INTERJÚ MOLNÁR ÁRONNAL
„Melyik az a vérkeringés, amiben szeretnél lenni?”
Kiemelkedő tehetségű, a szakma és a közönség által is elismert színész, aktivista, a noÁr közösség alapítója. Hogyan egyeztethető össze a két szerep? Politikáról, klímavédelemről, az ősszel debütáló Toxikoma című filmről is szó esik.
Molnár Áron 2010-ben diplomázott a Színművészeti Egyetemen. Gyakorlatát a Vígszínházban töltötte, majd 2015-ig társulati tag is volt. 2013-ban Junior Príma Díjat, 2015-ben Soós Imre díjat kapott, a 2014-es Pécsi Országos Színházi Találkozón elnyerte a Legjobb 30 év alatti színésznek járó díjat is. 2015-ig számos film- és TV szerepe is volt.
-
Ígéretes pályakezdés. Miért döntöttél úgy, hogy szabadúszó leszel? Nem tartottál attól, hogy kiesel a „vérkeringésből”?
- Ez egy rémisztő, zsigeri, belénk nevelt félelem. A színész akkor van biztonságban, hogy ha egy társulat tagja. Pedig a társulati lét sokszor lustaságra predesztinál. Mindenkit a saját keretei között mozgatnak, ritka a komforton túli kiléptetés és ritka a jó pedagógus. A szabad úszásban nincs ujjal mutogatás. Minden sikeredért, munkádért megküzdöttél. Valami nem tetszik? Változtass rajta! Nem érzed jól magad? Dobbants! Olyan rövid az élet. Nem szeretném, ha bármelyik színház saját halottjának tekintene. Pont 2015-től indultak el a szakmai kihívások, miután felmondtam. Ványa bácsi 27 évesen, aztán az első film főszerepem a “MEMO” című filmben, aztán Biff az Ügynök halálában az Örkényben, két hét alatt egy Amphytriont, egy hét alatt pedig egy tök új előadást hoztunk létre, a Majdnem 20-at. És ez mind a felmondásom utáni évben. A kérdés, hogy melyik az a vérkeringés, amiben szeretnél lenni, vagy elég-e az aktuális közeg a te vérkeringésednek?
-
Körülbelül 2 éve indítottad útjára a noÁr közösséget. Több hip-hop szám született, mind erős társadalomkritikai felhanggal. Sajnos ezek mindegyike aktuális most is. Miért érezted úgy, hogy meg kell nyilvánulnod közéleti kérdésekben? Pláne ilyen határozottan, hangsúlyosan.
- A hip-hop számomra a kritika. A tinglitangli bulikától, a semmitmondó hiphoptól kiver a víz. Végig sem tudom hallgatni. Az ország problémái számomra kinőtték a színház falait. Sokkal személyesebben és aktuálisabban akarok rámutatni a problémákra és megoldást keresni rá. Nem fér most bele az életembe, hogy két hónapot próbáljak. Két hónap alatt létre tudok hozni egy számot és egy klipet az ökológiai- és klímakatasztrófáról, a családon belüli erőszakról, az oktatásról és én vagyok a felelős azért, hogy ezek a számok eszközökké tudjanak válni azoknak a kezében, akik változtatni akarnak a szarságokon. Felelősséggel tartozom ezért a társadalomért. Szerintem ez egy művész, egy aktivista alapvető mozgatórugója. Azért kellett megnyilvánulnom közéleti kérdésekben, mert szeretném, ha együtt találnánk meg a válaszokat. Azokkal, akik hisznek a változásban és meggyőződésük, hogy ez rajtunk múlik.
-
Tudatos döntés volt, hogy ezeket a megnyilvánulásokat nem Molnár Áron színész, hanem a noÁr közösség teszi?
- Eleinte nem. A noÁr -t akkor kezdtem el közösségként kezelni, amikor láttam, hogy mekkora szükség van rá, hogy beszélgessünk, vitatkozzunk, találkozzunk egymással. Úgy szoktam bemutatkozni, hogy Molnár Áron vagyok, színész, aktivista, a noÁr formációnak az alapítója. A közösségnek vannak alapvető magatartásbeli és etikai szabályai. De ezt senki nem kéri rajtad számon. Ezt neked kell tudnod. Erről szól A noÁr Mi vagyunk című szám.
-
Mi alapján dől el, hogy mely kérdésekre reflektál a közösség?
- Amely téma berobbantja a lelkemet és nem hagy nyugodni, ami rajta ül a vállamon és piszkál, az a téma lesz a következő. A “Levegőt!” című szám után szerettem volna egyből kijönni a megoldásokkal a klíma- és ökológiai védelemben, de jött a járvány és nem hagyhattam szó nélkül hétköznapjaink hőseit, akik fantasztikus, heroikus küzdelmet folytattak. Most pedig egy hónap múlva jön az új szám, ami még mindig nem a “Levegőt!” folytatása, hanem a gyermekbántalmazással fogunk foglalkozni.
-
A Vígszínház igazgatói pályázata kapcsán kirobbant botrányba határozottan beleálltál. Mint Molnár Áron színész. Nincs benned félelem? Nem tartasz attól, hogy a szakma ferde szemmel fog rád tekinteni?
