Allergia cikkek

Te mire vagy allergiás? Síkosítóra, vagy az óvszerre?
Ki gondolná, hogy a különféle ételallergiákban szenvedők számára akár még a szerelem is veszélyekkel járhat? Bizony, annak, aki allergiás egyes ételekre, csókolózás előtt nem árt kifaggatni párját is arról, mit evett.

Tények és tévhitek az amalgám tömésekről
Egyre többen cseréltetik ki régi amalgám-töméseiket, sőt, állami rendeléseken szinte már nem is találkozhatunk ezzel a tömőanyaggal. Ugyanakkor tény, hogy az amalgám megjelenése óta sem készült még egy ilyen tartós anyag, amely ilyen hosszú távon jelent megoldást a lyukas fogak kezelésére. A tényekről és tévhitekről dr. Strémen Zsófia, az Oxygen Medical fogszakorvosa, esztétikai fogászati specialista beszélt.

Allergia az otthonodtól!
A pollenszezon végén a szezonális allergiától szenvedők már fellélegezhetnek. Sokan vannak azonban, akik számára az allergiaszezon ősszel sem ér véget. Számukra nyújthat segítséget a következő összefoglaló, melyben Prof. Nékám Kristóf, a Budai Allergiaközpont allergológusa tanácsait olvashatjuk az egész éven át tartó allergiás tünetekről és a megelőzési lehetőségekről.

Karácsonyi allergiák
Az ünnepek alatt az allergiás tünetek fokozódhatnak. A karácsonyfa, az illatos gyertyák és a készülődéssel járó stressz is felerősítheti a panaszokat.

Az anyatej mégsem nyújt védelmet?
Az allergiára hajlamos csecsemők számára hat hónapos korig kizárólagos anyatejes táplálás javasolt - olvasható a hazai szakmai ajánlásokban. Egy, az elmúlt hetekben napvilágra került kutatás szerint azonban az anyatej mégsem nyújt védelmet az ekcéma kialakulása ellen. Dr. Polgár Marianne, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus főorvosának segítségét kértük az ellentmondás tisztázásához.

A fák pollenjei különösen érzékenyek a levegőszennyezésre!
A fák pollenjei különösen érzékenyek a levegőszennyezésre, megváltoztatják a felszíni tulajdonságaikat, ezáltal pedig allergiát kiváltó jellemzőik is fokozódnak.

Egyre több gyermek ételallergiás! Mire ügyeljünk?
Az óvodába, iskolába kerülő ételallergiás gyermekek étkeztetése külön figyelmet igényel. Mire ügyeljen a szülő, ha a gyermek speciális igényei miatt a menza nem jelent megoldást?

Bánjunk óvatosan az orrcseppekkel!
Az orrcseppek a gyors és látványos hatásuk miatt sajnos kedveltebbek a kelleténél, és a praxisban nagyon sok esetben látunk általuk tönkre tett, már orvos által is nehezen kezelhető nyálkahártyát.

Náthával kezdődhet a komoly orrmelléküreg-gyulladás!
Az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ennél fogva a felső légúti gyulladásokat - nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás - igen gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Miről ismerjük fel és hogyan kezeljük az orrmelléküreg-gyulladás tüneteit?

