Tudjuk, hogy melyik ételt mivel ízesíthetjük?
Manapság az üzletekben nagyon sokfajta fűszerkeverék is vásárolható, mondhatnánk, a variációk száma végtelen. De vajon ismerjük-e őket? Tudjuk, hogy melyik ételt mivel ízesíthetjük? Segítünk eligazodni!
Itt van rögtön a bors, amely egy örökzöld kúszónövény fűzért alkotó, csonthéjas bogyótermése. A terméseket különböző érettségi stádiumokban szedik le, attól függően, milyen borsot akarnak készíteni.
Borsfajták:
Amit mindenki ismer, a Fekete bors, tulajdonképpen zölden szüretelt bors, amelyet a begyűjtés után napon szárítanak, ennek hatására megfeketedik és megkeményedik. Milyen ételekhez használjuk? Rövid a válasz, szinte mindenhez, kivéve talán az édességeket, de a mai kísérletező gasztronómiában, már erre sem mernék megesküdni.
Fehérbors: Erre a borsfajtára az a jellemző, hogy a héját lehántolják, ezáltal egy enyhébb ízű fűszerhez jutunk, mellyel salátákat, világos színű mártásokat, halakat ízesíthetünk.
Zöld bors: A bors cserje éretlenül leszedett termése, amelyet a begyűjtés után rögtön tartósítanak sós, vagy ecetes vízben, vagy különleges eljárással fagyasztva szárítanak meg. A zöld bors meglehetően aromatikus, sokoldalúan felhasználható fűszer. Vad, birka, marhahúsok kiváló ízesítője, valamint elmaradhatatlan steak fűszer. Emellett édességeket és gyümölcssalátát is ízesíthetünk vele.
A Rózsabors a borscserje érett termése.
Két aranyszabály: a fehérborsot világos ételekhez, a fekete borsot pedig sötét ételekhez használjuk. Ha a recept egész borsot ír az ételhez, használjunk fűszerzacskót, vagy teatojást, mert kellemetlen dolog ráharapni az egész borsra. Még egy jó tanács, használjunk frissen őrölt borsot, sokkal intenzívebb az íze, mint a korábban őrölt borsé.
A Kömény érett termését szárítva egészben, vagy őrölve használjuk. Európa egyik legrégibb fűszere, őseink már az újkőkorban használták ételeik ízesítésére. A kömény a káposztafélék jellegzetes ízesítője. Káposztasaláta, kelkáposzta főzelék, rakott kel, frankfurti leves, savanyított káposzta elképzelhetetlen nélküle, valamint zsíros nehezen emészthető sültek, liba,- kacsa,- sertéssültek ízesítésére használják. Ezen kívül kenyeret, sós pék- és aprósüteményeket szórnak meg vele.
A Babérlevél, amely a savanyú levesek, a burgonyafőzelék, savanyúságok fő fűszere.
Édességekhez kedvelt a Fahéj: forralt borhoz, kompótokhoz, mézeskalácshoz, gyümölcslevesekhez nélkülözhetetlen.
A Szegfűszeg ugyanilyen felhasználású, de például vadhúsokhoz is kitűnő. Egy helyen azt olvastam, hogy ha egy félbe vágott citromba szegfűszeget tűzdelünk, az távol tartja a szúnyogokat.
Hozzászólás zárolva.