Tévhitek cikkek

5 tévhit a rákról
A rák szó mindenkiből erős érzelmeket vált ki, és a legegészségesebbekben is szorongást kelt. A félelmek egy része abból is adódik, hogy számos tévhit, megalapozatlan, pontatlan információ él a köztudatban a daganatos megbetegedésekről, illetve azok rosszindulatú formájáról, a rákról. De vajon mennyire megalapozottak ezek a vélemények? A február 4-i Rákellenes Világnap alkalmából ennek járt utána a Budai Egészségközpont.

Tévhitek az OKJ megszűnésével kapcsolatban
December végén elindultak az utolsó OKJ-s képzések, ezért a rendszer változásával kapcsolatban számos tévhit terjeng az interneten. A TanfolyamOKJ.hu OKJ képzéseket közvetítő portál segít tisztázni a leggyakrabban felmerült kérdéseket a hozzájuk beérkezett üzenetek kapcsán.

Káros az önkielégítés, ha gyereket szeretnénk?
Ez a kérdés meglepően sokszor merül fel a babára vágyó párok esetében, és sajnos sokszor teljesen fals információkba futnak bele. Hogy a válasz a kérdésre egyértelmű lehessen, ismerni kell a spermaképzés folyamatát, ennek megismerésében Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember segít.

Nyissunk ablakot a városi legendákra
Amikor lakásfelújításon vagy épp építkezésen gondolkozunk, az ablakok sokszor nagyon kis hangsúlyt kapnak a folyamatban, pedig érdemes körültekintőbben megválasztani őket, hiszen a legnagyobb hőveszteség a nyílászárókon keresztül távozik. A jó minőségű és talán picit költségesebb nyílászárók nemcsak tartósabbak, de energiát is spórolnak nekünk, ami akár a rezsiköltségeken is látszódhat. Rengeteg tévhit kering az ablakok kapcsán, melyek közül most a négy leggyakoribbat segít eloszlatni Búcsi János, szakrétő.

Jobban szívják a nők vérét
Legalább egyszer mindenki megtapasztalhatja a hajtetvek okozta kellemetlenségeket. Az égető, viszkető érzés a fejbőrön nemcsak a kicsiknek, hanem a szülőknek is sok bosszúságot okoz, ezért érdemes rendszeresen és tudatosan ápolni hajunkat, hogy megelőzzük a fertőzést. Hiába azonban az elővigyázatosság, sokszor még a rendszeres hajmosás sem garancia arra, hogy nem esünk áldozatául az apró rovaroknak. A serkékkel kapcsolatban sok tévhit él bennünk, és mivel az őszi-téli hónapok a tetvek kedvelt szezonja, összegyűjtöttünk 5 dolgot, amit sokan nem tudnak a fejtetűről.

4 gyakori tévhit az e-rollerekről
Május óta kínál fenntartható és kényelmes városi utazást a budapestieknek az e-rollerezők közössége. A vállalat 5 földrész több mint 120 országa tapasztalatával rendelkezik e téren. Ezen tudást felhasználva most szeretne eloszlatni néhány, az elektromos rollerekkel kapcsolatos tévhitet.

5 gyakori tévhit az Alzheimer-betegségről
Az Alzheimer-kór és a többi demencia-típus jelenleg a társadalom legnagyobb orvosi kihívását jelenti, ezért közös erőfeszítésünkre van szükség ahhoz, hogy sikerrel vegyük a betegség által támasztott nehézségeket – vélik a szakértők. Itt az idő tehát, hogy mi is jobban megismerjük, és eloszlassunk néhány tévhitet.

Már megint a pasik jártak jól
Felmerült már benned, hogy miért mindig csak a nők panaszkodnak a narancsbőrük miatt? Persze, vegyük figyelembe azt is, hogy a férfiak általában nem beszélnek a kozmetikai problémáikról. Itt azonban más áll a háttérben. A nőknél valóban sokkal hamarabb és súlyosabban alakul ki narancsbőr. És az is igaz, hogy a probléma sokkal több nőt érint, mint férfit. A narancsbőr már-már másodlagos női nemi jellegnek is tekinthető, hiszen a felnőtt nők legalább 90%-át érinti, férfiaknál viszont szinte soha nem fordul elő. Ennek okai egyrészt az eltérő hormonális folyamatok, másrészt a nők bőrének különleges szerkezete.

Tévhitek miatt húzódó hagyatéki ügyek
Az emberek alig negyede tudja, hogy a hagyatéki eljáráskor a vagyonelemek és az örököstársak felkutatása nem a hatóságok, hanem az örökösök feladata – derült ki Magyar Országos Közjegyzői Kamara online felméréséből. Az 500 ember részvételével készített kutatás szerint sok a tévhit és a félreértés a hagyatéki eljárás körül, holott tudatosabb hozzáállással az ügyek jelentős része lerövidíthető, sok hagyatéki per pedig elkerülhető lenne. Mindössze a válaszadók harmada tudta, hogy az örökösök egymással és a hitelezőkkel is megegyezhetnek a hagyatéki tárgyaláson, és azzal is kevesen vannak tisztában, mit tehetnek, és mit nem az eljárás lezárása előtt az elhunyt vagyonával.

