Az Égett-völgyben épült fel a mobilszolgáltató zöld és intelligens új irodaháza, amely szimbóluma a cég környezettudatosságának és innovatív vállalati munkakultúrájának.
Zöld, zöldebb, legzöldebb
A Pannon Ház tökéletes egységet alkot a természettel. Bár az épület alapterülete nagyobb a mobilszolgáltató korábbi irodájánál, ez csupán egy apró újdonság. Az igazi nóvum az 1 megawatt teljesítményű megújuló földhőenergia hasznosításával működő hőszivattyú, amely a székház hűtéséről és fűtéséről gondoskodik. A világviszonylatban is kiemelkedően korszerű, környezetbarát hőnyerő rendszer Európa hetedik ilyen volumenű projektje. A 180 darab, a földben száz méter mélyen elhelyezett hőszondából három szivattyú segítségével nyerik a 15 fokos földhőt, amelyet nyáron hűtésre, télen fűtésre használnak. S a Pannon Ház belső tereit nem csúfítják klímaberendezések, mert a kellemes hőmérsékletről a mennyezetre épített és álmennyezettel fedett csőrendszerben keringő víz gondoskodik.
Az épületben a használati meleg vizet 168 négyzetméternyi napkollektorral állítják elő, amelyeknek segítségével a Pannon becslései szerint 120-160 tonnával csökken az éves szén-dioxid-kibocsátás, és évente körülbelül 0,3-0,4 gigawattóra energiát spórolnak. A hulladékot szelektíven gyűjtik, a dolgozók a munkájuk során a lehető legkevesebb papírt használják fel, és amit mégis muszáj kinyomtatni, azt 100 százalékban újrahasznosított papírra teszik.
Ily módon az elektronikus dokumentumkezelés főszereplő lett. Minden beérkező papírt digitalizálnak, a kimenő dokumentumokat pedig csak közvetlenül a kiküldés előtt nyomtatják ki. A minimálisan szükséges papírkezelési feladatokat - nyomtatás, szkennelés, faxolás - nagy teljesítményű, központi, multifunkciós gépek végzik.
Közelebb a környezethez
A zöld szemlélet azonban nem csupán egy cég környezetvédelmi törekvéseit jelenti, hanem a természetközeli munkahely kialakításának szándékát is. A Pannon Ház ebben is különleges. A nyolchektáros telek területének 70 százaléka zöld, mindössze 7,55 százalékát foglalja el a különleges kialakítású ház, amely a méreteivel is az emberléptékű szemléletet sugallja: az ég felé törő, hivalkodó tornyok helyett az épület kilenc átlátható szárnyból áll.
A mobilszolgáltató vállalati és munkakultúrája megjelenik az építészeti koncepcióban. A sarkakon néhány fős tárgyalók, „gondolkodósarkok" vagy a jó ötletek megszületését segítő padok, kanapék bukkannak fel. Az egyéni munkavégzésre szolgáló, illetve a harmóniát, nyugalmat sugárzó közösségi terek aránya majdnem egyenlő, ami ilyen méretű irodaház esetében Magyarországon egyedülálló.
A tervezésnél különös figyelmet fordítottak a természetes fény hasznosítására: az irodaház 60 százalékát üveg, 40 százalékát természetes kő borítja. Az épület egyik legimpozánsabb pontja pedig az átrium. Az 1000 négyzetméteres, 100 százalékban üvegből készült látványos tér tetőszerkezetéhez 75 tonna acélt használtak. A modern, tágas belső tereket a színes dizájnbútorok teszik üdévé.
A munkatársak túlnyomó többsége laptopon dolgozik. A vállalatvezetés úgy véli, a laptopok nem csupán energiakímélő eszközök, de mint a mobilitás eszközei, a munkát is megkönnyítik. Az egységesen felszerelt munkaállomások (asztalok) lehetővé teszik, hogy az adott kereteken belül a munkatársak oda üljenek, ahová akarnak, illetve ahová a munkájuk szólítja őket. Miután az épületben mindenhol van vezeték nélküli hálózat, a közösségi terekben is használható számítógép, de a munkatársak nagy részének a cégtól van mobilinternet-hozzáférése, biztonságos belső hálózati eléréssel kiegészítve. Így tehát mindenki ott dolgozik, ahol szeretne, akár egy asztalnál, akár a tágas közösségi terek valamelyikében.
A több mint 50 tárgyalót innovatív, környezetbarát eszközökkel szerelték fel. A fizikai utazások számának csökkentése érdekében néhány speciális, kifejezetten telefon- vagy számítógépes konferenciákra berendezett helyiség is segíti a munkát. A tárgyalótermek teljes befogadóképessége 400 fő, ez azt jelenti, hogy a munkatársak közel egyharmada vehet részt egy időben megbeszélésen vagy konferencián.
Mobilitás, interaktivitás, együttműködés
A közösségi tereket, az aulát, a tárgyalókat nemcsak utólag megvásárolt, hanem kifejezetten ide készülő kortárs képzőművészeti alkotások díszítik majd. A műalkotásokra a Pannon pályázatot hirdetett, amelyre Magyarország számos kiemelkedő kortárs alkotóműhelye és művésze küldte be koncepcióját.
A Pannon az új irodaház felépítésével nem csupán Magyarország egyik legmodernebb vállalati központját és egyik „legzöldebb „irodaházát" hozza létre, hanem egy új, itthon eddig kevéssé ismert munkastílust is meghonosít. Az interaktivitáson, együttműködésen alapuló munkavégzésnél a központi utasítások helyett az egyéni kreativitáson van a hangsúly, és fontos szerepet kap a távoli munkavégzés. A „New Way of Working" modellben eredményesebben, költséghatékonyabban végezhető a munka, az ügyfelek pedig továbbra is a megszokott magas színvonalú szolgáltatást kapják meg.
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Piac és Profit magazin 2009/6. számának NHD mellékletében jelent meg.