Életforma.hu


Ég veled, mobil! Most nincs olvasás!

Ég veled, mobil! Most nincs olvasás! 

Sokan csak most jutnak odáig, hogy végre szabadságra menjenek. A rég áhított utazás azonban többekben félelmet szül, mert rettegnek a hosszú órákon át tartó rosszulléttől, hányingertől, szédüléstől. Legtöbben csak nevetgélünk a repülőgépen az ülés támlájába rejtett hányózacskón, de annak, aki utazási betegségtől szenved, az út sajnos rendkívüli megpróbáltatást is jelenthet, legyen szó akár autózásról, repülésről, vagy hajóútról. A kicsik különösen érzékenyek az utazási betegségre, azonban a csecsemők ritkábban lesznek rosszul mozgó járműben, ez inkább a totyogók, ovisok és kisiskolások problémája.
Levegőt kér Miskolc

Levegőt kér Miskolc 

Magyarorország és egyben a Sajó-völgy egész Európa egyik legszennyezettebb levegőjű területe. Az uniós határértékeket jócskán meghaladja az apró részecskék koncentrációja, emiatt szükség lenne egy olyan levegőminőségi tervre, amely hatékony, kikényszeríthető intézkedéseket és rövid határidőket tartalmaz a szennyezés csökkentésére. A jelenlegi terv nem felel meg ezeknek a követelményeknek, ezért a Levegő Munkacsoport, a Zöld Kapcsolat Egyesület és egy magánszemély a környezetvédelmi hatósághoz fordult, kérve a levegőminőségi terv soron kívüli felülvizsgálatát.
7 tipp, hogy jobb legyen a lakás levegője

7 tipp, hogy jobb legyen a lakás levegője 

Több oka is lehet, ha túl a tavaszi nagytakarításon még mindig nem érezzük elég frissnek lakásunk levegőjét. Dr. Magyar Donát aerobiológus, a Budai Allergiaközpont szakembere összefoglalta, hogyan javíthatunk a belső levegő minőségén.
Szigorúan ellenőrzött légvonatok

Szigorúan ellenőrzött légvonatok 

Mi a közös az OSB-lapban, a galambürülékben és a szellőzővezetékben? Az Országos Közegészségügyi Intézet esettanulmányai alapján az, hogy mindegyik komoly egészségügyi kockázatot jelenthet a munkavállalókra. A jó minőségű irodai levegő tíz százalékkal is növelheti a vállalat termelékenységét, és fontos szerepet játszik a munkaerő megtartásában – derült ki a Laboratorium.hu Illékony vegyület, maradandó kockázat címmel rendezett konferenciáról szóló tudósításából...

Félünk, de inkább meghalunk?... Jaj, ne! 

13 százalékkal több szén-monoxid-mérgezéses beteget regisztráltak 2017-ben, mint korábban - adta hírül az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A tragédiák minden második alkalommal a fürdőszobában, toxikózis miatt következtek be. A legfrissebb kutatások szerint a magyarok 80 százaléka fél a szén-monoxid-mérgezéstől, de csak tízből ketten tartanak otthonukban szén-monoxid-érzékelőt.
Ezekre figyelj ősszel, ha kisbabád van

Ezekre figyelj ősszel, ha kisbabád van 

Az évszakváltást sokszor a felnőttek is megszenvedik, de a babák még érzékenyebben reagálhatnak az időjárás változására vagy éppen a levegő minőségének romlására. Mit tehetünk szülőként, hogy megkönnyítsük ezt az időszakot? Dr. Makleit László belgyógyász segít néhány hasznos tippel.
Úgy viszik a dobozos levegőt, mint a cukrot!

Úgy viszik a dobozos levegőt, mint a cukrot! 

Óriási a kereslet a dobozos oxigéndús levegőért, amelyet egy cég kísérleti jelleggel árult a dél-kínai Hajnan sziget nemzetközi turisztikai vásárán. Az üdítőitalokhoz hasonló dobozba zárt levegőt akciós áron 29 jüanért, vagyis mintegy 1200 forintért kínálták.
5 tipp, hogy a legkisebb se betegedjen le az ünnepekre!

5 tipp, hogy a legkisebb se betegedjen le az ünnepekre! 

A téli napokat és az ünnepek hangulatát bizony nagyon meg tudja keseríteni, ha beteg van a háznál, főleg ha pici baba. Mit tehetünk, hogy a legkisebbeket megóvhassuk a fertőzésektől, vagy éppen gyorsabban vészelje át azokat? Vannak rá hatékony módszerek!
Szellőztess, hogy egészséges maradj!

Szellőztess, hogy egészséges maradj! 

A levegő minősége egyenes arányban áll életminőségünkkel: az áporodott beltéri levegő fizikai és pszichés betegségekhez, fokozott teljesítménycsökkenéshez vezethet. Egy átlagos család naponta 10 liter párát termel. A téli hidegben ez a páramennyiség elhasználódottá teszi a zárt terek levegőjét, ezért nemcsak jól esik, de fontos is felfrissíteni a levegőt gyors, de alapos szellőztetéssel.
Drasztikus mértékben emelkedett a levegő pollenterhelése

Drasztikus mértékben emelkedett a levegő pollenterhelése 

Az egyik napról a másikra érkezett tavaszias időjárás hatására drasztikus mértékben emelkedett a levegő pollenterhelése. Az utóbbi években tapasztalható időjárás változások hatására a pollennaptárban jelölt időszakok közt jelentős eltolódás tapasztalható.  

