Véralvadás cikkek

Jaj, vérrögök a bugyimban! Beteg vagyok?
A menstruációs vérzéssel kapcsolatban számtalan probléma adódhat: ilyen pl. a túl sok, a túl kevés menstruációs vér, illetve az is sokakat visz a nőgyógyászati rendelőbe, ha vérrögök is távoznak. Hogy a darabos vérzés kórosnak számít-e, és hogy mi minden állhat a hátterében, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
Antifoszfolipid szindróma - a magzati halálozások egyik fő oka
A vetélések hátterében gyakran bújik meg valamilyen véralvadási zavar, így manapság szerencsére egyre többen végeztetnek el ilyenkor trombofília vizsgálatot. Azonban dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője arra figyelmeztet, hogy antifoszfolipid szindróma is állhat a sorozatos vetélések mögött.
Lombikra készülsz? Nem elég a Leiden mutáció ellenőrzése!
Manapság egyre több pár kénytelen orvosi segítséget kérni a teherbeeséshez, és sokan vannak azok, akiknek egyetlen lehetőségük a gyermekáldásra a lombik programban való részvétel. Bár a lehető legbiztonságosabb körülmények közt zajlik a beavatkozás, azonban néhány veszéllyel még így is számolni kell. Ilyen például a mélyvénás trombózis lehetősége, melynek kialakulását esélyét a Leiden mutáció megléte megnöveli. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája azonban felhívja a figyelmet arra, hogy más genetikai mutációt is fontos lenne kiszűrni, hogy minimálisra lehessen csökkenteni a rizikót.

Örökölhető-e a trombózishajlam?
Az érrendszert érintő problémák vezető betegségeknek számítanak a magyar lakosság körében, ennek ellenére a legtöbben nem veszik elég komolyan az esetleges rizikótényezőket. Ennek oka többek között az, hogy nem is sejtik, hogy az olyan veszélyes betegség, mint pl. a trombózis, sokkal gyakrabban alakul ki, ha a családban előfordult már.

Életkor kontra trombózis: van rizikó!
A legújabb vizsgálatok alapján ma már egyértelműen látszik, hogy a fejlett országokban az életkor emelkedésével együtt komoly problémát jelent a pitvarfibrilláció, illetve az ennek következtében kialakuló stroke, és tromboembólia. A témában prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája van a segítségünkre.

Gondok a Protein C-vel: végzetes lehet?
A véralvadás egyensúlyának felborulása súlyos, életveszélyes következményekkel járhat, így érdemes fokozott figyelemmel kezelni. Sajnos örökletes, és szerzett formában is előfordulhatnak olyan betegségek, melyek ezt az egyensúlyt eltolhatják egyik, vagy másik irányba.
Veszélyes vérzés szülés után - Mi lehet az oka?
A szülő nők egy részénél előfordulhat az úgy nevezett postpartum (szülés utáni) vérzés, mely sajnos akár a méh elvesztéséhez, vagy halálhoz is vezethet. A kiváltó okok között a veleszületett- és szerzett vérzékenységgel, továbbá a szülőcsatorna sérülésével, lepény visszamaradással, a méh összehúzódásának elmaradásával is találkozhatunk. A tünetekről, és a lehetséges kezelésről dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszél.

Trombózist okozhat a vashiány
A vashiány kellemetlen és gyakran nem diagnosztizált állapot. A szédüléssel, sápadtsággal, és fáradékonysággal járó betegség jól ismert szövődménye a vashiányos vérszegénység, ám prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája egy kevéssé ismert veszélyére is felhívja a figyelmet.

