Életforma.hu


Textilgyárból kreatív gyár Óbudán

Textilgyárból kreatív gyár Óbudán 

Volt régen egy textilgyár Óbudán, amit a tulajdonos Goldberger család messze földön híressé tett. Újítók voltak és sikeresek. Akárcsak azok a vállalkozók, akik manapság működnek az egykori gyárépületekben. Egyikük, Remete Tibor, határozta el, hogy összefogja ezt a közösséget. Azért, hogy a teremtő energiából az egész városrész, Óbuda és annak lakói is profitáljanak.
Esély egy új életre

Esély egy új életre 

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Mai írásunkból kiderül, hogy a Magyar Szervátültetettek Szövetségének számos szakmai tevékenységén túl, talán a legfontosabb feladata, hogy reményt adjon.
Uránvárosi csibészek

Uránvárosi csibészek 

Nemrég meghívást kaptam a legnagyobb közösségi oldalon egy csoportba. Ezeket a lehetőségeket én általában kihagyom, nem szeretem, amikor kéretlen üzenetekkel árasztanak el. Most azonban egy percig se’ hezitáltam. A csoport neve ugyanis azonnal a gyerekkorom iránti nosztalgiával töltött el. „Uránvárosi csibészek”. Akik közé én is tartoztam 10 éves koromig. Ahogy nézem, mások is szép emlékeket őriznek a pécsi Uránvárosról, néhány hét alatt több mint 1200 tagja lett a virtuális közösségnek. De miért is volt különleges ez a hely? A csoport egyik alapítójával, Hadobás Bélával beszélgettünk róla.
Így segített egy szigetszentmiklósi szépségszalon a Covid árvákon

Így segített egy szigetszentmiklósi szépségszalon a Covid árvákon 

Szigetszentmiklóst alaposan megütötte a Covid. Sok volt a haláleset a településen, és sokan szenvednek még ma is a betegség hosszútávú következményeitől. A Gyöngyhaj Szépségszalon munkatársai ezért is határozták el, hogy segítenek a bajbajutottakon. A múlt vasárnap olyan munkanapot szerveztek, amikor a szolgáltatásaikért csak adományt fogadtak el. A nap végére összegyűlt több, mint 2 millió forintot pedig szétosztották három érintett, gyerekes család között.
Tudod mi az a Munch?

Tudod mi az a Munch? 

Ha az ételpazarlás egy ország lenne, akkor az üvegházhatású gázok szempontjából a 3. legnagyobb kibocsájtású lenne a Földön. Az ételpazarlás nem csak a vállalkozásokat befolyásolja, hanem a környezetünkre is hatással van. A környezetvédelemmel kapcsolatos kérdések a 21. században fontosabbak, mint valaha. A Munch erre a komplex problémára kínál megoldást.
"Melyik az a vérkeringés, amiben szeretnél lenni?"

"Melyik az a vérkeringés, amiben szeretnél lenni?" 

Kiemelkedő tehetségű, a szakma és a közönség által is elismert színész, aktivista, a noÁr közösség alapítója. Hogyan egyeztethető össze a két szerep? Politikáról, klímavédelemről, az ősszel debütáló Toxikoma című filmről is szó esik.
Demens anyuka, és 100 km-re lakik? 5+1 tipp a gondozáshoz

Demens anyuka, és 100 km-re lakik? 5+1 tipp a gondozáshoz 

Igen stresszes és elmagányosító élmény tud lenni a személyes gondoskodás, ha nem lehetünk fizikailag közel demenciával élő családtagunkhoz vagy barátunkhoz. Érdemes azonban észben tartanunk, hogy ebben az esetben is fontos és értékes szereplői lehetünk a beteg életének. A következő tippek segít legyőzni a távolság akadályait.
Alaposan rákaptak a pasik

Alaposan rákaptak a pasik 

Smink nélkül, a természetben, a kutyánkkal szeretünk legjobban szelfizni – legalább is ez derült ki egy okostelefonos cég friss kutatásából. Az is érdekes, hogy az európaiak évente átlagban majd 600 szelfit készítenek főleg a barátoknak és a családtagoknak.
Babákkal dalolnak az idősek

Babákkal dalolnak az idősek 

Nagy-Britanniában egyre több olyan kezdeményezést indítanak útjára, ami a generációk közötti szakadék áthidalására törekszik. Ilyen az a közös éneklés és játék, amelynek keretében idősek otthonába látogatnak el kisbabás szülők és nagyszülők, hogy ott a legkisebbek és legöregebbek egyaránt kellemes élményeket szerezhessenek.
Hét ok, amiért erre kell szavazni!

Hét ok, amiért erre kell szavazni! 

Alig több mint húsz éves múltra tekint vissza, de a nordic walkingot ma már a legkedveltebb tömegsportok között tartják számon világszerte. Bár az alapjai még korábbról, az ötvenes évekből eredeztethetőek, amikor a sífutók sima talajon végzett, úgynevezett síjárással bővítették a nyári edzéseket. Ezt továbbfejlesztve sportolók, edzők, orvosok és gyógytornászok együttes munkájának köszönhetően lett 1997-re ez a mozgásforma az, amit ma nordic walking-ként ismerünk: a sífutás lépéstechnikáit, valamint futás és fitnesz elemeket egyesítő sport, amit a szabadban egyénileg, vagy csoportosan két speciális bot segítségével bárki kipróbálhat.

