Életforma.hu


Jön az 5 legizgibb múmia!

Jön az 5 legizgibb múmia! 

Díszes szarkofágok, aranyozott halotti maszkok és balzsamozott testek – a múmiák a múlt legbeszédesebb őrzői. A mumifikálódott, akár több ezer éves tetemek hűen mesélik el, hogyan éltek, táplálkoztak, mit dolgoztak vagy minek következtében haltak meg ezek az ókori emberek. Kevesen tudják azonban, hogy a 19. század előtt a múmiákat nem tisztelték, porrá őrölt csontjaiból gyógyszert, a gyolcsból pedig festéket készítettek. Nem úgy Dr. Zahi Hawass régész, aki az ókor legértékesebb ereklyéit kutatja csütörtökönként 22.05-kor a DoQ-n látható Múmiák nyomában című sorozatban. Íme, az 5 legizgalmasabb múmia lelet, amit valaha látott a világ.  
Ez szuper! MR Ringónak, a német dognak is!

Ez szuper! MR Ringónak, a német dognak is! 

Már működik a Magyarországon egyedülálló, nagy térerejű MR-berendezés a VetScan Kisállat Diagnosztikai Központban. A berendezéssel a legkisebbektől a 100 kg-os „óriásokig” vizsgálhatók az állatok, így jelentősen javulhatnak kedvenceink gyógyulási esélyei. 
Kaliforniában riogat a mérges sárgahasú

Kaliforniában riogat a mérges sárgahasú 

Egy különlegesen erős méreggel rendelkező kígyó bukkant fel a dél-kaliforniai partoknál - jelentette az Origó. Az úgynevezett sárgahasú tengerikígyó feltehetően az óceán melegedése miatt keresett eredeti lakhelyétől északabbra életteret. 
Okosabbak voltak az őscicák?

Okosabbak voltak az őscicák? 

Legendás az úgynevezett kutya-macska barátság! Egy nemzetközi tudóscsoport most kiderítette ennek egyik lehetséges okát: szerintük húszmillió évvel ezelőtt a macskák ősei miatt haltak ki a kutyák ősei – legalábbis egy részük!  Ezzel megdőlni látszik az a korábbi elmélet, mely szerint a klímaváltozás okozta volna számos kutyaféle és más ragadozó kipusztulását - írta a Szabad Föld online.
Gyerekek nevét kapják majd a műholdak!

Gyerekek nevét kapják majd a műholdak! 

Két műholddal bővült az európai Galileo műholdas navigációs rendszer, a Francia Guyana-i Kourou melletti Guyana Űrközpontból sikeresen pályára állították a rendszer 9-es és 10-es tagját. A teljes rendszer kiépítéséhez még húsz szerkezetet kell kijuttatni Föld körüli pályára. A Gallileo 2020-ra készül el, a műholdak európai gyerekek nevét viselik majd.
Feltehetően már eltemette halottait most talált dél-afrikai ősünk

Feltehetően már eltemette halottait most talált dél-afrikai ősünk 

Ügyesebb eszközöket is használhatott az az emberős, amelynek maradványaira egy dél-afrikai barlangban bukkantak – jelentették be az új eredményeket a Witwatersrand Egyetem kutatói, akiknek a munkáját a National Geographic Society és a dél-afrikai kutatási minisztérium is támogatta írta az Origo.
Magyarországon kapott bélyeget a XX. század legnagyobb tudósa

Magyarországon kapott bélyeget a XX. század legnagyobb tudósa 

Alkalmi bélyeget bocsátott ki a Magyar Posta az általános relativitáselmélet bemutatásának 100. évfordulója alkalmából. A bélyegképen Albert Einstein portréja mellett, az általános relativitáselmélet képlete látható.
Gigantikus denevér

Gigantikus denevér 

Eddig ismeretlen fajú óriás denevér kövületét találták meg őslénykutatók Új-Zélandon.
Idegen nyelvet tanulnak a csimpánzok

Idegen nyelvet tanulnak a csimpánzok 

Képesek hangjelzéseik megváltoztatására a csimpánzok, ha idegen csoportba kerülnek, hogy jobban megértessék magukat új társaikkal - derítették ki brit kutatók az edinburghi állatkertben tanulmányozva két majomközösséget, amelyek korábban egymástól távol éltek.
4 szuper ajándék a kísérletező tudóspalántáknak!

