Az iskolafóbia létező jelenség: tippek és tanácsok, hogyan kerülhetjük el
A tanévkezdés jó alkalom arra, hogy nyíltan beszéljünk az oktatással együtt járó gondokról is, mint például az iskolafóbiáról. Aki nem hallott még erről a fogalomról, most mindent megtudhat róla.
Több tízezer gyermek szenvedi meg a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy egyszer-egyszer nincs kedve iskolába menni, a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség. Valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Az ellenállás általában masszívabb a nyári vakáció után, ráadásul a tanulók többsége a járványidőszakban hosszú hónapokig kívül rekedt az iskola falain, ami még ront a helyzeten.
Mivel lehet segíteni a gyerekeknek az iskolafóbia leküzdésében?
A szülőknek a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház és Szakambulancia szakértője ad tanácsokat az alábbiakban.
Az iskolába járás elutasítása régebben többé-kevésbé az iskolakerülés szinonimája volt, és az utcasarkon lógó, vagy a szobájukban videójátékokat játszó gyerekek képét idézte. Az iskolakerülést azonban meg kell különböztetni az iskolafóbiától – ez utóbbi esetén nem az iskolán kívüli szórakozás csábítása vezérli a gyerekeket, hanem az iskola iránti ellenállás, aminek számtalan oka lehet
– kezdi dr. Tárnok Zsanett, klinikai szakpszichológus, a Vadaskert Alapítvány igazgatója. A szakértő kiemelte, hogy az iskolafóbia hátterében legtöbbször valamilyen szorongás áll, ezek jellemzően az iskolai környezetre koncentrálódnak.
„Az iskolafóbia fokozatosan alakul ki, ilyenkor nehezebben megy a felkelés, készülődés, iskolába indulás, de megjelenhetnek testi tünetek is, például hányás, szédülés. A tünetek idővel odáig súlyosbodhatnak, hogy a gyerek nem képes egy ideig iskolába járni.”
Az iskolát elkerülő gyermekek nem mindig tudják pontosan, hogy miért érzik magukat rosszul. Nehezen kommunikálják, hogy mi okozza a szorongásukat vagy félelmüket. Éppen ezért fontos az orvosi vizsgálat, amely kizárhatja a fizikai betegséget. Ha ezen túl van a család, a Vadaskert alábbi tanácsait érdemes megfogadni.
Beszélgessünk
Kezdeményezzünk beszélgetést a gyermekkel arról, hogy miért nem akar iskolába járni, zaklatottságát kezeljük együttérzéssel, támogatással. Biztosítsuk őt arról, hogy megértjük az aggodalmait, de tudatosítsuk benne azt is, hogy az egészsége rendben van, fizikai tüneteit pedig a szorongás okozza. Próbáljuk együtt kideríteni, mi lehet ennek az oka. Rossz jegytől való félelem? A tanárokkal való kapcsolat? Esetleg iskolai erőszak?
Hozzászólás zárolva.