A környezetszennyezés megdöbbentő adatai- indul a Műanyagmentes július
2021-ben is elindul a Műanyagmentes július kezdeményezés. Hiába próbálja egyre több szervezet, alapítvány felhívni a figyelmet a környezetszennyezés és a műanyagszennyezés káros hatásaira, még mindig nagyon sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy az emberek végre megértsék: csak ez az egy bolygónk van, és ezt nem szabad elpusztítunk.
Több mint másfél milliárd darab PET-palack
Magyarországon óránként 180 ezer (!) darab PET-palackot dobnak ki az emberek. Ezekkel az egyszer használatos csomagoló anyagokkal fokozatosan pusztítjuk az élővilágunkat, ugyanakkor sokat „teszünk” a klímaválság „érdekében” is. A műanyagokat ugyanis folyamatosan állítják elő a gyárak, ezzel növelik a kibocsátott széndioxid mennyiségét, a PET-palackok pedig általában nem a szelektív gyűjtőhelyeken végződik. Bár a műanyagot újra lehet hasznosítani, sajnos nem mindegyikre érvényes ez. A nagy üdítőcégek állami és társadalmi nyomásra megkezdték már a környezetvédelmi intézkedéseiket (újrahasznosított műanyagból gyártanak palackokat), de ez még mindig kevés ahhoz, hogy ne lássunk úton-útfélen eldobott flakonokat. A környezetszennyezés és a műanyagszennyezés egyéni, de társadalmi és globális probléma, így egyszersmind közös felelősség is.
A környezeti kár óriási
2021 tavaszán a Greenpeace például jelentős mennyiségű műanyag hulladéktól szabadította meg a Szentrendrei-sziget egy részét a Maradjanak a FÁK a Rómain civil csoporttal összefogva. Azért indították el a petíciójukat, hogy felhívják az üdítőitalokat gyártó, jól ismert nagyvállalatok figyelmét arra, hogy az ő termékeikkel dobálják tele az emberek a gyönyörű helyeket. A szervezet azt szorgalmazza, hogy hazánkban újra vezessék be az újratölthető italcsomagolásokat, mert csak így lehet megszabadulni a műanyagok áradattól.
23 aktivista bevonásával, összesen 80 zsák hulladékot gyűjtöttünk össze a Szentendrei-szigetre szervezett szemétszedés alkalmával. 500 méteres partszakaszt tudtunk megtisztítani, a begyűjtött hulladék közel kétharmada, mintegy 2000 darab műanyag szemét volt, döntő többségben PET-palack. A szétválogatott műanyagot újrafeldolgozó üzembe juttattuk el, de a Duna által évek alatt lerakott szemétből rengeteg maradt még a szigeten, ezért arra buzdítunk másokat is, hogy ha arra járnak és tehetik, gyűjtsék a hulladékot. Mi biztosan folytatjuk a munkát
– nyilatkozta Tóth-Kalló Éva, a Maradjanak a FÁK a Rómain civil csoport önkéntese.
Nem csak Magyarországon van probléma
Európa (és sajnos a világ sem) áll jól a környezetszennyezés és a műanyagszennyezés kérdéskörben. Egy 2015-ös kutatásból kiderült, hogy 30 millió tonna hulladéknak csak 17 százalékát gyűjtik össze, hogy újrahasznosítsák. A legtöbb termék nem újrahasznosítható, vagy ha igen, akkor sem kerül a megfelelő hulladékfeldolgozó üzembe, mert a szelektív hulladékgyűjtés nem opció. Sokkoló azt is látni, hogy a szemét 83 százaléka általában egy szeméttelepen végzi, ahol tömörítik, és eltemetik, vagy ráhalmozzák az újabb és újabb millió tonnányi szemetet.
Hozzászólás zárolva.