Facebook hozzászólás
162

Ne égessünk avart, inkább csináljunk belőle odút a süniknek

Ki ne szeretné a süniket? Akinek a kertjében lakik egy süni vagy több is, az megfigyelhette, hogy ezek a kis állatok télen eltűnnek. Téli álmot alszanak egy-egy avarkupac alatt. Vagyis már csak ezért is figyelni kell arra, hogy milyen módon szabadulunk meg a felesleges kerti hulladéktól.

A sünik számára végzetes lehet az avarégetés. A kerti hulladék égetését már külön jogszabályban rögzítették. Ez alapján ez a tevékenység csak engedély megadásával végezhető, melyet a BM Országos Katasztrófavédelem adhat ki. Vagyis avart égetni gyakorlatilag tilos. Ez az elavult módszer több szempontból is hátrányos, hiszen az égéstermékek szennyezik a levegőt, a művelet során sérülhet a talaj humuszrétege, ennek ellenére mégis sokan alkalmazzák még mindig a lehullott levelek eltüntetéséhez. A kertben tanyázó sünik számára is végzetes lehet a tűzrakás, ők ugyanis téli álmot alszanak, s ahogy egyre hidegebbre fordul az idő, gallyakból, ágakból, száraz levelekből fészket készítenek maguknak. A puha, meleg vacokban akár öt hónapot is szundikálnak.

süni avarégetés
Az avarégetés végzetes lehet egy süni számára (Fotó: Depositphotos)
Segítsünk a süniknek

Nagyon fontos, hogy a kertben összegyűjtött, jó ideje ott álló levélkupacokat ne égessük el – ajánlja a Turistamagazin is. A sünik ugyanis nem tudnak kimenekülni a lángokból. Ők, ha veszélyt éreznek, rögtön összegömbölyödnek és mozdulatlanná válnak, így elevenen megsülnének tűzben. A növényi hulladék települési égetése amúgy is tilos, de az avar rendszeres égetésével kertünket is megfosztjuk az értékes tápanyag-visszapótlástól. Vagyis semmiképpen ne válasszuk ezt a módszert. Ehelyett inkább segítsünk a kertünkben élő süniknek, például azzal, hogy az összegyűjtött avart nem égetjük el, inkább sünodút alakítunk ki belőle.

Akár öt hónapot is átalszanak

Az ősz másik kihívása a sünik számára a téli nyugalmi időszakra való felkészülés. Ezek az állatok ugyanis késő ősztől kora tavaszig téli álmot alszanak, nem is annyira a hideg, hanem inkább a táplálék szűkössége miatt. A télre való felkészülés jegyében ilyenkor annyit esznek, amennyit csak tudnak, hogy elegendő tartalékot halmozzanak fel a szervezetükben a téli álom időszakára. A szakembereknek az a tapasztalatuk, hogy november elejére legalább 350-400 grammot kell nyomniuk az állatoknak. Ha ezt nem érik el, akkor mindenképpen érdemes segíteni nekik.

Ne vidd be a házba!

De ez semmiképpen sem azt jelenti, hogy a sünit vigyük be házba. A házilagos „sünmentést” senkinek sem javasolják a szakemberek. Ráadásul a Magyarországon honos sün természetvédelmi oltalom alatt áll, így otthoni tartása még akkor is a jogszabályokba ütközik, ha az a legjobb szándékból is történik. Az állatkerti szakemberek így azt javasolják, hogy a segítségre szoruló állatokat inkább az állatkert bemutató mentőközpontjába, a „Sünispotályba” vigyék be.

Ez is érdekelhet:



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!