- Nagyon szeretem, ha a félelmekről beszélünk. Én egyetlen dologtól félek. Hogy nem teszek eleget ezért az országért. Ennyi. Pont. Mondok egy klassz példát. Amikor a noÁrt elkezdtem, a kollégák első, vagy második kérdése az volt, hogy nem félek-e. Most azt kérdezik, hogy mikor szerepelhetnek a klipben. A Vígszínházról és a szakmámról: nagyon komoly tabula rasa-ra van szükség. És fel kell ismerne a nézőknek, hogy mennyire ocsmány szinten folyik bele a politika. A jó színház szerintem mindig reflektál az aktuális történésekre. Vadul, bátran, szenvedélyesen, vagy finoman. Mi a büdös francot képzel magáról a politika, hogy belekontárkodik ebbe a szent ügybe? Fél a tükörtől? Féljen is. Enikő verbálisan és fizikailag is használt erőszakot az igazgatása alatt. A Nemzeti Színház igazgatója politikai színtérre rángatta az ügyünket? Dilettáns gesztus. Lerí a részvétlenség és a munkahelyi zaklatás katasztrofális helyzete az országban. Szerencsére vannak marha jó szervezetek, mint a FESZ (Független Előadó-Művészeti Szövetség), akiknek komoly programjuk van ennek a megoldására. Már csak alkalmazni kell.
-
Eddig szépen megfért egymás mellett a színészi és a közéleti tevékenységed. Tervezed továbbra is, hogy egymás mellett éled a „két életedet”? Fenntartható ez hosszútávon?
- Ezt nem nekem kell fenn tartani, hanem a szakmának. Az a szerep, amit a közéleti szerepvállalásom miatt nem kapok meg, azt nem is szabad eljátszanom. Két éve nem próbálok, tudatosan mondok nemet a felkérésekre. A Mi kis falunk című sorozatot is ezért hagytam ott. Másra vágytam, új impulzusokra. Meg szerettem volna egy kollektív összefogást,hogy ne ilyen méltatlan körülmények között dolgozzunk. Nem sikerült, megyek tovább.
-
Honnan van benned ennyi energia? Mi ad erőt?
- A körülményeim. Van egy fantasztikus feleségem, egy csodálatos családom és eszméletlen jó fej barátaim. Innentől kezdve kutyakötelességem, hogy egy ilyen élethelyzetet felhasználva segítsem azokat, akik nincsenek ilyen helyzetben.
-
A noÁr dalok szövegét te írod, ha jól tudom. Mindegyikre jellemző, hogy számos idézet van bennük magyar költőktől. Ez tudatos? Szeretnéd ilyen formában is terjeszteni a magyar irodalmat? Vagy csak annyi vers van a fejedben, hogy a versrészletek automatikusan megtalálják a helyüket a szövegekben?
- Minden szöveget én írok. A Kultúra Nemzeti Alapban dolgoztam először együtt vendégművésszel, Máthé Zsolttal. Szeretek kooperálni, mert az nagyon inspiráló számomra. De a saját szövegeimhez senki nem nyúlhat:) Minden rapben van idézet, vagy utalás magyar költőkre. Én így csempészem vissza a költészetet napjainkba. Sok rapszöveget inspirálnak a versek, melyek között felnőttem. Múltkor a szomszéd fiú a nagymamájával megszámolta, hogy az eddigi számokban hány idézet van. A srác nincs még 10 éves …
-
A rajongók nagyon várják a Levegőt! folytatását, amiben igéretetek szerint megoldási javaslatok is lesznek a klímaválság kezelésére. Mikor lesz a premier?
- Nagyon szeretnék hozzá klipet forgatni! Falültetéssel, akciókkal, sok vagánysággal. Amint lehet újra forgatni, nyomjuk. De előtte egy hónap múlva jön az egy húsbavágó szám … az elég izgalmas lesz, mert ahhoz nem az eddig megszokott stílusú klip készül.
-
Szabadúszó színészként egyébként is nehéz előre tervezni, pláne most a járvány idején. Tudod, hogy mit, hol fogsz csinálni, ha lehet újra játszani, forgatni?
- Októberben jön a Toxikoma című film, amiben az egyik legjobb barátomat, Szabó Győzőt játszhatom. Brutális és fantasztikus feladat volt. Nem tudom, hogy színészként mi vár rám, de a noÁrt szeretném egyenesbe hozni. Ez érdekel, ez motivál nap, mint nap. Új számok, akciók. Most jött egy fantasztikus segítség Bárdos Barnabás személyében, aki rendbe teszi a noÁr pénzügyeit. Van egy zseniális koordinátorunk, ő Tóth-Kása Ottília, klinikai pszichológus. A social media friss arcai Stotz Natália és Szőke Bence és aki mindig mellettem áll, Duda Éva a noÁr egyik alapítója. Iskolákba jártunk eddig, most virtuálisan beszélgetünk. Az egyik fő támogatónk Séra Péter 1.500.000 millió forintot ajánlott fel, hogy osszuk mi ki a számunkra hiteles civil szervezetek között. Így lett a Ti vagytok a Hősök című műsorunk, amiben bemutatunk egy csapatot, és fel is ajánlunk az aktuális vendégünknek 100.000 forintot. Szeretnék egy turnéra indulni, de előtte csinálunk egy nagyon menő noÁr koncertet. Jön még ebben az évben két-három szám. Ha lesz támogatónk. Folyamatosan keressük a szövetségeseinket, akik komoly összeggel támogatnák a jövőnket. Mert csak egy klip költsége 2-3 millió forint és szeretném megfizetni a munkatársaimat is és az sem lenne baj, ha én is tudnék ebből élni. De nem ez a legfontosabb. A legfontosabb, hogy a zene és a költészet erejét felhasználva egy szabadabb és nyitottabb társadalomban éljünk.
Hozzászólás zárolva.