Facebook hozzászólás
165

Életmentő tinédzserek

A nyáron elindított, civil kezdeményezésű HELP program keretében pénteken átadták az első iskolába kihelyezett életmentő készüléket. A Raoul Wallenberg Humán TISZK tanulói, tankönyvet is kapnak az újraélesztéshez szükséges ismeretek elsajátításához. 

Magyarországon évente huszonötezer – húszpercenként egy – ember hal meg hirtelen szívhalálban. Az összefogás célja, hogy a fiatalokat is megtanítsák arra, hogy a hirtelen keringésleállás esetén mit kell tenni, hogyan kell az újraélesztést elvégezni. Az egészségügyi szakképző iskola diákjainak az alapszintű újraélesztési ismeretek elterjesztésében is szerepe lesz, hiszen az újraélesztés alapfogásait már a tizenéves fiatalok is szakszerűen el tudják végezni.

„A diákok képzéséhez tankönyv és eszközök állnak rendelkezésre. Bízom abban, hogy az ismeretek elsajátítása és megfelelő gyakorlati képzés után mindannyian képesek lesznek az életmentésre.” – mondta az életmentő készülék átadásakor Horváth Csaba főpolgármester-helyettes.

A HELP munkatársai bemutatták a 2005 óta érvényes irányelvek szerint szerkesztett, a laikus újraélesztéssel foglalkozó tankönyvet, melyet először a HELP programot menedzselő AMP Zrt. adott ki Magyarországon. A cég gondozásában megjelent tankönyv a nemzetközi szakmai előírások alapján készült el, és a Magyar Resuscitatios Társaság is akkreditálta. A HELP oktatáson a nyári indulás óta csaknem százan vettek részt, többek között az ÁNTSZ biztonsági szolgálata, az ENSZ, a WHO és az Egészségügyi Minisztérium munkatársai is.
A Humán TISZK arra vállalkozott, hogy egészségügyi tagiskoláiban (Raoul Wallenberg Humán Szakképző Iskola és Gimnázium, Bókay János Humán Kéttannyelvű Szakközépiskola, Szakiskola és Gimnázium, Fodor József Szakképző Iskola és Gimnázium, Nemes Nagy Ágnes Humán Szakközépiskola, Kanizsay Dorottya Egészségügyi Szakképző Iskola és Gimnázium, Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskola és Gimnázium) elindítja az újraélesztés képzést, melyhez a tananyagot, a módszertant és az eszközöket a HELP program biztosítja.

Horváth Csaba főpolgármester-helyettes azért állt a HELP program mellé, hogy az életmentő készülékek közintézményekbe történő kihelyezésével javuljon a budapestiek biztonságérzete. Az első lépcsőben kihelyezett a 100 egységből (kül- és beltéri) álló hálózat, és a hozzá kapcsolódó program szolgáltatási lehetőségeit és komplexitását tekintve messze túlmutat az egyszerű eszközhasználaton (defibrillátor). A HELP program egyedülálló módon egyesíti a laikus sürgősségi életmentés, az információszolgáltatás és az újraélesztés oktatásának korszerű követelményeit, tudásanyagát és eszközeit. Mindezt azzal a szándékkal teszi, hogy ne csak felhívja a figyelmet a hirtelen szívhalál világszerte vezető helyére, hanem megfelelő ismeretekkel és eszközökkel tegyen is ellene.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!