Életforma.hu


Hősképző: évente többtízezer esetben kéne elsősegélyt adnunk egymásnak

Hősképző: évente többtízezer esetben kéne elsősegélyt adnunk egymásnak 

Az őszi Hősképző kampányban a Magyar Vöröskereszt munkatársai és önkéntesei ingyenes elsősegélynyújtás képzést szerveznek országszerte.
Hétköznapi hősök vigyáznak ránk a Balcsin

Hétköznapi hősök vigyáznak ránk a Balcsin 

Elindult a 2017-es balatoni elsősegélynyújtó szolgálat - jelentette be a Magyar Vöröskereszt főigazgatója. Kardos István elmondta, hogy tizenkét település tizennyolc strandján segítenek fiatalok. A csaknem háromszáz önkéntes augusztus 20-áig lát el a vízben és a vízparton szerzett sérüléseket, amelyek közül a leggyakoribbak a kagyló okozta vágások, a rovarcsípések és a különböző sportsérülések. Délelőtt tíztől este hatig dolgoznak - tudósított az MTI.
Csobot Adél már felkészült a vészhelyzetre

Csobot Adél már felkészült a vészhelyzetre 

Magyarországon évente több mint ötezer ember veszíti életét hirtelen szívmegállás következtében, miközben korai felismeréssel és azonnal megkezdett újraélesztéssel legtöbbjük megmenthető lenne. Október 16. az Újraélesztés Nemzetközi Napja – ennek kapcsán kérdeztük a kispapa Gönczi Gábort, a második kisfiát váró Dobó Ágit és Csobot Adélt, akinek kisfia lassan fél éves lesz.
Hogyan mentsük meg a főnökünk életét?

Hogyan mentsük meg a főnökünk életét? 

Baleset bárkivel történhet a munkahelyén, súlyos, életveszélyes helyzetbe egy irodaházban is kerülhetünk. Tisztában vagyunk vele, hogy mit kell tennünk, ha kollégánk elájul a folyosón? Esetleg erős mellkasi fájdalmat érez? A munkahelyi elsősegélynyújtás nemcsak a munkáltató felelőssége, embertársi kötelességünk is. Aki még nem került olyan helyzetbe, hogy gyors segítséget kellett nyújtania egy sérült vagy beteg személynek, felmerülhet benne a kétség, vajon megfelelően tudná-e ellátni őt a mentők kiérkezéséig.
Hogyan mentsünk életet egy Beyoncé slágerre? Megmutatjuk!

Hogyan mentsünk életet egy Beyoncé slágerre? Megmutatjuk! 

Te tudod, mit kell tenni, ha valaki hirtelen összeesik melletted a vízparton, és nem mozdul? Az önfeledt nyaraláskor  sem szabad megfeledkezni azokról a veszélyforrásokról, amiket ez a nagy meleg rejthet . Így segítsünk magunkon és másokon!

Újraélesztés: merjünk cselekedni! 

Ma Magyarországon évente mintegy 25 000 ember esik a hirtelen szívhalál áldozatául. Az esetek 90%-ában felkészületlenségünk és félelmünk miatt meg sem próbálunk segíteni, így mire kiér a mentő, esély sem marad az életben maradásra, erősíti meg mentőorvosok tapasztalatai alapján a szomorú tényt az Országos Mentőszolgálat Alapítvány.
A hirtelen szívhalál nem küld táviratot

A hirtelen szívhalál nem küld táviratot 

A hirtelen szívhalál nem üzen előre. Tényleg véletlenül érkezik. Sajnos sokkal több honfitársunkhoz, mint ahogyan az a világ statisztikái szerint megszokott. És még mindig nem tudunk elég sokan életet menteni.
Te vagy a hős! Ments életet!

Te vagy a hős! Ments életet! 

Az emberek zöme hazánkban nem tudja, hogyan kell újraéleszteni a rászorultakat, így évente 20-25 ezer embert veszítünk el hirtelen szívhalál következtében. Egy magyar mentőtiszt és egy mentőápoló új módszert fejlesztett ki, amellyel nagyon könnyen elsajátítható az újraélesztés technikája. A cél az, hogy egy ember se haljon meg addig, míg a szakértő segítség a helyszínre nem érkezik. Csak egy kis hétköznapi bátorság és hőstett kell hozzá!
Minden hatodik percben meghal egy ember, pedig nem kéne

Minden hatodik percben meghal egy ember, pedig nem kéne 

A stroke világszerte a harmadik leggyakoribb halálok. Évente világszerte 15 millióan, Magyarországon 40-50 ezren kapnak szélütést, azonban mindössze 3 százalékuk kerül idejében kórházba. Minden harmadik beteg azonnal, minden hatodik pedig egy hónapon belül meghal. A Magyar Stroke Társaság által életre hívott  „Stroke – Ne késlekedj” kampány eredményei kiemelkedőek, azonban a stroke fenyegetése továbbra sem csökken. A folyamatos tájékoztatás jelentősége megkérdőjelezhetetlen.

