A budapesti cég külföldi anyavállalatának néhány munkatársa érkezik pár napra, s bizony illene őket elvinni a városba is a délelőtti fárasztó tárgyalások után. A kollégák közül viszont mindenkinek egyéb dolga van, s az ismeretek, a tudás is hiányzik az élvezetes és hasznos idegenvezetéshez. Az ilyen és hasonló helyzetekre szakosodott „formabontó" utazási irodák a megszokotthoz képest alternatív élményeket kínálnak, persze nem csak külföldieknek. A sétálva vagy különleges járművön - riksán, esetleg lovas kocsin - megtett utak nem elsősorban az útikönyvekben szereplő látnivalókról szólnak, sokszor még a város lakói számára is ismeretlen világba nyújtanak bepillantást.
Városi háttérinfók
A túrákból van hosszabb és rövidebb, olcsóbb és drágább. Pár ezer forintért és akár már két óra alatt is bekukkanthatunk a város egy-egy szegletébe, hogy megismerjük a kapuk felett őrködő kőállatok történetét, az építtetőt, foglalkozását, érdeklődését, családi állapotát és a kapcsolódó kor szellemét. Az Imagine Budapest kilenc különböző programjában is szerepel különleges történetű épületek bejárása, de akad szezonális jellegű vagy gyerekeknek szóló is. A két és fél órás séta során akár olyan magánházak, intézmények kertjeibe is bejuthatnak a résztvevők, amelyeket a nagyközönség számára rendszerint nem nyitnak meg. A Unique Budapest is tematikus budapesti sétákat szervez a külföldieknek, de, mint mondják, egyre több hazait is vonzanak az egyedi programok. - Sokan adják ajándékba a túrákat születésnapra, Valentin-napra vagy céges szinten - mondja Szabó Erika, a vállalkozás alapítója. A kulturális témákat felölelő, többnyire három-négy órás séták rendelésre indulnak. A különböző programok egyike sem az útikönyvekben felsorolt helyszínekre kalauzolja a kíváncsi érdeklődőket, Budapest „hátterét" mutatják be: hintóbeállós kapualjakat, körfolyosós bérházudvarokat, eldugott szecessziós épületeket, amelyeket még a tősgyökeres budapestiek sem biztos, hogy felfedeztek. Ebben az interpretációban a Duna-parti séta is más. Az idegenvezetők évszámok helyett jellegzetes, hol vicces, hol szomorú történeteket mesélnek az adott korról, környékről és az ott élő emberekről a kívánt nyelven.
Semmi nem kötelező
Aki nem talál kedvére való tematikus sétát, mert a saját szemüvegén át szeretné megismerni a magyar kultúrát, az egyéni programok közül is választhat. „Utazási életstílusnak" nevezi például szolgáltatását az üzletembereket és a szabadidős céllal Magyarországra érkező egyéni vagy családos utazókat egyaránt megcélzó Budapest Underguide, amely korra és érdeklődésre való tekintettel, igény szerint állítja össze a programot. A külföldit saját stílusának és érdeklődésének megfelelően kalauzolja valaki a városban, akár egy barát. - Minél több információt kapunk előzetesen az érkezőről, annál pontosabban tudjuk hozzáigazítani a programot, legyen szó a Bazilika megismeréséről vagy éppen egy magyaros vendéglőben elfogyasztott vacsoráról. A helyi életben jártas „underguide" segítségével olyan titkokat fedünk fel, amelyeket csak a helyiek ismernek - magyarázza Magyar Vilma, a vállalkozás egyik alapítója. A klasszikus érdeklődésű, netán a Soho-kultúra iránt vonzódó vagy a sportos turista mellé személyre szabott kísérőt állítanak. Nincs kötelező program, mégsem marad magára az idegen egy számára ismeretlen világban. A kínált lehetőségek között van interaktív csapatépítő tréning is, ahol a céges résztvevők számos érdekes részletet tudhatnak meg a fővárosról vagy bármely magyar tájegységről, hisz a vállalkozás szívesen szervez vidéki kiruccanásokat is.
Egy csipet hungarikum
Ha már az alternatív városnéző programok között tallózunk, muszáj megemlíteni a „nyócker" túrát, amely 2008-ban az Életpálya Alapítvány és a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány „Legígéretesebb fiatal vállalkozó"-díját nyerte el, majd 2009-ben az Európai Bizottságtól európai „jó gyakorlat" címet kapott. A néhány órás szociokulturális séta a sajátos hangulatú, nem éppen turistacsalogató mivoltáról ismert nyolcadik kerület titkait tárja fel a csodálatos palotanegyed épületeitől a lepukkant gangos bérházakig. A kalandozás során kiderül az is, hogy mely híres magyar írók, költők, születtek, nevettek, sírtak, alkottak az ódon házak falai között, milyen történelmi fordulópontok helyszíne volt a Józsefváros. Az egyetlen csupán egy kerülettel foglalkozó hazai turisztikai vállalkozás honlapján olvasható az alapítók missziója: megosztani a kincseket, amire rátaláltak; újraélni a múltat, és összekötni a jelennel. Baglyas György, a Budapest Beyond Sightseeing egyik kitalálója, túravezetője egy interjúban elmondta: túráik célcsoportja az, aki életkortól és származástól függetlenül nyitott arra, hogy a város neve mellé ne csak egy pipát tegyen, hanem városi élményt is szerezzen budapesti utazása során.
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Piac&Profit magazin 2010/6. számának NHD rovatában jelent meg.