Magány demenciában 

A demenciával élők otthoni ápolásával kapcsolatos akadályok rengeteg frusztrációt, szorongást és magányt okoznak az érintetteknek. Ezen felül még a kérdésről való nyílt beszédet is lehetetlenné teszik - adta hírül az ír Alzheimer Társaság friss közleménye.

Agresszívvá válhat-e a gyerekem, ha megtanulja megvédeni magát? 

Üt, csíp, rúg, harap, sikít, kiabál - ki ne találkozott volna már olyan gyermekkel, akiből szabályosan előtör az agresszivitás a közösségben. Annak ellenére, hogy a kisgyermeknevelők és az óvodapedagógusok mindet megtesznek a nézeteltérések csökkentése érdekében, az intézményi agresszió szélsőséges esetben akár mindennapossá is válhat. Ilyenkor pedig nem árt, ha a gyermekek megtanulják, miként védjék meg magukat agresszív társaiktól.

Már csak 3 hetet kell aludni, és becsengetnek 

A vadonatúj, saját gyártású sorozat egy iskolai közösség rendhagyó hétköznapjaiba enged bepillantást, emellett a dráma és komédia eszközeivel társadalmi és közéleti kérdéseket is feszeget az RTL Klubon.

Madárház karácsonyra - újHáz-módra 

Te is ezt szeretnéd, ha madár lennél! A Dunakanyar egyik legszebb részén, Göd ősfásában új madáretetők jelentek meg. Az újHÁZ Centrum Jót tenni jó kampányához igazodva a Piramis Építőház Kft. munkatársaival közösen bebizonyították, hogy a gondoskodást mindenki megérdemli, még a madarak is! Na, vészeljük át ezt a telet, aztán jöhet a fészekrakás! Ugye?

Ezért betegeskednek ennyit az óvodások 

Sokan máris otthon lábadoznak az ősszel közösségbe került, óvodáskorú gyermekek közül. A leggyakoribb betegség ilyenkor a nátha, ezzel egy időben sok kicsinél jelentkezik fülfájás, fülgyulladás is. Dr. Holpert Valéria gyermek fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen okai lehetnek, ha a betegségek gyakran követik egymást.

Zümmögő hírek érkeztek 

Budapest méhlegelőit jelölő térkép, mézbor-recept, esszék és interjúk is szerepelnek az első hazai városi méhészeti projekt kiadványában, amely lezárja a négy évvel ezelőtti kísérletet. A városi méztermelést a kortárs művészettel összekapcsoló Közösségi Méz október 13-án este az új Lumenben performansz-előadással, beszélgetéssel és mézkóstolóval ünnepli a kiadvány megjelenését az OFF-Biennále Budapest keretében. A program ingyenes. 

Otthont kapott Jókai Anna szellemi öröksége 

A nyár elején elhunyt Jókai Anna Kossuth Nagydíjas és Kossuth-díjas író emlékére kulturális szalon nyílt pénteken Budapesten az I. kerületben. Az Iskola utca 28. szám alatt található épületben irodalmi estek, komolyzenei koncertek, közösségi összejövetelek, pódium-előadások és könyvbemutatók is várják az érdeklődőket.

Felnőtt korban is életet menthet 

Évente 2-3 millió életet mentenek meg világszerte a védőoltások, mivel 26 különféle betegség ellen nyújtanak védelmet – hívja fel a figyelmet a WHO. Az április 24-én kezdődő Védőoltási Hét kapcsán szakorvosok arra figyelmeztetnek, hogy felnőttkorban is gondolni kell az immunizálásra, többek között a rizikócsoportokba tartozók (HIV-fertőzöttek, krónikus betegek, koraszülöttek, idősek) esetében. A vakcinációval nemcsak magunkat védhetjük, de a családunkat, a környezetünket és a társadalom egészét is.

A gyerekkori versenysport előnyei és hátrányai 

A gyermekkorban elkezdett versenysport sok előnnyel jár, viszont könnyen károssá válhat akkor, ha a sportoló gyermek speciális egyéni szempontjait figyelmen kívül hagyjuk. Mire figyeljünk, hogy a gyermek számára a sporttevékenység örömöt nyújtson, és ne kényszert jelentsen?

Oviba megyünk – hogyan előzzük meg a fertőzéseket? 

A bölcsőde, vagy óvoda kezdéssel szinte egy időben a gyermek náthás, köhög és ez az állapot tartósan, akár hónapokig is tart. A nátha szövődményeként aztán megjelennek a súlyosabb alsó- és felső légúti fertőzések is. A kicsi nyűgös, a szülő a rendszeres munkahelyi hiányzások miatt egyre feszültebb; nem kérdés tehát, hogy a gyermek immunrendszerét jobb időben felkészíteni a rá váró megpróbáltatásokra.

