Facebook hozzászólás
10 649

A TITOKZATOS FOLSAV-ügy

Anya, kérem előre a jussomat!

Nemcsak a terhesség alatt, a tervezési időszakban is érdemes fokozni a folsavbevitelt! Vajon miért van az, hogy egy átlagos nő, ha babát szeretne, foglalkoznia kell azzal, hogy megemelt mennyiségben vigye be a szervezetébe a folsavat? Hiszen “csak” a terhesség létrejötte után van szüksége a többletre a szervezetnek, mert csak akkor fejlődik a baba. A kérdésre dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos válaszol.

Kismama a dűne növényeiben, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A folsav és a raktározása

A folsav, vagy B9-vitamin egy vízoldékony vitamin, melyet ennél fogva a szervezet nem igazán képes hosszabb távon raktározni. Vagyis ahhoz, hogy szervezetünk ellátottsága folyamatos legyen, gondoskodni kell a megfelelő mennyiség beviteléről. Ez jellemzően a kiegyensúlyozott étrenddel megoldható, bár tény, hogy élelmiszereink beltartalma az utóbbi években jelentősen lecsökkent, vagyis a megfelelő mennyiség bejuttatása még így sem biztos.

Egy életerős nő, aki még nem szeretne gyermeket jellemzően a legegyszerűbb fogamzásgátlási módszert választja, ami a tabletta. Amikor pedig elérkezettnek látja az időt, akkor leteszi azt, és belevág párjával a családalapításba. Azt tudjuk, hogy a modern fogamzásgátlóknak már nincsen szüksége hónapokra ahhoz, hogy kiürüljenek a szervezetből, ami jó, de a folsavra bizony hatással vannak. A fogamzásgátlók ugyanis a folsav hasznosulását is negatívan befolyásolják, vagyis hiába figyelünk arra, hogy meglegyen a napi 300 mikrogramm folsav, annak csupán egy kisebb hányada képes hasznosulni. Mindehhez még az is hozzátartozik, hogy terhesség alatt a folsavigény megnő, 400-500 mikrogrammra. Hogy a megfelelő folsavszintet képesek legyünk elérni a családalapításhoz, ezért a folsav fokozott bevitelére már a tervezési időszakban is szükség lehet – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak.

Prűd kismamagondokról nyíltan

Terhesség, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Lehet-e szeretkezni terhesség idején, vagy okozhat-e nagyobb gondot a méhszájseb a kismamának? Nos, e két témában rengetek tévhit kering, amit a kismamák sajnos egymás között, a rendelőben beszélnek meg, nem az orvosukkal. Akkor most lássunk tisztán Ratkó Tünde szülésznő segítségével.

Fokozott bevitel





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!