Mit kell tenni szélütés esetén? 

Egészségesebb életvitellel, rendszeres mozgással, megfelelő táplálkozással és szűrővizsgálatokkal megelőzhetőek a szív- és érrendszeri megbetegedések, így a szélütés okozta tragédiák. A stroke-t elszenvedett betegek mintegy 3 százaléka kerül időben kórházba, hiszen a tünetek hirtelen jelentkeznek, és még mindig vannak, akik nem tudják, hogy azonnal mentőt kell hívni.

Vöröskeresztes segélynyújtók kezdtek szolgálatot a Balatonnál 

Magyar Vöröskereszt közel háromszáz önkéntes elsősegélynyújtója teljesít idén szolgálatot a Balaton 12 településének 19 strandján július 1. és augusztus 22. között. 

Automatikus lesz a segélyhívás baleset esetén 

A statisztikák szerint naponta átlagosan mintegy 75 halálos áldozatot követelnek az Európa közútjain előforduló különféle balesetek, ezek jelentős hányada pedig a későn kiérkező segítség miatt következik be. Az EU irányelve alapján 2015-től minden, az Unió területén forgalomba kerülő gépjármű képes lesz automatikus segélykérés leadására annak érdekében, hogy a bajba jutottak a lehető leghamarabb segítséghez jussanak minden esetben, és így elkerülhető legyen a tragédia.

Mit tegyünk, ha fuldoklik a gyermek? 

Az elmúlt napokban két fulladásos gyermek-haláleset borzolta a kedélyeket. Vajon megakadályozhatók-e az ilyen esetek? Mit lehet tenni, ha a gyermek hirtelen fuldoklani kezd?

Tudják-e, mi a teendő, ha valaki elájul a napon? 

Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány a Nagy Elsősegély Teszt keretében 1000 főt kérdezett meg többek között arról, tudják-e, mi a teendő, ha valaki elájul a napon, mennyi az ajánlott napi folyadékbevitel, vagy éppen mi számít magas vérnyomásnak. A felmérés felemás eredményt hozott: vannak kérdések, amelyekre szinte mindenki helyesen válaszolt, ám sok esetben egyáltalán nem tudjuk, mi az azonnali szakszerű teendő.

Mit kell tennem? Ingyenes, elsősegélynyújtó mobiltelefon 

Baleset esetén mindössze minden hatodik ember tud vagy mer segíteni a sérülteken, a bizonytalanság pedig még nagyobb visszatartó erőt jelent, mint az elsősegélynyújtási ismeretek hiánya - derül ki egy friss kutatásból. A WEBBeteg.hu egészségportál ezért - az Országos Mentőszolgálattal együttműködve - kifejlesztette az Elsősegély - Mit kell tennem? mobilalkalmazást, amely mostantól gyakorlati tanácsokkal segíthet a mentők megérkezéséig.

Csak kezdd el! 

A -Csak kezdd el! -program célja, hogy Magyarországon minden forgalmas helyen legyenek olyan kijelölt személyek, akik rendelkeznek alapvető elsősegély-nyújtó alapismeretekkel és baj esetén képesek segíteni.

Az emberek félnek segíteni 

Az Országos Mentőszolgálat és a Semmelweis Egyetem Oxiológiai Tanszékének felmérése szerint minden ötödik honfitársunk súlyosbítaná egy esetleges sérült állapotát elsősegélynyújtás során. Ugyanezen felmérés azt is kimutatta, hogy szükség esetén mindössze a lakosság kevesebb, mint egy százaléka lenne képes hatékonyan alkalmazni elsősegély-nyújtási alapismereteit.

Mire figyeljünk a kerti partin? 

A kerti sütések, partik, összejövetelek a finom ételekről és a jó társaságról szólnak, de néha kellemetlenségek is történnek. Segítünk, hogy úrrá legyen a váratlan helyzeteken.