La Tomatina – a legőrültebb spanyol fesztivál
Minden év augusztusának utolsó szerdáján, azaz ma, vörösbe borul Buñol főutcája. A spanyol kisvárosban hagyományosan hatalmas paradicsompartit rendeznek, ez a La Tomatina. Tavaly a járvány miatt elmaradt, idén azonban újra megrendezik az attrakciót. Több tízezer ember csak azért utazik ilyenkor Valenciába, hogy egy órán át paradicsommal dobálja egymást.
Buñol városkában a hétköznapokon csak 9000 ember él, de minden augusztusban mintegy 40 000 látogató érkezik a La Tomatina néven ismert hatalmas paradicsomharcra. De hogyan alakult ki ez a szokás, ami a világ egyik legőrültebb fesztiválja lett?
A legenda szerint 1945-ben felvonulást rendeztek a város főterén. Hogy eredetileg mi okból, arra már senki sem emlékszik. Mindenesetre egy fiatal a menet szélén, a tömegben haladó egyik haragosát dobta meg először egy zöldségesstandról felkapott paradicsommal. Tömeges zöldségdobálássá fajult a dolog, az összecsapásnak a rendőrség vetett véget. A fiataloknak azonban tetszett a muri.
Egy év múlva már nem bízták a véletlenre, otthonról vittek magukkal muníciót a „csatához”. A városvezetés néhány évig küzdött a helyiek paradicsomdobáló bolondériájával, de aztán megadták magukat. 1957-től hivatalosan is fesztivál lett a La Tomatina.
Augusztus utolsó szerdájára tízezrek érkeznek Buñol-ba, hogy egy órán át érett paradicsomokkal dobálják egymást. Az utcákat, házakat, kirakatokat fóliákkal borítják be a helyiek, hogy védjék a vörös bombáktól. Délelőtt 11 órakor kamionok érkeznek a városka főterére csaknem 200 tonna érett paradicsommal, majd kezdetét veszi a csata. Ma már cél is van: egy jól bezsírozott oszlop tetejéről meg kell szerezni a felakasztott sonkát.
A szabály, hogy a paradicsomokat dobás előtt össze kell nyomni. A rutinos harcosok sí-, vagy búvárszemüveget viselnek, hogy védjék szemüket a fröcsögő paradicsomlétől. Erre az órára a strandpapucsot célszerű sportcipőre cserélni, mert mindenki bokáig járkál, de főleg csúszkál a paradicsompürében. Ajánlott az eseményre olyan ruhában érkezni, amit utána ki lehet dobni.
Az összecsapás mindössze egy órán át tart, mindenki dobál mindenkit és persze fürdik a boldogságban, meg a paradicsomlében. A csata végét gongszó jelzi. Ekkor érkeznek a tűzoltók, akik vízsugarakkal mossák le a tömeget és az utcákat. Aki biztosra akar menni, levonul a folyóhoz, hogy megszabaduljon a piros ragacsos máztól.
Hozzászólás zárolva.