A legjobb önzőség segíteni! 

Képesek vagyunk pozitív irányba változni és ez nemcsak ránk, hanem másokra is hatással van! – ebben hisznek azok a közéleti személyiségek, a Hősök Tere nagykövetei, akik csatlakoztak a 30 napos Hősök Tere kihíváshoz. Harcsa Veronika, Nyáry Krisztián, Pásztor Anna, Szervét Tibor, Barabás Éva, Kamau Makumi, Farkas Roland „Wolfie” és Mautner Zsófia saját példájukon keresztül bizonyítják, hogy meg tudnak változni. Arra buzdítanak ezzel minket is, hogy 30 napon át tegyünk meg valamit, amit eddig nem mertünk vagy nem akartunk, de vállalásunk olyan legyen, ami nemcsak ránk, hanem másokra is pozitív hatással van. A nagykövetek azt ígérik, hogy a közösségi felületeiken is megosztják a tapasztalataikat.

Szerelmes kollégák – avagy házinyúlra mégis lövünk? 

Ismert szabály, hogy ugyanazon a munkahelyen tilos „bűnös viszonyba” keveredni egymással, vagy éppen halálos szerelembe esni. Állítólag kedvezőtlenül hat a munkára és a többi kolléga lelki világára. Mit tehetünk, ha mégis egy „házi nyúlra lövünk” esettel találkozunk? Vegyük fel a szemellenzőt?

Tuti tippek, hogy könnyen menjen a beszoktatás az óvodába, bölcsődébe! 

Előfordulhat, hogy bár a gyermekünk még nem menne közösségbe, mi azonban mégis kénytelenek vagyunk beadni őt, főleg, ha a munkahelyünk megtartásáról van szó. Van-e ideális életkor a beszoktatásra? Hogyan oldjuk meg ezt az időszakot lelki törés nélkül?

A fociedzőkre nem szívesen áldoznánk, de a gyerekekre igen 

Különleges kezdeményezést indított útjára a NIOK Alapítvány: kíváncsiak voltak, hogy a Facebook társadalma milyen témákat tart anyagi támogatásra méltónak, avagy: „Mit támogatna, ha lenne 5000 forintja?” A válaszolók legnagyobb hányada kórházi eszközök beszerzésére áldozna, de a legnépszerűbbek között volt a fogyatékos gyerekek számára kialakítandó eszközkölcsönző ötlete is.

Városi méhészet Budapest közepén 

Városi méhészetet hoz létre egy német alkotópáros idén nyáron Budapesten. A társadalmi és művészeti kísérlethez bárki csatlakozhat, akit érdekel a mézkészítés, a projekt végén pedig múzeumot hoznak létre a méheknek. Az érdeklődőket június 5-én, szerdán 19 órától a Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltatóban várják beszélgetésre és városi méz-kóstolásra.

Nem a mennyiség számít... 

A közösségi média műfaji jellegzetessége, hogy emberek milliói igyekszenek minél többeket meghívni barátként a közösségi oldalukra. Ha a Marson már felfedezték volna a fejlett civilizáció nyomát, valószínűleg oda is küldenénk meghívókat…

Betegségekről, melyek leginkább közösségen belül fertőznek 

A szülők gyakran idegeskednek azon, hogy gyermekük milyen gyakran beteg, különösen, ha akkor, ha közösségbe járnak. A leggyakoribb betegségek a felső légutak és a gyomor-bél rendszer fertőzései, melyekről bővebben Dr. Pintér Zsolt, a Dr. Rose Magánkórház csecsemő- és gyermekgyógyásza beszélt nekünk. 

Most készülj fel az őszi náthaszezonra! 

Ősszel sok kisgyermek kerül bölcsödébe, óvodába. A megszokott otthoni környezet után az új közösségben a kicsik sok, korábban ismeretlen kórokozóval is találkoznak, s ez próbára teheti a szervezetüket. Az immunrendszer éréséhez fontos, hogy bizonyos fertőzéseken átessenek, de hogyan segíthetünk, hogy elkerüljük a gyakori náthás, megfázásos tüneteket? 

Ön még nem hallotta? Pedig sokan beszélik! 

Ahol közösség van, ott pletyka is van. A kettő feltételezi egymást. Kettős kötés jellemző rá: az erkölcs elítéli és tiltja, viszont mindennapjainkban sokszor fel sem tűnik, hogy szinte minden percben mi magunk is pletykálkodunk.

„A tanárnők vagy szépek, vagy matekot tanítanak.” 

Képzeljünk el egy ideális lakókörnyezetet: árnyas parkok, szabadtéri mozgásra csábító sportpályák, biztonságos játszóterek és tiszta homlokzatok, házfalak - nagyjából ezek a vágyak merülnek fel bennünk. A Közösség szíve (KöSZi) a Procter & Gamble és a CBA közös programja idei második gyűjtő akciójának keretében most bárki maga választhatja meg, hogyan tenné szebbé lakókörnyezetét. A program honlapján augusztus eleje óta beérkezett szavazatok alapján legkevésbé a városképet és komfortérzetünket rontó falfirkák zavarják a voksolókat.