Intuíció, megérzés, telepátia - ismerős, és hasonló fogalmak. Sokak számára misztikusan hangzik - hiszik is, meg nem is, hogy van ilyen.
Pedig kutatási eredmények igazolják, hogy az intuíció igenis létezik, minden emberben benne van az un. 6. érzék, csak az a kérdés mennyire nyomja el, vagy mennyire hagyja, kifejlődni, vagy fejleszti - paradox módon - tudatosan. És különösen a nőknek erős az intuícióra való hajlamuk.
Egy kísérlet során a vizsgáltaknak portrékat mutattak, amikről nekik villámgyorsan meg kellett mondaniuk, ismerik-e az illetőt. Az eredmény megdöbbentő volt: egyharmaduknál fél másodperccel előbb, mint ahogy válaszoltak, már megvolt a döntés agyuk limbikus rendszerében. Az agy reakcióját EEG-vel mérték. A limbikus rendszer, mely a nagy- és a köztiagy közötti átmeneti területen fekszik, az információkat érzelmi szempontból dolgozza fel. Az eseményeket ismertnek (emlék) vagy ismeretlennek, kellemesnek vagy veszélyesnek minősíti. Ugyanakkor a vegetatív idegrendszer és a hormonrendszer beindít bizonyos szervezeti reakciókat, például, félelem esetén fokozódik a szívverés, és az izmok megfeszülnek. Az intuíció tehát vissza tudja keresni az elraktározottat anélkül, hogy annak tudatában lennénk.
Kísérletek bizonyították azt is, hogy a nőknek jobb beleérző képességük van, és olyan külsőségeket, mint az arckifejezés, testbeszéd, hangfekvés stb. az esetek 84%-ában jobban tudják értelmezni, mint a férfiak. Ez pedig nem csak a neveltetésen múlik. A jobb és a bal agyféltekét egymással összekötő agyi terület (corpus callosum) a nőknél lényegesen erősebben kidomborodik. Elképzelhető, hogy ez gyorsabb információcserét tesz lehetővé a racionális és az emocionális oldal között, így a nők a részleteket is másodpercnyi gyorsasággal képesek felfogni, és osztályozni. Ma már a pszicho-terapeuták is azt ajánlják, hogy bízzunk az intuícióban. Figyelni kell azonban arra, hogy milyen gondolatok, emlékek és megérzések merülnek fel bennünk, és mérlegelnünk kell, vajon komolyan vegyük-e azokat. Sok esetben helyes döntést hozunk. Aki viszont nem biztos abban, hogy valóban követendő a belső hang, és nem csak képzelete szól, annak edzenie kell intuitív képességét. A legjobb intuíciók akkor születnek, amikor teljesen ellazulunk.
A tudósok szerint az agykéreg kifejlődésével párhuzamosan bontakozott ki a lelki tevékenység. A paleontológusok azt állítják, hogy jelenlegi formájában az ember alig több mint negyvenezer éve él a földön, és az emberi kultúra még tízezer éves sincs. Rövid táv ez, azokhoz a százmillió évekhez képest, amennyi alatt a "klasszikus" érzékek (látás, hallás, szaglás, tapintás és ízlelés) kifejlődtek...
Klinikai szakpszichológusok szerint az intuíció a hétköznapok szintjén olyan "közvetlen tudás", amelyre mai ismereteinkkel még nem találtunk racionális magyarázatot. A számtalan elképzelés közül szerintük a megérzés vagy más néven a 6. érzék nem más, mint a kollektív tudattalanból közvetlenül, eddig még meg nem ismert csatornákon át az egyik embertől a másikhoz eljutó, tértől és időtől független információ.
Az intuíció lehet személyre vonatkozó, de olyan is, aminek semmi köze a "célszemélyhez", azt egyáltalán nem érinti. A "nekünk szóló" megérzéseket általában felismerjük, ha fontosak, akkor esetleg egy életre meg is jegyezzük. Azt viszont, ami nem érint bennünket, legtöbbször fel sem ismerjük. Hacsak nem utólag, amikor bebizonyosodik, hogy nagyon fontos eseményekről szóltak, például, megálmodott balesetekről, tragédiákról...
Nézetük szerint a világ nem csak racionális, időben létező, kézzel foghatóan megtapasztalható valami. Annál sokkal több, komplexebb, tértől és időtől független, egy "másik" szinten is működő realitás. Ha ehhez hozzá tudunk férni, megtapasztalhatjuk a megérzéseket.
A mai világban az emberek, ha tapasztalják, akkor sem biztos, hogy elfogadják az intuíciót mint saját képességüket. Azért viszont, hogy ezt megszerezzék, sok mindenre hajlandók, s anyagi áldozatot is képesek hozni. Ezt tanúsítja az ilyen jellegű tanfolyamok iránti hatalmas kereslet is. Sajnos emellett az is tény, hogy az emberek nagyobb része azt hiszi, az intuíció "megvásárolható" tudás, és nehezen látja be, nagyon is meg kell dolgozni érte, csak úgy nem lehet megszerezni!
Végül, íme néhány - a pszichológus által ajánlott - tanács, amivel felmérhetjük - illetve fejleszthetjük - az intuícióra való képességünket:
- Egy héten keresztül jegyezzük fel egy füzetbe minden sugallatunkat! Majd olvassuk el, mi valósult meg, igazolódott be belőle.
- Ne kérdezzük meg az utat egy ismeretlen helyen, hanem hagyjuk magunkat megérzéseinktől vezettetni!
- Ha cseng a telefon, mielőtt felvennénk, próbáljuk meg kitalálni, ki az! Illetve, írjuk fel, egy héten keresztül hányszor kiáltottunk fel: ez a telepátia! - azaz, az hívott minket, akire éppen gondoltunk.
Ha a próbák igazolják intuitív képességüket, a jövőben bízzanak meg sokkal jobban a megérzéseikben! Számos probléma megoldásában, döntés meghozatalában segíthet - a reális érvek mellett.
Erre valamikor minden ember képes volt, csak az idők folyamán a racionalitás vált fontossá, ez lett az érték, és így az intuíció háttérbe szorult, majd teljes egészében visszafejlődött.