Franciaország: Az eutanáziát tiltja a törvény, de a büntető törvénykönyv különbséget tesz az aktív eutanázia - olyan cselekmény, amely közvetlenül előidézi a halált - és a passzív eutanázia - a gyógykezelés megvonása - között, amelyet életveszélyben lévő személytől való segítségnyújtás megtagadásaként értelmez.
A kegyes halál ügyében nagy port vert fel Vincent Humbert a 22 éves egész testében béna, beszédkészségét elvesztett, félig megvakult fiatalember esete, aki két nappal azután hunyt el, hogy anyja nagymennyiségű nyugtatót adott be a három évvel ezelőtti súlyos autóbalesete óta mesterségesen életben tartott fiának. Vincent az anya kétségbeesett cselekedete nyomán mély kómába zuhant.
Nagy-Britannia. Az öngyilkossághoz adott külső segítség szintén bűntett és 14 évig terjedő börtönnel büntethető, de a kegyes halál körüli vita a szigetországban is fellángolt két vitatott bírósági döntés miatt.
A 43 éves Diane Prettytől, a gyógyíthatatlan betegség miatt teljesen megbénult asszonytól az angol bíróságok és Emberi Jogok Európai Bírósága is megtagadta a kegyes halálhoz való jogot. Diane Pretty a brit igazságszolgáltatás valamennyi útvesztőjét végigjárta, hogy férje számára büntetlenséget biztosítson. Az angol bíróságok sorra elutasították keresetét. A strasbourgi testület is kimondta, férje nem segítheti halálba. A központi idegrendszer sorvadásban szenvedő kétgyermekes családanya 2002 májusában hunyt el.
Hollandia: A világ első országa, ahol 2002. április elsejétől legális az eutanázia bizonyos szigorúan meghatározott feltételekkel. Az eutanázia alkalmazását lényegében már 1997 óta megtűrték. A törvény jogi szempontból teljes büntetlenséget ad az orvosnak, aprólékosan meghatározott kritériumok betartása esetén. 2002-ben az eutanázia alkalmazását ellenőrző bizottságok 1882 esetet regisztráltak.
Belgium: 2002. szeptember 23-a óta részlegesen engedélyezi az eutanázia alkalmazását egy törvény, de igen szigorúan körülhatárolt esetekben: amikor a beteg baleset vagy gyógyíthatatlan kór következtében állandó és elviselhetetlen fizikai vagy pszichikai fájdalmaktól szenved és gyógyulása orvosi szempontból reménytelen.
Svájc: Az aktív és direkt eutanázia tiltott, az "öngyilkosság" passzív segítése azonban nem. Egy orvos például felírhat halálos adagú gyógyszert egy gyógyíthatatlan betegnek, aki kinyilvánítja, hogy nem kíván tovább élni. A betegnek azonban a gyógyszert magának kell bevennie, az orvos annak szervezetébe való juttatásában nem segíthet.
Spanyolország: Az 1995-ben jóváhagyott büntető törvénykönyv már nem tekinti emberölésnek az eutanáziát és a kívülről segített kegyes halált. Börtönbüntetést nem mondják ki, ha a beteg tartósan és több ízben is kinyilvánította ez iránti szándékát, és amennyiben gyógyíthatatlan betegségben vagy más olyan érintettségben szenved, ami állandó és elviselhetetlen fájdalmat okoz neki.
Dánia: Az aktív eutanázia tiltott, de a gyógyíthatatlan betegnek joga van, hogy döntsön további kezelésének leállításáról. 1992. október elseje óta a betegek orvosi szempontból végrendelkezhetnek gyógyíthatatlan betegségük, illetve súlyos balesetük esetére, a kezelő orvosnak kötelező ezt tiszteletben tartania.
Németország: A törvények szerint emberölésnek minősül halálos adagú gyógyszer beadása. Az a személy, aki ezt a cselekedetet, akár a beteg kifejezett kérésére is végrehajtja hat hónaptól öt évig terjedő börtönnel büntethető. A bírói gyakorlat ugyanakkor elismeri a passzív eutanáziát, vagyis azoknak a kezeléseknek a leállítását, amelyek a beteg életben tartását szolgálják, ha a páciens egyértelműen kifejezi ezt a kívánságát.
Forrás: www.ujszo.com