Influenza gyorstalpaló
Betegek leszünk az oltástól, de élethosszig tartó védettséget ad, és egy szezonban csak egyszer lehet elkapni a betegséget – ezek a leggyakoribb tévhitek az influenzával kapcsolatban. Dr. Schandl László, a Duna Medical Center belgyógyász főorvosa elmondja, miért kell komolyan venni minden évben az influenzaszezont.
Tények és tévhitek az allergiáról
Habár az allergiások száma folyamatosan emelkedik, a betegséggel kapcsolatban még mindig sok tévhit kering a köztudatban. A leggyakoribb tévedéseket tisztázzuk dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológussal, a Budai Allergiaközpont főorvosával.
Se tej, se anyatej?
Nem egyszer futunk bele hajmeresztő tévhitekbe a netet böngészve, amikkel a legnagyobb baj az, hogy sokan szentírásnak veszik, és ezzel megnehezítik a saját dolgukat a várandósság alatt, ami valljuk be, egyébként sem éppen könnyű. Az elfuserált tévhitek között az egyik legnagyobb a tejjel kapcsolatos. Ezt tesszük most rendbe, és ebben van dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu segítségére.
5 tévhit a cukorbetegségről
Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.
Mosásból is megárt a sok
A hölgyek természetes törekvése, hogy mindig frissek, tiszták és illatosak legyenek. Igaz ez az intim területeikre is, ám az intimhigiénia gyakran kényszeres tisztálkodásba csap át. Ez viszont többet árt, mint használ, különösen akkor, ha az irrigálásról van szó.
Hoppá! Tényleg mellrákot okoz a melltartó?
Még mindig nem tudja pontosan az orvostudomány, hogy mitől alakul ki az emlőrák, de a közéletben sok tévhit kering a betegséggel kapcsolatban. Az biztos, hogy az elhízás, a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás növelheti a kialakulásának kockázatát. Az egyik ismert kozmetikai cég a Mellünk Egészségéért Védőnői Program keretében összegyűjtötte a legismertebb tévhiteket.
Kezdődik a vámpírok bálja
A népszerű kirándulóhelyeken hétvégente rengetegen túráznak, a tavasz mindenkit a természetbe csábít. Egyre több időt töltünk a szabadban sportolással vagy épp kerti munkával, van azonban egy apró potyautas, akit egyikünk sem szívesen visz haza a barangolásból vagy akár a kertből, az udvarról.
Nem kell eret vágni!
Bár a lakosság nagyjából 30-35 százaléka érintett valamilyen fokú visszértágulatban, elenyésző azok aránya, akik rászánják magukat a műtétre. Mindez talán érthető is, hiszen nagyon sok a tévhit ezzel kapcsolatban, pedig a fejlett orvostudománynak és technikai háttérnek köszönhetően sokkal egyszerűbb a panaszoktól megszabadulni, mint azt sokan gondolják.
Ne add fel! Tippek a sikeres fogyáshoz
Bár sokan fogyókúráznak, a felnőtt lakosság 67%-a mégis túlsúlyos vagy kórosan elhízott az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Vajon a fogyókúrás tévhiteink miatt nem sikerül fogyni? Van pár remek tippünk, mitől lesz sikeres a fogyókúra!
10 dolog, ami miatt feleslegesen aggódsz, ha terhes vagy
A terhességgel együtt jár az aggódás, amit sokan mesteri szintre képesek fejleszteni. Képesek minden fiziológiai jelről azt gondolni, hogy ettől valami baja lesz a babának. Nézzük, mi minden miatt szoktak az anyukák feleslegesen aggódni!
5 tévhit a magas vérnyomásról
A magasvérnyomás-betegség a kor előrehaladtával egyre gyakrabban fordul elő, ami kezeletlenül életveszélyes szövődményekkel járhat. Bár az állapotot –akár hallomásból - mindenki ismeri, ám vannak olyan kérdések, melyek sokak számára nem egyértelműek.
Máj, kávé, szex és a többiek – Mit szabad terhesség alatt?
Számos mendemonda, tévhit kering arról, hogy mit tegyünk, együnk, és főleg mit ne, terhesség idején. Összegyűjtöttünk néhány kérdést a leggyakoribbakból. Természetesen választ is adtunk rá, szakértő segítségével.
Mitől van pocakod? Tények és tévhitek
Ön hogy viszonyul a hasához? Naponta hadat üzen neki, vagy elégedett vele, még akkor is, ha korántsem tökéletes? Önben is számtalan kérdés merül fel e kényes testrésszel kapcsolatban? Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
A jó csokoládé gyógyszer! Eloszlatjuk a tévhiteket
Biztosan többen emlékeznek még Johnny Depp és Juliette Binoche Csokoládé című romantikus filmjére, mely egészen új dimenzióba helyezte magát a csokoládét. A mozi után valószínűleg azok is csatlakoztak a csokikedvelők népes táborához, akik korábban nem hódoltak eme élvezetnek. A csokoládé a világ legnépszerűbb édessége, de az összes élelmiszer toplistáját tekintve is az elsők között végezne. Talán ez az oka annak is, hogy egyre több egészséggel kapcsolatos hír jelenik meg a csokifogyasztás hátrányairól.
Tévhitek a tejről
Annak ellenére, hogy a gyermekes háztartások 30%-kal több tejet fogyasztanak, 5-6 alkalommal többször és alkalmanként 1 literrel több tejet is vásárolnak az átlagnál, a GfK Piackutató Intézet felmérése szerint mégis már a fiatal gyermekek körében is megjelennek a tejjel, különösen a hőkezelt tejjel kapcsolatos tévhitek.
Okozhatnak-e trombózist a fogamzásgátlók?
A fogamzásgátlók trombózisfokozó hatásával kapcsolatban elég sok tévhit él az emberekben. Prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus megvilágítja a helyzetet.
Eddig azt hitte, a csokitól és a pizzától lesz pattanásos?
Eddig azt hitte, a csokitól és a pizzától lesz pattanásos? Kiszárította a sebét, hogy gyorsabban gyógyuljon? Tévedett. Elárulunk hat titkot, amit érdemes megszívlelnie.