A háziporatka allergiát nem a por okozza!
A lakáson belül jelentkező allergiás tüneteket nagy százalékban a háziporatka jelenléte okozza. A tüsszögéssel, orrdugulással és köhögéssel járó panaszok a téli időszakban felerősödnek, megfelelő kezeléssel azonban mindez elkerülhető.
Honnan tudhatom, hogy arra a gyógyszerre allergiás vagyok?
A gyógyszerekhez csatolt betegtájékoztatókon sok esetben oly hosszú a mellékhatások felsorolása, hogy talán meg sem lepődünk azon, ha a készítmények bevételét követően egy-két kiütés, szédülés, vagy gyomorpanaszok jelentkezését tapasztaljuk. Mikor vegyük komolyan a panaszokat és milyen jelekből tudhatjuk, hogy a tüneteket gyógyszerallergia okozza?
Hűséges társak: a szénanátha és az asztma
A XVI. században Leonardo Botallo olasz anatómus és sebész arra lett figyelmes, hogy egyesek a virágzó rózsák közelében tüsszögni kezdenek, orruk bedugul, vagy folyni kezd. A jelenséget a „rózsanátha" névvel illette. A XIX. században a betegség, az azt tanulmányozó angol orvos, John Bostock nevét őrizve a Bostock-féle nyári hurut nevet viselte, a század második felében pedig már pontosan tudták, hogy kialakulásában a fák, füvek- és gyomnövények virágpora játszik szerepet. Akárhogy is nevezzük, a szénanátha nem pusztán kellemetlen tünetek okozója; kezelés híján jó eséllyel társául szegődik az asztma!
Mit tegyünk, mit szedjünk front-fejfájásra?
A meleg frontra allergiások ilyenkor szó szerint a fejüket fogják heteken át. A kínzó fejfájás enyhítésére számtalan gyógyszert fejlesztettek ki: ilyen például a Quarelin.
Kérdések és válaszok a parlagfű allergiáról
Az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának jelentése alapján a héten a parlagfű pollenkoncentrációja alacsony szintet ér el. Ez az érték azonban várhatóan emelkedni fog, hiszen a növény virágzásának csúcsidőszaka augusztus közepétől szeptember közepéig tart. Írásunkban összegyűjtöttük a parlagfű allergiával kapcsolatos fontosabb információkat, melyek hasznos segítséget nyújthatnak a következő hetekben.
Veszélyes-e a darázscsípés? Mikor gondoljunk allergiára?
A rovarcsípés-allergia az egyes rovarok csípése következtében, az egyén immunrendszerének válaszkészségétől függően kialakuló túlérzékenységi reakció. Csípést okozhat szúnyog, darázs, méh, bögöly, pók, hangya, kullancs vagy vízparti nyaraláskor a medúza és a tengeri sün is. Magyarországon a lakosság mintegy 2 százalékát veszélyezteti túlzott érzékenység a rovarcsípések miatt. A leggyakoribb allergiás reakciót okozó rovarok Európában a méhek és darazsak.
Parlagfű allergiások kerüljék a dinnye fogyasztását!
Többen megfigyelhették már, hogy allergiás panaszaik - főleg allergiaszezonban - olyankor is erősödnek, amikor nincs semmilyen jel arra, hogy az allergén-koncentráció emelkedett lenne a környezetben. A panaszokat ez esetben keresztallergia is okozhatja.
Allergiás és asztmás gyermekek szüleinek a nyári időszakra
Nyáron szívesen időzünk a szabadban, kirándulunk vagy töltjük az időt vízparton. Ahhoz, hogy a vakáció és a nyaralás valóban nyugodtan és pihentetően teljen fontos, hogy megfelelően felkészüljünk. Különösen, ha allergiás, asztmás gyermekekkel kelünk útra.
5 +1 dolog, ami irritál
Bőrirritációt a hétköznapokban gyakran használt, a legtöbb háztartásban megtalálható készítmények is okozhatnak. Kiütések, bőrpír, bőrszárazság kialakulhat krémektől, szappantól, tisztítószerektől, sőt bizonyos ruhaneműktől is. Dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológus orvosának segítségével bemutatjuk a leggyakoribb, bőrirritációt okozó termékeket.
Sót vegyenek! Itt a szezonja
A magyarok egynegyede szenved a szénanáthától, minden ötödik ember életét keseríti meg valamilyen bőrallergia, és a lakosság két százaléka érintett táplálék- vagy gyógyszerérzékenységben. Az allergiát gyógyítani nemigen lehet, de a tünetek enyhíthetők. Lehetőségekből nincs hiány azok számára sem, akik idegenkednek a folyamatos gyógyszerszedéstől.
Miért vagyok napallergiás?
Tudni kell, hogy a napallergia másodlagos dolog. Bizonyos gyógyszerek hatására, továbbá más, kezdődő autoimmun betegségek, esetleg rák esetén gyakrabban alakul ki napallergia. Melyek a napallergia legjellemzőbb tünetei? Vörös, gyulladt bőr, csalánkiütés, hólyagok... Meg kell jegyezni, hogy jelentkezésük összefügg a hormonszinttel. Megfigyelhető például, hogy a menstruáció előtt vagy a változókorban gyakrabban fordul elő, amiből az következik, hogy a neuroimmun és az endokrin rendszer szoros összefüggésben áll egymással.
Lehet, hogy mosópor-allergiád van?
A mosóporokat és tisztítószereket forgalmazó cégek két jelzővel igyekeznek megnyerni a fogyasztókat a termékek megvásárlására. A kulcs minden esetben a nagy tisztító erő és a tartós, kellemes illat. Gyakran azonban épp ezek okozzák a kellemetlen panaszokat is: a testszerte jelentkező kiütések és bőrvörösség a mosópor- allergia tünete is lehet.
