A műanyagmentes életen túl: így nevelj ökotudatos gyereket
A műanyagmentes élet nem csak abban merül ki, hogy kerüljük a műanyag csomagolást. Ennél sokkal többet tehetünk, főleg, ha van már gyermekünk. Fontos, hogy felnőttként felelősségteljes példát mutassunk nekik, hiszen így válhatnak ők is környezettudatos felnőttekké, akik óvják a környezetet és az állatvilágot.
Mivel a gyerekek játszva tanulnak, és élményeken keresztül szívják magukba a tudást, apró lépésekkel terelhetjük őket arra az útra, ami a környezettudatos felnőttkor felé vezet. Jöjjön most 5 okos ötlet, amelyekkel a gyerekek gyorsan megtanulhatják a környezetvédelem és az ökotudatosság alapjait.
Zöldség és gyümölcs termesztése
Ha van erkélyed vagy teraszod, a lehetőségek tárháza végtelen. Szerezz be a gyermekednek egy virágládát, amibe ő ültethet, és a növényt, zöldséget, gyümölcsöt csak ő gondozza majd. Ha nincs hely az ültetéshez, szerezz be néhány cserepes növényt, és bízd rá, hogy ápolja őket. Persze előtte érdemes elolvasni az útmutatót a locsoláshoz, tápláláshoz, így biztos, hogy sikerélménye lesz, ha életben tudja tartani a növényeket. Csírákkal is próbálkozhattok, ezek a kis zöld növénykék néhány nap alatt kihajtanak, és ehetőek. Válassz retek vagy metélőhagyma csírát, ezek a legfinomabbak!
Zöldtábor
Sok környezettudatos tábor indult idén nyáron, amelyek nagyon népszerűek a gyerekek körében. Ezekben a táborokban megismerkedhetnek a környezetükkel, az állatvédelem fontosságával, a szemétszelektálás részleteivel. Játékosan megtanítják őket a legfontosabb környezetvédelmi teendőkre, ezáltal már kicsi korukban rögzülnek az ökotudatos felnőtt élethez elengedhetetlen tudnivalók.
Komposztolás
Tudtad, hogy a komposztáláshoz nem is kell kert? Akár egy erkélyen is kivitelezhető, de még az sem kell hozzá. Ha kertes házban laktok, szerezzetek be egy komposztládát, az interneten rengeteg fajta rendelhető a kisebbektől a nagyobbakig, vagy barkácsoljatok egyet néhány falécből. Fontos, hogy a gyermek megtanulja, a komposztálással a szeméttermelésünk drasztikusan csökkenthető, és a kész komposzt jót tesz a talajnak és a növényeknek. Ha látod, hogy a gyermeked éppen zöldséget, vagy gyümölcsöt eszik, figyelmeztesd arra, hogy a komposztba tegye a héjat.
Főzés és piacozás
A komposztálás mellett a közös főzéssel és piacra járással is gyorsan rávezethető a gyerek a hulladékmentes életre. Menjetek el együtt a csomagolásmentes boltba, ahol az otthonról vitt üvegekbe, flakonokba mérhetitek ki a vásárolni kívánt termékeket. Hagyd, hogy a gyermeked mérje le a zabpelyhet, vagy a zöldségeket a boltban. A közös főzéssel megtaníthatod őt arra, hogy a maradékokat is felhasználja. A zöldségek, gyümölcsök héja pedig mehet a komposztra. Sokkal jobb a közösen elkészült ételt elfogyasztani, mint rendelni valahonnan és újabb halom műanyagdobozt tenni a szemétbe.
Szelektív szemétgyűjtés
A szelektív hulladékgyűjtés nagyon fontos, hiszen a jól válogatott hulladékot egyszerűen újra lehet hasznosítani. Szerezz be te is minden hulladéktípusra egy-egy kukát és mutasd meg a gyermekednek, hogyan tudja a helyesen szétválogatni a hulladékot. Ne csak a ‘Műanyagmentes július’ idején tartózkodjatok a műanyag evőeszközöktől és edényektől, mutass a gyermekednek alternatívákat ezekre a mindennapok során. Ha azt látja, hogy te is mindig kulacsból iszol, ő sem fogja az eldobható üdítőket kérni a boltban.
Hozzászólás zárolva.