4 szuper ajándék a kísérletező tudóspalántáknak! 

Imád kísérletezni és a tengerek mélyétől a csillagokig minden érdekli a gyereked? Amikor csak lehet,boszorkánykonyhává varázsolja a szobáját? Összegyűjtöttünk néhány karácsonyi ajándékötletet, amelyekkel biztosan sikert arathatsz a kis tudósoknál.

5 fura, de hasznos találmány - így tényleg érdekes a tudomány! 

Forró ruha, virághűtő, lebegő beton - csak néhány példa a kutatások közül, amelyek a KwakLab Kutatóintézethez kötődnek. Most kinyitották ajtójukat a nagyközönség előtt is, hogy közelebb  hozzák a tudományt az érdeklődőknek.

Neked is jól jönne otthon Boris, a robot! Vagy Bob? 

Jövőre már a mosogatógépbe is képes lesz bepakolni, a harmadik generációs robot, amelyet szeptember végén a birminghami brit tudományos fesztiválon mutattak be fejlesztői. De van már „házőrző” robot is!

Harry Potter toleránsabbá tesz 

A Harry Potter olvasása csökkenti az előítéleteket egy most közzétett angol–olasz kutatás szerint. A könyv olvasásakor a főszereplővel jobban azonosuló gyerekek toleránsabbá váltak a különböző kisebbségekkel szemben.

Csernus doki is fesztiválozik - de nem úgy... 

A féktelen szórakozás mellett a fiatalokat érintő komolyabb témákról sem feledkeznek meg az EFOTT szervezői. A fesztiválra július 15. és 20. között olyan szakemberek is ellátogatnak majd, mint a „sztártoxikológus” dr. Zacher Gábor, vagy éppen a kíméletlen őszinteségéről híres Csernus doki.

Majd kétszer akkora a galaxis, mint hitték! 

715 újabb bolygót azonosítottak a Tejútrendszerben amerikai csillagászok. Korábban mintegy 1000 bolygót ismertek itt, az eredmény tehát óriási. Ráadásul a tudósok szerint ez még egyáltalán nem a végleges szám.

Az űrből számolják a bálnákat 

Egy új módszer segítségével az űrből képesek számolni a bálnákat a kutatók. A szakemberek által kidolgozott automata rendszer nagyon nagy felbontású műholdfelvételek és egy képfeldolgozó szoftver révén észleli a vízfelszínen és annak közelében úszó nagytestű emlősöket.  

Agyműtétet mutattak ki egy múmián 

Ki mondta, hogy egy radiológus nem lehet Indiana Jones? Tudósok a legmodernebb orvosi technológiával derítettek fényt számos egyiptomi múmiát övező rejtélyre. Még egy agyműtét nyomaira is fény derült.

Vizeletből alkotnak fogat kínai tudósok 

Sikeresen képeztek emberi foghoz hasonló szöveteket vizeletből nyert őssejtekből kínai tudósok - tette közzé a Kínai Tudományos Akadémia (CAS).

Nem egészen a képzelet szüleménye a Vasember? 

Már azelőtt is létezett egyfajta Vasember, mielőtt a Marvel Comics képregénykiadó 1963-ban életre keltette Tony Starkot és vállalatát, a Stark Industries-t.

Nobel-díjas magyar a „bolondságos” tudományról! 

„Bár a legtöbb szokatlan ötlet sohasem valósul meg, de ami igen, az nagy ugrást jelent az emberiség fejlődésében” – mondta az idén Széchenyi-nagydíjjal kitüntetett magyar származású Nobel-díjas kémikus, Oláh György – vagy másképpen George Andrew Olah – abban az interjúban, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia készített vele.

Rengeteg érdekesség várja a látogatókat a Tudományok Hídján! 

Lebegtél már szupravezető korongon? Fociztál már robotok ellen? Esetleg kíváncsi vagy,mennyi lehet a súlyod egy másik bolygón? Ha ehhez hasonló kérdések már megfordultak a fejedben, és szeretnél többet megtudni érdekes magyar találmányokról, gyere el Te is szeptember 17-én a Lánchídra, ahol látványos természettudományos kísérletek, izgalmas programok és kiállítások során tájékozódhatsz a tudomány kérdéseiről, és saját képességeidet és ismereteidet is próbára teheted.