Hogyan készíts falburkolatot 10 mm-es OSB lap felhasználásával?
Ha a garázs vagy műhely felújítását tervezed, a belső burkolási feladatokat ma már egyszerűen meg tudod oldani OSB lapok segítségével. Ez a viszonylag olcsó építőanyag egy melléképület falburkolataként tökéletesen megfelel, hiszen felületkezelve tisztítható, és rendezett, esztétikus megjelenést mutat.
Tervezd meg a munkát!
A falburkolás folyamata az anyagmennyiség pontos meghatározásával kezdődik, amihez precízen meg kell mérni a burkolandó felületet. A falakat egyszerűen leméred, az ajtó- és ablaknyílást tartalmazó falrészek esetében nyilván le kell vonni ezeket a felületeket. Ha kiszámoltad, hogy hány darab OSB lapra van szükség, döntsd el, hogy milyen vastagságú terméket vásárolsz. A Káplár fatelepen az OSB lapokat sokféle méretválasztékban érheted el.
Ha csak burkolás a cél, akkor a 10 mm vastagság is elég lehet, ha szigetelésként is szeretnéd, akkor vastagabb anyagot válassz. A munkálatokhoz szükséged lesz csavarokra, csiszolópapírra, ragasztóra, festékre, lakkra, illetve a megfelelő szerszámokra. Egy akkumulátoros csavarozógép például nagyon meg tudja könnyíteni a munkavégzést.
A lapok felrakása
Miután méretre szabtad az OSB lapokat, rögzítsd őket a falhoz. Ez téglafal esetében faipari ragasztóval történik, majd csavarokkal célszerű megerősíteni a rögzítést. Figyelj arra, hogy a lapok egyenletesen illeszkedjenek egymáshoz. Ezt megkönnyíti, ha nútféderes OSB lapokkal dolgozol, hiszen ezek kialakítása segíti a pontos illeszkedést.
A felhelyezést megoldhatod úgy is, hogy erős falécekből keretet készítesz, és ezt csavarozod a falhoz, majd erre rögzíted az OSB lapokat. Így a fal és az OSB lemez között légrés keletkezik, ami szigetelőréteget képez. Növelheted a fal szigetelőképességét, ha ebbe a résbe kőzetgyapotot vagy üveggyapotot helyezel.
Ha fémlemezből készült a melléképület, a felhelyezéshez speciális ragasztóra lesz szükséged. Bár ebben az esetben is érdemes csavarozással további erősítést eszközölni a lemezvastagságnak megfelelő csavar alkalmazásával.
Hogyan teheted esztétikussá a felületet?
Az OSB lapok felhelyezése után csiszolással simábbá és egyenletesebbé tudod tenni a falfelületet. Az esetlegesen kiálló szálakat ezzel eltávolítod, majd egy puha kefével töröld át, hogy ne maradjon rajta fűrészpor. Így már könnyen felviheted rá a festéket vagy a lakkréteget, ami nemcsak esztétikussá, hanem a nedvességgel szemben is ellenállóbbá teszi.
Ha páradús környezetben akarod használni, érdemes az OSB-3-as, mérsékelten vízálló lapokat alkalmazni. Egy szerelő- vagy egyéb ipari tevékenységet folytató műhely esetében célszerű olyan felületkezelő anyaggal is átkenni a falat, ami megvédi az olajtól, zsírtól és egyéb szennyeződésektől. Az így elkészült burkolat tartós lesz, jól fogja bírni a mechanikai hatásokat, ami egy műhelyben fontos szempont.
OSB lapokkal tehát költséghatékony falburkolatot készíthetsz, s mivel könnyen megmunkálható anyagról van szó, adott esetben te magad is el tudod végezni a burkolást.
Hozzászólás zárolva.