Fokozottabb a trombózisveszély várandósság alatt
Várandósság során az édesanya teste is nagy változásokon megy keresztül, ami bizony hatással van az egészségére is. Ilyenkor ugyanis - többek között- erősen megnő a trombózis kialakulásának esélye, így fokozott odafigyelést igényel. A témáról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.
7 tipp a trombózis megelőzéséhez
A trombózist az öröklődést is befolyásolja, de megfelelő életmóddal és ellátással az esemény megelőzhető lehet, és egyszerű szűrésekkel a hajlam előre is jelezhető. Milyen jelekre kell figyelnünk? Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense a trombózis jeleiről és a prevenció lépéseiről beszélt.
Örököljük vagy szerezzük a trombózis-hajlamot?
Öröklődhet a trombózisra való hajlam, a közvetlen leszármazottaknak nagyobb a veszélyeztetettségük, mint az oldalági rokonoknak. Egy egyszerű vérvétellel, majd az ezt követő speciális laboratóriumi vizsgálatokkal azonban kimutatható, ki van veszélyben.
Itt az új véralvadásgátló!
Új típusú orális véralvadásgátló készítményeket dobtak nemrég piacra, amelyekkel megelőzhető a vérrögök kialakulása úgy, hogy az alvadási folyamatban lévő faktorok, enzimek és más anyagok működését gátolják. A sikeresen tesztelt készítmények új kapukat nyithatnak meg a trombózisos betegek számára.
Veszélyes-e a műtét annak, aki véralvadásgátlót szed?
Véralvadásgátlót azok szednek, akik már átestek trombózison, vagy esetleg nagyobb a trombózishajlamuk. Bár a kezelés hatására a vérrögösödés kockázata lényegesen csökken, de kérdés, hogy mi a teendő abban az esetben, amikor a kezelés alatt álló személyre műtét vár. Veszélyben van-e a páciens? Szakértőnk válaszol.
Kék-zöld foltok vannak rajtad? Ez is lehet az oka!
A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában. Azonban vannak szerzett és veleszületett funkviózavaraik, amelyek vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet. Elmondjuk, milyen jelek figyelmeztethetnek a veszélyre, és mi a teendő ilyenkor.
Vigyázz! Te is lehetsz a tizedik!
A vénás trombózis rendkívül veszélyes betegség, és halálos szövődményekkel járhat. A veleszületett trombóziskészség azt jelenti, hogy a vér könnyen vagy fokozott mértékben alvad meg. A kockázat lehet öröklött, amikor a véralvadás szabályozásában szerepet játszó fehérjék mennyisége vagy működése rendellenes. Ez a veleszületett hajlam meglehetősen gyakran fordul elő a magyar népességben, ám a végzetes kór kivizsgálással és figyelemmel elkerülhető.
A trombózis kialakulása, jelei
Azoknak, akik már átestek trombózison, fokozottan kell figyelniük a megelőzésre, a következő esemény kivédésére. Prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus hasznos tanácsokkal szolgált.
Vetélés véralvadási betegség miatt?
Azoknak a nőknek, akiknek vetélés szakította meg a terhességét, érdemes részt venniük egy vérvizsgálaton, amely az úgynevezett anti-foszfolipid szindróma jeleit kutatja. Prof. Dr. Blaskó György, az Oxygen Medical véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus elmagyarázta a jelenség hátterét:
Okozhatnak-e trombózist a fogamzásgátlók?
A fogamzásgátlók trombózisfokozó hatásával kapcsolatban elég sok tévhit él az emberekben. Prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus megvilágítja a helyzetet.
Vigyázz! A trombózis a test számos pontján felléphet
A trombózis a test számos pontján felléphet, vannak kevésbé veszélyes és kifejezetten nagy kockázatot rejtő típusok. Dr. Király Viktória, a Trombózisközpont labororvosa, véralvadási specialista a véralvadás folyamatáról és az egyes típusokról beszélt.
A trombózis veszélyről
A trombózis ma Magyarországon szinte népbetegségnek számít, hiszen 40 ezer ember hal meg évente aterotrombózis miatt. Mivel az öröklött hajlamon kívül számos életmódbeli tényező is elősegíti a kialakulását, megfelelő életvezetéssel és rendszeres szűréssel sokat tehetünk egészségünkért. Prof. dr. Blaskó György, az Oxygen Medical véralvadási szakértője a kockázatokról és a megelőzési lehetőségekről beszélt.
Ha nem megfelelően alvad a vér- a trombózis jelei
A véralvadás egy igen bonyolult rendszer, amelynek kóros eltérései többek közt vérzékenységhez vagy trombózishoz vezethetnek. Igen kevés olyan szakértő dolgozik ma hazánkban, aki tökéletesen tisztában van a kényes mechanizmussal, annak betegségeivel és kezelésével. Prof. dr. Blaskó György, az Oxygen Medical véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus beszélt a szűrés és a megfelelő kezelés jelentőségéről.