Süket játszmák megrekedt párkapcsolatban-Mit tehetünk?
Nem hallod? Te süket vagy? Hányszor megmondtam már? Ugye milyen ismerősek ezek a mondatok? Amikor életünk párjával megreked a kommunikációnk, és már réges rég elkanyarodtunk a higgadt párbeszédtől, akkor bukkannak fel ezek az elcsépelt mondatok- dühünk és tehetetlenségünk jeleként.
Kiválóan jelzik, hogy mondandók nem ért célba, nem találtunk megértésre, s talán már a sokadik próbálkozáson is túlvagyunk. Erőfeszítéseink azonban hiábavalónak tűnnek.
Ilyenkor már az érzelmek ingoványos területén bóklászunk, s kezdetüket is vették a jó kis házassági játszmák.
Érdekes egyébként, hogy a hallás szerve az egyensúly szerve is- állapítja meg Tepperwein Testünk üzenetei című könyvében- ha pedig kibillenünk lelki egyensúlyunkból, akkor gyakran fülpanaszaink is támadnak.
Ki tudja, talán ez is okozhatja időnkénti "hallásproblémáinkat" párkapcsolatunkban.
De mit tehetünk annak érdekében, hogy minél ritkábban hangozzanak el ezek a mondatok?
Ha kielégítő és biztonságos kommunikációra törekszünk, akkor a hármas aranyszabályt kell szem előtt tartanunk:
1. Tükrözés
A nők hajlamosak félrekódolni partnerük üzenetét, s mögöttes jelentést tulajdonítani egyszerű mondatoknak is. Nagyon praktikus módszer ennek kikerülésére a tükrözés. Ha bizonytalanok vagyunk a másik üzenetében, igyekezzünk "lefordítani" a hallottak alapján, hogy párunk mit érez, mit gondolhat.
Pl. " Úgy érzem, neheztelsz rám…" vagy "Nagyon foglalkoztat téged ez a dolog…" vagy "Úgy érted, hogy…?"
Egy kis gyakorlás után rá fogunk jönni, mennyi félreértéstől kímélhetjük meg magunkat.
2. Érvényesítés
Fejezzük ki, hogy megértjük a másik szempontjait, gondolatait, hogy fontos számunkra beszélgetőpartnerünk.Ez különösen a férfiak érzékeny pontja!
"Megértem, hogy ez neked rosszul esik…"
3. Empátia
És nem utolsó sorban jelezzük számára azt is, hogy átérezzük problémáját, megérezzük érzéseit. Ez különösen jó, ha a férfiak kommunikációjának részévé válik, hiszen a hölgyek gyakran nem megoldásokra vágynak, csak a másik nem bűvös beleérző képességére.
Néha tehát titkon bele kell "bújni" a másik bőrébe, s meglepetten vesszük majd észre, hogy nyoma sincs több a szelekítv hallásnak és értetlenségnek.
Hozzászólás zárolva.