Facebook hozzászólás
1 262

110 éve történt: a Mona Lisa elrablása

1911. augusztus 21-én lopta el Vincenzo Perugia a párizsi Louvre múzeumából a világ egyik leghíresebb festményét, Leonardo da Vinci Mona Lisáját. A tolvaj a tettét azzal indokolta, hogy szerette volna a festményt visszajuttatni Olaszországba, ahonnan származik. Most pedig mindent elmesélünk erről az elképesztő tervről, és arról, hogy pontosan hogyan lovasították meg a világ egyik legnagyszerűbb és legjobban őrzött festményét.

Mona Lisa (olaszul La Gioconda, franciául La JocondeLeonardo da Vinci 1503–1519 között készült leghíresebb festménye, amely a párizsi Louvre-ban van kiállítva. Sokan kérdezhetnénk, hogy miért nem a híres olasz festő hazájában nézhetjük meg a festményt valamelyik képtárban? A történelem és a 20. század legnagyobb műkincslopása adja meg erre a választ.

Mona Lisa (Foto: Készítette: Leonardo da Vinci – Cropped and relevelled from File:Mona Lisa, by Leonardo da Vinci, from C2RMF.jpg. Originally C2RMF: Galerie de tableaux en très haute définition: image page, Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15442524)

A Mona Lisa szövevényes útja Franciaországtól Olaszországig

I. Ferenc francia király vásárolta meg a kép elkészülése után nem sokkal 4000 aranyért, így került Amboise után Fontaniebleau-ba, majd Versailles kastélyába. A legenda szerint Ferenc király annyira megkedvelte a képet, hogy naphosszat nézegette. Ám nem csak őt babonázta meg a titokzatos nőalakot ábrázoló festmény. A Mona Lisa hosszú évszázadokon keresztül díszítette a francia uralkodói osztály házait, és még Napóleon is gyönyörködött benne, majd a Louvre-ba került. Perugia elmélete, miszerint a Mona Lisát ellopták Olaszországtól, tehát nem állja meg a helyét, de indoknak jó volt a műkincsrabláshoz.

Hogyan sikerült a rablás?

A látogatók és a múzeum dolgozói szerint senki nem gondolta arra, hogy a festményt egyszer eltulajdoníthatják. Vincenzo Peruggia viszont egy hétfői napon, 1911. augusztus 21-én, takarítónak öltözve beosont és magával vitte a világ leghíresebb festményét. Előzőleg Peruggia már dolgozott a festmény védőrétegének kialakításánál, így nem volt nehéz dolga. Belopózott előző este a múzeumba, leemelte a Mona Lisát, majd távozott a kabátja alá rejtett festménnyel. A Louvre-nek 24 óra kellett, hogy észrevegye, nincs ott a hatalmas becsként tartott alkotás a különteremben. A párizsi rendőrség ezután hiába kereste a műremekt a nagyobb műtolvajlással foglalkozó egyéneknél, és a bűnszervezeteknél, annak már nyoma veszett.
Amikor napvilágott láttak az újságokban a Mona Lisa eltűnéséről írt cikkek, az egész világ teljesen ledöbbent. Mindenki azt találgatta, hogy kik lehetnek a tettesek. Sok összeesküvés elmélet is született a témában. Sokan úgy gondolták, hogy a francia-német konfliktus miatt Németország raboltatta el a műkincset, hogy maguknak szerezzék meg. Mások arra tették a voksukat, hogy egy távoli királyság vezetője szeretett bele a mosolygó női portréba, és magának akarta. Végül 3 éve kellett várnia a világnak, hogy kiderüljön a nagy titok.

Vincenzo Peruggia Olaszország hőse

Miután a festmény két év múlva Firenzében felbukkant, tudták, hogy olasz tolvajt kell keresniük. Vincenzo Peruggia 1913 őszén tárgyalásokat kezdett egy műkereskedővel, Alfredo Geri-vel. Levelet írt neki, amiben ezer lírát kér azért, hogy a műkincskereskedő végre „hazavigye a Mona Lisát.” Geri értesítette az Uffizi képtár igazgatóját, majd december 12-én a rendőrséggel közösen elfogták Peruggiát, akinél tényleg ott volt a világ leghíresebb festménye.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!