vigyázzunk, hogy ne a víz legyen az úr! 

A víz nem csak áradásként tud jelentős károkat okozni, hanem úgy is, hogy apránként, szinte észrevétlenül szivárog be otthonunkba. Noha ez nem kerül be a hírekbe, egy nagyobb esőzés, de akár a rosszul kezelt pára révén kialakuló penészedés is komoly problémákat okozhat.

Ez most a szigetelés éve lesz! 

Kevesebb mint egy év áll az energetikai felújítást tervező lakóközösségek rendelkezésére, hogy korszerűsítési terveiket még az enyhébb műszaki elvárásrendszer keretében valósíthassák meg. 2018. január 1-jével lépnek ugyanis hatályba azok a jogszabályi szigorítások, amelyek a lakóépületek energetikai felújításával kapcsolatban határozzák meg a szigetelések, nyílászárók és egyéb épületelemek minimumkövetelményeit. Ennek ismeretében várhatóan számos lakóközösség igyekszik kihasználni a szigorításig hátralévő szűk tizenkét hónapot, így 2017 a szigetelés éve lehet Magyarországon – hangsúlyozzák a Házfórum társasházszakmai fórum és a Kimmel Insulation Kft. szakértői.

Talpunk alatt fütyül a szél? 

Egyre fontosabb, hogy takarékoskodjunk az energiaköltségekkel. Már az rengeteget segít, ha épületünket szakszerűen szigeteljük. A falakról, a homlokzatról, a tetőről már sokat írtunk, de mi a helyzet a talpunk alatt? Rengeteget megtakaríthatunk, ha a garázst vagy pincét megfelelően előkészítettük a télre. 

Otthoni praktikák, vagy tudatos építkezés? 

Használjunk víztakarékos csaptelepet és energiatakarékos izzót, felejtsük el a stand-by üzemmódot, a lakás hőmérsékletét tartsuk egyenletesen 21-22 fokon, legyen mindenhol függöny és redőny. Csak néhány a számos egyszerű hétköznapi gyakorlati praktikából, amivel csökkenteni tudjuk a rezsiköltséget és az energiafogyasztásunkat. A szakember szerint viszont néhány változtatással évente százezreket spórolhatunk meg, ha energiatakarékos megoldásokat választunk házépítéskor, vagy felújításkor.

A világon elsőként vízházat építettek Kecskeméten 

A világ első vízházát Kecskeméten mutatták be a szakmai érdeklődőknek, az újszerű ház Gutai Mátyás építészmérnök találmányán alapul. Az Európai Unió támogatásával már korábban elkészült az épület, de most először tartottak olyan bemutatót, amelyen a külföldön élő feltaláló személyesen részt vett.

A tetőkertek hasznossága a kőrengetegben 

A napjainkban egyre gyakrabban zöldellő tető egyáltalán nem új találmány. Már az ókorban is gyakran használták az előkelőségek palotáit építők. A 21. században azonban nem a gazdagság és a fényűzés szimbóluma, sokkal inkább a városokból kivesző zöldterületek pótlásának egyik helytakarékos és ökológiailag is hasznos eszköze.

A lélegző fal legendája! 

Hála az energiatakarékosságról szóló kampányoknak, az már minden építkező vagy a lakását felújító család számára egyértelmű, hogy hőszigetelni szükséges. Az adatok pedig azt mutatják, hogy a kiváló hőátbocsátási mutatók, a jó szakító- és nyomószilárdság, az egyszerű szerelhetőség, a könnyű önsúly és - nem utolsó sorban - a kedvező ár okán egyre többen választják az EPS lapokkal történő hőszigetelést. Ugyanakkor a penészfoltok és a gombásodás szörnyű képeit vizionálva a laikusokban felmerülhet a kérdés, hogy ha a homlokzatot az alapvetően műanyagból készült expandált polisztirol táblákkal fedik, vajon tud-e majd „lélegezni a fal".