A mai nappal vége a farsangi időszaknak. A népszokás szerint a farsangi időszak záró napjai a farsangvasárnap, farsanghétfő és húshagyókedd. Ez a három nap alkotja az igazi farsangot és ezt a három napos időszakot, a farsang záró napjait farsang farkának hívják. Erre a napra használták a „felkötjük a farsang farkát” kifejezést.
Húshagyókedd
Húshagyókedd mozgó egyházi ünnep, a farsang farkának utolsó napja. A húshagyó elnevezés a böjti étkezés kezdetét jelenti, vagyis azt, hogy ezen a napon még lehet húst enni. Böjt alatt egyes ételeket nem szabad fogyasztani, mégpedig azokat, amelyekhez állati eredetű nyersanyagokat használtak fel. A tilalom elsősorban a húsra és minden húskészítményre, valamint a baromfira, a tojásra a tejre és a tejből készült termékekre is vonatkozik.
Az eredeti nagyböjt legszigorúbb betartása a negyvenelés, mikor csak negyvenszer, azaz napi egyszer, napnyugta után eszik a böjtölő. Valójában húsvétig nem negyven nap van, de a vasárnapok felmentést kaptak a böjt alól - viszont jóllakni nem szabad. A 40-es szám azért is fontos, mert Jézus is ennyi ideig böjtölt a pusztában.
Az angolszász országokban, az 1400-as évek óta, ez a palacsinta nap.
A régi népi megfigyelések szerint, ha húshagyó kedden esik az eső vagy a hó, akkor bőséges kukoricatermésre lehet számítani nyáron. Az enyhe február nem jelent jót, viszont ha egész hónapban hideg és csapadékos az időjárás, bőséges búzatermés várható.
Mind Magyarországon, mind a világ számos más pontján különféle ünnepségek és népszokások kapcsolódnak ezekhez a napokhoz, sok helyen karneválnak vagy fesztiváloknak ad helyet – bár az idei év a koronavírus-járvány miatt kivételt jelent. A járványhelyzet miatt például itthon is elmaradt a busójárás, és a Riói karnevált is áttették nyárra az eredetileg február 12-17 között tervezett időpontról - majd azt is lemondták.
Honnan ered a hamvazószerda kifejezés?
A hamvazószerda neve onnan származik, hogy az őskeresztények vezeklésként hamut szórtak a fejükre. Az ókeresztények hamvazószerdáján a nyilvános bűnösök mezítláb, zsákruhában vonultak a templomba, ahol a pap hamut szórt a fejükre, kiutasította őket a templomból, s ők nagycsütörtökig vissza sem mehettek. A mai szentmiséken a pap az előző évi szentelt barka hamujával rajzol keresztet a hívők homlokára, ezzel emlékeztetve őket az elmúlásra, hogy egyszer ők is porrá lesznek, de egyben az örömhírre is, hogy bűnbocsánatot nyerhetnek.
Magától értetődik, hogy hamvazószerda is mozgó ünnep, amely a húshagyó keddet követi. A húsvétot megelőző negyvennapos böjt hamvazószerdán veszi kezdetét, amely idén február 17-ére esik. (Ezt a szerdát szokták még szárazszerdának, böjtfogószerdának is nevezni.) Pontos időpontja attól függ, hogy mikor van a március 21-ét követő első holdtölte. A keresztény vallásban ebben az időszakban Jézus feltámadásának, a húsvétnak a megünneplésére készülnek.
A keresztény vallás követői a hamvazószerda után aböjtöt felfüggesztik egyetlen egy napra, hogy a farsangi maradékot elfogyaszthassák, ez a torkos csütörtök. Ezt a napot egyébként még szokták zabáló- vagy tobzódócsütörtöknek is nevezni. Ezután kezdődik az igazi böjt. Ezalatt bált, mulatságot, lakodalmat, lakomát is tilos tartani.
Akciózó éttermek
Az elfeledett hagyomány felélesztése, az étterembe járás népszerűsítésére az elmúlt években torkos csütörtök környékén az éttermek, cukrászdák, sörözők és egyéb vendéglátóhelyek féláras kedvezményeket adva igyekeztek vendégeket csalogatni magukhoz. Idén a járvány ezt is nagyban átírta, bár kuponokat és akciókat a házhozszállítás és a netes vásárlásra ezúttal is több vendéglátóhely ad.