Facebook hozzászólás
166

Hogyan védekezzünk a klímareuma ellen?

A klímaberendezések rendszeres és nem megfelelő használata reumát-, mint ahogyan egyes szakmai körökben nevezik, klímareumát okozhat. A szinte valamennyi korosztályt érintő betegség kialakulását néhány alapvető szabály betartásával könnyedén megelőzhetjük: „A rendszeres klímahasználat még a legnagyobb odafigyelés mellett is jelentősen igénybe veszi az izületeket és megnöveli a reuma korai kialakulásának esélyeit. Aki naponta 4-8 órát klimatizált helységen tölt fokozottan veszélyeztetett, és ha nem tesz valamit az egészsége védelmében, 50 év felett recsegő, ropogó, merev végtagokkal és kínzó fájdalommal kell együtt élnie” – figyelmeztet a Dr. Major Zoltán a NaturMed Hotel Carbona reumatológus főorvosa.

Zöld megoldások a klímareuma ellen

A légkondicionáló használatánál az első és legfontosabb szabály a megfelelő hőfokbeállítás. Ügyeljünk arra, hogy a külső és belső hőmérséklet közötti eltérés legfeljebb 5-6 fok legyen, ennek megfelelően állítsuk be a klímaberendezést. Lehetőleg ne működtessük egész nap a klímát! Reggelente igyekezzünk szellőztetéssel friss, hűvös levegőt engedni az irodába, majd védekezzünk árnyékolással a meleg ellen, és a lehető legkésőbb kapcsoljuk be a klímát. Ezzel nem csak az egészségünket védjük, hanem jelentősen csökkenthetjük az energiaköltségeket is.

"Amit ma kellemes hűvösnek érzünk, azt az izületünk fogja évek múltán megsínyleni"

Ha mindenképpen hűsíteni kell, lehetőleg akkor kapcsoljuk be a klímát, amikor kevesebbet tartózkodunk az irodában – például ebédszünetben, vagy ha megbeszélésre megyünk. Miután a helyiség lehűlt kapcsoljuk ki a klímaberendezést. Ha valamilyen okból nem tudjuk szabályozni a klímát, és hidegnek érezzük a levegőt, érdemes felvenni egy könnyű nyári zakót vagy blézert, ezzel védve az izületeinket a kihűléstől, mert amit ma kellemes hűvösnek érzünk, azt az izületünk fogja évek múltán megsínyleni – javasolja Dr. Major Zoltán.

A klímareumának hosszú a lappangási ideje

A klímareuma hosszú ideig lappang és nehezen ismerhető fel. A kezdeti tünetek nagyon hasonlítanak az ülő- és számítógépes munka során kialakuló tünetekkel, így könnyen összetéveszthetők azzal. Az első intő jelek, amikor valaki napközben a nyakát nyújtogatva, csavargatva igyekszik megszabadulni a tompa tarkó és vállövi izomfájástól, amit a sok munkának tulajdonít. Emellett gyakori tünet a hát- és vállfájás és szédülés, valamint a klímareumát kísérő légúti panaszok, a fülfájás, szemkönnyezés és szemirritáció.

"Ne bagatellizáljuk el a tüneteket!"

A kialakuló panaszoknál nem szabad megvárni, míg azok krónikussá válnak. Az időben elkezdett kezelések, mint a gyógyfürdők és masszázsok végleges gyógyulást hozhatnak, azonban később, krónikus panaszok esetén csak enyhítik a tüneteket. "A reumára kiválóan alkalmazhatók a különböző balneo- és fizioterápiás kezelések és különösen hatékony a megfelelő összetételű termálvíz. Hévíz kénes vize például önmagában gyógyító hatású: erősíti az izmokat, és a kitágult pórusokon keresztül erősíti a szövetállományt" – magyarázza Dr. Major Zoltán főorvos.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!