A színek a fény hullámhosszával változnak. Vagyis a mi szempontunkból: a fény hullámhosszának változásával együtt változik az észlelt szín. Tehát a vörös, a narancs, a sárga, a zöld, a kék, vagy az ibolya az idegrendszerben képződött észlelet az adott hullámhosszú fényingerre. Ne ijedjetek meg, nem lesz több fizika!
A színterápia egyidős a Nappal. Természetes környezetünk a napfény hatására válik élővé és részletgazdaggá. Szervezetünket a fény tölti fel, élénkké és energikussá tesz.
Ma már tudjuk, hogy az elektromágneses erők, melyek közé a fényenergia is tartozik, fontos szerepet játszanak az emberi szervezet működésében. Életenergiánk elektromágneses hullámok formájában öleli körül a testünket. A különböző színek tudatos használatával pedig befolyásolhatjuk az egyensúlyt.
Már az egyiptomiak is használták gyógyításra a színeket. Régészeti leletek bizonyítják, hogy voltak termek, melyeket kristálytetővel fedtek, ami a spektrum színeire bontotta a napsugarakat. Az ókori Görögországban Hippokratész, akit az orvostudomány atyjának tartanak, különböző színűre festett szobákban kezelte a betegeit. A tradicionális kínai orvoslásban az egyes testrészekhez egy-egy színt rendelnek.
Bizony, ősi tudomány ez, de a kereszténység terjedésével ezt az ősi tudást a pogányság vádjával illették, így évszázadokra a feledés homályába merült. A reneszánsz térnyerésével éledt újjá, hogy a 20. század első felében a szín-és fényterápia újra elismert gyógymóddá válhasson.
De lássuk, mit jelent ez a gyakorlatban!
VÖRÖS: domináns szín, amely energiát áraszt. Ha azt akarjuk, hogy észrevegyenek, viseljünk vöröset. A vörös szín bátorságot és erőt ad, hogy két lábbal állhassunk a földön. Ebből a színből erőt meríthetünk, ha kevés bennünk a lelkesedés, amikor nincs önbizalmunk. A vörös értelmet ad és irányt mutat.
Vörös energiát adó ételek: cékla, paradicsom, málna, vörös húsok, chili paprika.
Vörös tevékenységek: aerobik, futás, családfakutatás.
NARANCS: simulékony szín. Megvan benne a vörös vitalitása, annak agressziója nélkül. A narancsszín segítségével könnyebben alkalmazkodunk a változásokhoz. Ha fájdalom, veszteség ér minket, ez a szín jótékonyan hat ránk. A narancs a családi és társas kapcsolatok színe. Amikor úgy érezzük, hogy nem bánnak velünk tisztességesen, amikor rejtett félelmekkel kell szembenéznünk, vagy ha levertek vagyunk, akkor használjuk ezt a színt. A narancs a melegséget és a jólétet szimbolizálja, gazdagítja érzelmeinket.
Narancs energiát adó ételek: sárgarépa, sütőtök, édesburgonya, barack és természetesen a narancs.
Narancs tevékenységek: főzés, gyerekekkel való játék, tánc, szeretkezés.
CITROMSÁRGA: az intellektus színe. Serkenti az elmét, kíváncsiságra sarkall, eredetiséget és éleslátást kölcsönöz. Ez a szín segít, hogy el tudjunk távolodni egy adott problémától és megtaláljuk arra a legjobb megoldást. A sárga hangulatjavító, igazi vérpezsdítő szín, új ötleteket inspirál. Használjuk bátran a sárga színt, amikor bizonytalannak, vagy fáradtnak érezzük magunkat. A sárga javítja a kifejezőkészséget és fejleszti a kritikai érzéket.
Sárga energiát sugárzó ételek: banán, kukorica, gyömbér, szilva, sárgadinnye és természetesen a citrom.
Sárga tevékenységek: takarítás, gazolás, vásárlás, rejtvényfejtés.
ZÖLD: a szivárvány középső színe, nyugtató hatású. Ez a szín segít, amikor tovább kell lépnünk, amikor inspirációra van szükségünk. A zöld továbblendít, amikor irigyen, rosszindulatúan viselkedünk, vagy amikor úgy érezzük, külső körülmények fogságába kerültünk. A zöld a szeretet, a biztonság, a szabadság, a növekedés színe. Ez a szín természetes, nyugtató hatású.
Zöld energiát sugárzó ételek: kivi, avokádó, fejes saláta, brokkoli, uborka, fűszernövények.
Zöld tevékenységek: szobrászat, varrás, betegápolás, simogatás.
Legközelebb a KÉK, az INDIGÓKÉK, az IBOLYA színekről olvashattok, de tartogatok érdekességeket az arany, az ezüst, a fekete és fehér színekről is!
Ezt is olvasd el!