Hogyan védjem a szemem, ha allergiás vagyok?
A szénanátha jellegzetes tüsszögéssel, orrdugulással és orrfolyással járó tünetei mellett az allergia a szemeket sem kíméli. Dr. Pintér Judit, a Budai Allergiaközpont allergológusának segítségével utána jártunk, mi okozza a panaszokat és mit tehetünk a javulás érdekében.
Fényérzékenységet okozó gyógyszerek
A naptej, a szalmakalap és a napszemüveg sem nyújt kellő védelmet a nyári hőségben, ha bőrünket belsőleg nem készítjük fel a napsugarakkal való találkozásra. A látszólag minden ok nélkül jelentkező ekcémás, csalánkiütéses, bőrvörösséggel járó tünetek hátterében bizonyos fényérzékenységet okozó gyógyszerek szedése is állhat.
A pollenek allergiás asztmát okoznak!
Az allergiás asztma az asztmás betegségek leggyakoribb típusa. Az asztmás gyermekek közel 90 százalékánál, a felnőttek 65 százalékánál jelentkezik allergia is. A tavaszi-nyári időszakban különösen magas a levegőben található allergének száma, így különösen fontos, hogy a betegek megismerjék az asztmás rohamot provokáló tényezőket és a megelőzés lehetőségeit.
Mi okozza az ijesztő és életveszélyes angioödémát?
Az első látásra ijesztő tünetek rövid időn belül életveszélyes állapothoz is vezethetnek. Angioödéma jelentkezhet allergia, gyógyszerek, vagy fertőzések következtében. A tünetekről és a kezelésről dr. Pintér Judit, a Budai Allergiaközpont allergológusa ad felvilágosítást.
Alternatív megoldások az allergénmentes otthonért
Az allergiás betegség egyfajta életmódváltást is kíván, a környezet allergénmentesítésével ugyanis a tünetek előfordulása és mértéke is csökkenthető, az esetleges új megbetegedések kialakulása pedig elkerülhető. Ismerjük meg most azokat a módszereket és eszközöket, melyek segítségével otthonunk allergénektől mentessé tehető!
Fémallergiás vagy? Van megoldás!
A nikkel allergiás hölgyeknek sem kell többé lemondaniuk a kedvenc fülbevaló, vagy nyaklánc viseléséről. Az amerikai kutatók által kifejlesztett új, nanorészecskéket tartalmazó krém használatával a fémallergiás tünetek kialakulása megelőzhető.
Ekcéma: az ételallergia első jele is lehet
Az ekcéma nem csak tünete, de fontos előrejelzője is lehet a későbbi életkorban jelentkező ételallergiás panaszoknak. Az ekcéma és az ételallergiák közötti kapcsolatról dr. Hidvégi Edit gyermek gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.
Milyen bajok fenyegetnek?
Megkérdeztem a kezelőorvosomat, hogy milyen bajok fenyegetik az egészségünket ilyenkor tavasszal. A kikelet három fő betegsége: a megfázás és az ebből fakadó fertőzések, az allergia és a keringési zavarok.
Tévhitek az allergia kezeléséről
Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia (ACAAI) legfrissebb közleményében az allergiával kapcsolatos gyakori tévedésekre hívja fel a figyelmet. Az allergia kezelésével kapcsolatos téves információk eloszlatásához dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusának segítségét kértük.
Nem szelel? Az orrdugulást mi okozhatja?
A tavaszi időszakban gyakori náthás panaszok mellett az allergia tünete is lehet, sok esetben mégsem ez áll az orrdugulás hátterében. Krónikus panaszok esetén javasolt a kiváltó okokat felderíteni, mert a túlzott orrcsepp használat csak tovább ront a már meglévő tüneteken.
Az elsőszülötteknél nagyobb az allergia kockázata
Már a várandósság hónapjaiban eldőlhet, hogy a születendő gyermeknél a későbbiekben jelentkeznek-e majd allergiás tünetek. A betegség kialakulását ezen felül a születési sorrend is befolyásolhatja.
5 élelmiszer, amely halálos lehet!
Az allergiáról a legtöbb embernek általában a pollenallergia jut csak eszébe, pedig közel sem csak ez az egy allergén anyag létezik. Sőt: gyakorlatilag bármire túlérzékeny lehet a szervezetünk. Az élelmiszerekre is. A következők gyakran okoznak problémákat.
Tartós megoldás az allergiára
Az allergia kezelésére alkalmazott immunterápiás módszer bevezetésének 100. évfordulóján az Amerikai Asztma, Allergia és Immunológia Akadémia közleményben foglalta össze az immunterápia történetének legfontosabb állomásait. A kezelés múltját és jelenlegi helyzetét dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosának segítségével tekintjük át.
Az allergia ellenszere: immunterápia
Még javában tart az influenza szezon, de sokak számára a várva-várt tavasz is csak újabb megpróbáltatást jelent majd. Egyre többen szenvednek allergiás panaszoktól, azt azonban kevesen tudják, hogy létezik egy módszer, melynek segítségével akár véglegesen is megszüntethetők az allergiás tünetek. Az immunterápiáról dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus orvosa ad felvilágosítást.