Az AIDS kevesebb halálesetet okoz, mint a légszennyezés! 

A Sao Pauloi Egyetem tanulmányt végzett a levegőszennyezés súlyosságánal felmérése céljából. Megdöbbentő számadatok alapján az AIDS és a közlekedési balesetek együttvéve kevesebb halálesetet okoznak, mint a légszennyezés.(Nálunk méri, számolja ezt valaki?)

Ma ne gyújtsanak rá! 

Világszerte ezen a napon tartják a Nemdohányzók Világnapját (NON-Smoking Day), melyet a WHO 1987-ben hívott életre azzal a céllal, hogy ráirányítsa a figyelmet a dohányzás ártalmaira és a nemdohányzó életmód előnyeire. 

Alternatív megoldások az allergénmentes otthonért 

Az allergiás betegség egyfajta életmódváltást is kíván, a környezet allergénmentesítésével ugyanis a tünetek előfordulása és mértéke is csökkenthető, az esetleges új megbetegedések kialakulása pedig elkerülhető. Ismerjük meg most azokat a módszereket és eszközöket, melyek segítségével otthonunk allergénektől mentessé tehető!  

Légzésük leáll az éjszaka folyamán-tények az alvási apnoéról 

A Philips egészségügyi és well-being indexe (Philips Index for Health and Well-being) egy húsz ország piacát magába foglaló tanulmány, amelynek egy része az alvás és a well-being összefüggéseit kutatta.  

Tragédia jön: megfullad a Föld a szeméttől! 

Föld, víz, levegő: életünk nélkülözhetetlen feltételei. Vélhetnénk, ma is ugyanannyi van belőlük, mint évezredekkel ezelőtt, de ez csak a látszat. Elérkezett az idő, amikor szembe kell néznünk a tényekkel, hogy ha nem őrizzük életterünk egyre pusztuló elemeit, mi is elpusztulunk.

Miért olyan nagy élvezet meztelenül szaladgálni? 

Ebben a zord téli időjárásban mi másra is lehet gondolni, mint a forró nyári élményekre, amikor a homokos tengerparton végigszaladtunk - ruha nélkül. Akik ezt már megtették, bizony jól tették...

Gyógyító és szépítő a sós levegő! 

A sós levegő gyógyító erejét már az ókorban is ismerték. Előnye, hogy a várandósság időszakában és kisgyermekkortól is alkalmazható légúti fertőzések, asztma, allergia és bőrproblémák kezelésére, de jótékony hatása a stresszoldás terén is érvényesül. 

Menj oxigénbárba, ott szívhatsz tiszta oxigént 

Emlékeznek, milyen furcsán néztek pár évvel ezelőtt Michael Jacksonra, amikor oxigénsátorba vonult? Pedig ma már egyre több nagyvárosban nyílnak oxigénbárok, egyre több helyen végeznek oxigénterápiát. Hogy miért? Mert egyre kevesebb levegőnk van. Szó szerint.

Így leszel csúf és öreg 

A földet az UV sugárzástól védő sztratoszférikus ózonréteg mára elvékonyodott. Megnőtt a levegő szennyezettségének, ezzel együtt pedig a talajközeli ózon és a szabad gyökök szintje is. A bőr eredetileg képes ugyan természetes úton védekezni az agresszorok ellen, ilyen körülmények között azonban segítségre van szüksége ahhoz, hogy helyt álljon. Egykor "a városi levegő szabaddá tette" az embereket, ma már komoly ártalmakkal kell számolniuk a városlakóknak.

Villámgyors légtisztító 

Az allergiás, asztmás megbetegedések rohamosan terjednek Magyarországon, a 10 év alatti gyermekek pedig különösen nagy számban betegszenek meg. A helységek levegőnek tisztítása sokat segíthet ezen betegek állapotán, ami környezetük életminőségét, mindennapjait is lényegesen jobbá teszi.

Az Év szobanövénye: A páfrány 

A Holland Virágiroda minden évben az Év szobanövénye címet adja egy remek, igazán megkapó, egyedülálló karakterű növénynek. 2009-ben a páfrány (Nephrolepis exaltata) kapta ezt a megtisztelő címet. A páfrány szép megjelenésű, könnyen tartható növény. Kecses zöld levelei pedig frissítik a helyiség levegőjét.

Magas hőmérséklet plusz levegőszennyezettség halálos! 

A hideg levegő közismerten komoly légzőszervi problémákat okozhat: súlyosbíthatja bizonyos krónikus betegségek tüneteit vagy éppen elősegíti bizonyos fertőző betegségek (pl. influenza) kialakulását. A Queenslandi Technológiai Egyetem legújabb kutatásából azonban az derült ki, hogy a levegő felmelegedése sem feltétlenül jelent csupa jót.

Valami van a levegőben! 

Percenként 12-16 alkalommal lélegzünk, ezzel naponta körülbelül 16000 liter levegőt keringetünk át mintegy 100 négyzetméternyi légző felületen. Egyáltalán nem közömbös tehát, hogy milyen is ez a környezet.