A vasárnapi húsleves alternatívája
A gyöngyöző, ünnepi húsleves sokáig fő, illata bejárja az egész lakást. A modern világ háziasszonyainak nincs idejük minden hétvégén órákat eltölteni az elkészítésével, ugyanakkor a családtagok vágynak az ízére. Nem beszélve arról, milyen sok jótékony hatással van az egészségünkre ez a finom, forró leves. A megoldás: vegyük meg készen és ha kedvünk van hozzá, dúsítsuk fel otthon ízlésünk szerint. Király Éva dietetikussal, az Alaplé Bár megálmodójával beszélgettünk.
Emlékszem, gyerekkoromban a nagymamám rendszeresen főzött alaplevet, amit mi gyerekek nem igazán szerettünk. Ilyenkor tömény húsleves illat járta át a lakást, s a fazékban úszó csontok, húscafatok nem voltak gusztusos látvány. A nagyi lefagyasztott néhány adagot a levesből és ezt használta fel főzelékek és egyéb egytálételek ízesítéséhez. A maradékot pedig aranyszínű húslevesként elfogyasztotta a család.
Aztán a leveskockák és az ízfokozók megjelenésével a háziasszonyok a kényelmesebb megoldás felé fordultak, egyszerűbb volt bepottyantani a leveskockát a rotyogó vízbe, mint beszerezni, előkészíteni a hozzávalókat az alapléhez. A húsfogyasztási szokásaink is megváltoztak, rászoktunk a színhúsokra és a csontok, a nyesedékek a kukába kerültek. A klasszikus alaplé elkészítése megmaradt az éttermek privilégiumának. Sok fogás, mint például a mártások, krémlevesek, rizottók, tészták egyik legfontosabb összetevője, hozzájárul az ízek harmóniájához.
Mikorra datálódik az alapléhez fűződő szenvedélyes viszonyod kezdete?
Az alaplé észrevétlenül lopta be magát a szívembe, nagy rajongójává váltam, az otthoni konyhám elengedhetetlen szereplője lett mára. Hálás alapanyag. Ugyan hosszú ideig fő, bizonyos értelemben tényleg „macerás”. Viszont, ha elkészül és belekerül az ételbe, megér minden fáradságot. A végeredmény nemcsak ízekben, de tápanyagokban is gazdagabb lesz.
S hogyan lett ebből üzleti vállalkozás?
Az Alaplé Bár ötlete alig 2-3 éve született, annak ellenére, hogy maga az alaplé már jóideje a mindennapi munkámhoz kapcsolódik. Jótékony hatásainak köszönhetően, közvetlen kollégáimmal rendszeresen javasoljuk a hosszú ideig főtt húsleves fogyasztását akár preventív, akár terápiás céllal. Több alkalommal főztem a tágabb családnak is alaplevet, s amikor elmeséltem az ötletemet, elkezdtünk róla beszélgetni. Néhány hónappal később Nagykovácsi főterén találtuk magunkat, a karácsonyi vásárban, ahol nagyon pozitív fogadtatása volt a forrón gőzölgő alaplevünknek, gyorsan elfogyott. Ez megerősítette bennünk azt, hogy érdemes tovább gondolkodnunk, így családi vállalkozásként nekifogtunk az üzleti háttér kiépítésének és 2020 őszén megnyitottuk az első Alaplé Bárunkat a Mamut Bevásárlóközpont aljában, a Fény utcai piac oldalán. Idén nyár végén pedig a Nagymező utcában nyitotta meg kapuit a második Alaplé Bár, hogy a pesti vásárlóknak ne kelljen átjönni a Duna túlsó partjára, ha alaplére vágynak.
Milyen pozitív hatásai vannak az alaplének az egészségünkre?
Az állati csontokból, porcokból, bőrös részekből zselatinszerű kollagénfehérjék főnek ki, amelyek fantasztikus tulajdonsággal bírnak: betapasztják a sérült bélfalat, regenerálják a bélbolyhokat, ezáltal javul a táplálék felszívódás, meséli a dietetikus szakértő. A modern ember táplálkozásából szinte teljesen hiányoznak a kollagénfehérjék, hiszen nem eszünk gyakran pacalt, kocsonyát, körömpörköltet és hasonlókat. Pedig a napi fehérjebevitelünk 30 %-át ennek a fehérjetípusnak kellene kitennie. A kollagénfehérjék a kötőszöveteink alkotórészei, ezért az alaplé jótékony hatást fejt ki bőrünk, hajunk, körmünk állagára is. A csontokból a főzés során egy sor más értékes anyag is kioldódik – kalcium, magnézium, foszfor, kálium –, amelyek a csontrendszerünket, idegrendszerünket és immunrendszerünket támogatják. A húsleves mindezt tartalmazza.
Az alaplevet nemcsak ételek elkészítéséhez lehet használni, de forró italként is fogyasztható. Főleg hűvösebb időben kávé helyett egy nagy pohár alaplé feldobhatja a napunkat.
Néhány alaplevet főzünk meg nagy mennyiségben, s azokat később úgy ízesítjük, hogy pohárból helyben is inni lehessen. Így lesz a levesből tápanyagban gazdag, ízletes, meleg ital. 3-4 deci belőle jó másfél órára eltelít anélkül, hogy terhelné az emésztésünket. Kis étkezéseket is kiválthat, ihatjuk például edzés előtt vagy után. Nem titkolt szándékunk, hogy az erőleves fogyasztásának hagyományát átültessük a mai, modern életvitel keretei közé, és minél több embert szoktassunk rá a rendszeres fogyasztásra. Mert az élettani hatását akkor tudja igazán jól kifejteni, ha beépítjük a mindennapos étkezési rutinunkba.
Hozzászólás zárolva.