Életforma.hu


Fáradtság, étvágytalanság, fejfájás - így hat az óraátállítás a szervezetünkre

Fáradtság, étvágytalanság, fejfájás - így hat az óraátállítás a szervezetünkre 

A téli és nyári időszámításról és az ehhez kapcsolódó óraátállításról mindenkinek más a véleménye. Egyesek szerint teljesen felesleges, csupán arra jó, hogy napokra összezavarja a szervezetüket, másokat viszont egyáltalán nem zavarja meg és észre sem veszik azt a plusz, vagy épp mínusz egy órát az átálláskor. Az óraátállítás bevezetésének hátterében energiamegtakarítás áll: mivel a nyári időszámítás alatt később sötétedik, így csak később van szükség arra, hogy felkapcsoljuk a villanyt. Hogyan hat a szervezetünkre az óraátállítás?
Így lesz könnyebb az óraátállítás!

Így lesz könnyebb az óraátállítás! 

Miért van ránk hatással az a bizonyos egy óra?
Óraátállítás - a visszanyert 1 óra, avagy jönnek a téli éjszakák pihentető alvásai

Óraátállítás - a visszanyert 1 óra, avagy jönnek a téli éjszakák pihentető alvásai 

Milyen hatással van a szervezetünkre az óraátállítás? Szakértő válaszol a kérdésekre, és arról is szó lesz, hogy miért fontos a minőségi és pihentető alvás.
Az óraátállítás mindenkit megviselhet, álmatlanságot is okozhat

Az óraátállítás mindenkit megviselhet, álmatlanságot is okozhat 

Energiamegtakarítás? Egy órával több természetes fény? Kevesebb baleset és bűncselekmény? Talán nem is gondolnánk, de mindezekre egyformán hat az óraátállítás! Ahogy a szervezetünkre is. Október 31-én, hajnali 3 órakor a mutatók visszapörögnek egy órát – így látszólag tovább is alhatunk. De vajon testünk is így érzi?
Közeleg az óraátállítás, jöhet egy kis óratörténelem?

Közeleg az óraátállítás, jöhet egy kis óratörténelem? 

Közeleg az óraátállítás. Míg a mobil eszközeink és a számítógépünk maguktól átállnak vasárnap hajnalban, a fali órát, a mikrót, az autó óráját  magunknak kell beállítanunk. Ezalatt felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mióta használunk egyáltalán órát, mióta hordozhatóak, és mivel mérték az időt előtte?
Nem tesz jót nekünk a nyári időszámítás

Nem tesz jót nekünk a nyári időszámítás 

Bár az eredeti tervek szerint ez lett volna az utolsó mizéria a téli-nyári időszámítás körül, de a pandémia ebbe is beleszólt. Pedig ez nem csupán egy óra pluszt vagy mínuszt jelent, de nagyon komolyan hat a mentális és a fizikai egészségünkre is.
Most, vagy tavasszal állítjuk át utoljára óráinkat át?

Most, vagy tavasszal állítjuk át utoljára óráinkat át? 

A téli időszámítás ma kezdődött, hajnali három órakor az órákat kettőre tekertük vissza. Az uniós országok csak abban tűnnek egységesnek, hogy 2021-ben utoljára lesz óraátállítás, de míg egy részük a nyári, a másik a téli időszámítást vésné kőbe. Az Orbán-kormány tavaly tavasszal a "nyári táborba" tartozónak tűnt, ám döntés még nem született. Mindkét megoldás mellett és ellene is szólnak érvek.
6 tipp, hogy sötétben is biztonságos legyen a vezetés

6 tipp, hogy sötétben is biztonságos legyen a vezetés 

Vasárnap a téli időszámítás kezdetével egy órával visszatekerjük a mutatót, a nappalok rövidülésével pedig egyre többet autózunk szürkületben és sötétben. Az autózási körülményeket ráadásul a hűvös, nyálkás időjárás is befolyásolja. Ezért ahogy az immunrendszerünket is érdemes felvérteznünk az évszak betegségeivel szemben, úgy a megváltozott időjárási viszonyok miatt is meg kell tennünk pár óvintézkedést, hogy elkerüljük a baleseteket. Íme, néhány tipp és némi odafigyelés, amivel az őszi-téli időszakban is biztonságosan vezethetünk.
Közeleg az óraátállítás és az erős front!

Közeleg az óraátállítás és az erős front! 

Noha a hét legvégéig még nem érkezik front, vasárnap az óraátállítással már elkezdődik a szervezetünket érő nagyobb terhelés. A szokatlan meleg hétfőig velünk marad, ami azt jelenti, hogy délutánonként továbbra is 20 fok feletti maximumokat mérhetünk. Helyenként ugyan tartós ködfoltok is előfordulnak, azért a legtöbb helyen a napsütésnek jut a főszerep, és csapadék sem alakul ki. A jövő héten azonban erős lehűlés várható - tájékoztat Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója.
Most az óraátállítás miatt is szenvedhetünk!

Most az óraátállítás miatt is szenvedhetünk! 

Egyre melegszik az idő a hét hátralevő részében. A hétvégén már ismét nagyon kellemes napok várnap ránk! A reggeli hideg napról napra enyhül, és a délutánok is egyre melegebbnek ígérkeznek. Ráadásul a sok napsütést sem kell nélkülöznünk, és akár 20 fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála - tájékoztat Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója.

Hidegfront vet véget a nyári napoknak 

Nyári napok október végén? Százéves melegrekordok dőlnek meg napok óta!  Kedden vége, de nem kell megijedni! Sőt, a muskátlit és a leandert sem kell még bevinni a teraszról. 

Áldás, vagy átok? 

Energiamegtakarítás? Egy órával több természetes fény? Kevesebb baleset és bűncselekmény? Talán nem is gondolnánk, de mindezekre egyformán hat az óraátállítás! Ahogy a szervezetünkre is. Október 29-én, hajnali 3 órakor a mutatók visszapörögnek egy órát – így látszólag tovább is alhatunk. De vajon testünk is így érzi? A nyári és téli időszámítás bevezetése óta vitatott, hogy mindennek csak „napos” oldala létezik, vagy az előnyök éppenséggel eltörpülnek a hátrányok mellett.

Néhány napig használhatatlanok leszünk 

Legyen elnéző magával és munkatársaival, a hétvégi óraállítás miatt ugyanis ma sokan ébredtek fáradtan és kialvatlanul, a dekoncentráltság pedig még néhány napig eltarthat.

Ütött a nyári időszámítás órája? 

Vasárnap hajnalban egy órával előbbre kell állítani az órákat, és megkezdődik a téli időszámítás. A kétféle időszámítás rendszerére több mint harminc éve állt át az ország, hogy minél többet megtakaríthassunk az áramszámlán, de mára tulajdonképpen kevés értelme maradt...

Neked hogy ketyeg? 

Vasárnap hivatalosan is elbúcsúzunk a nyári időszámítástól, és beköszönt a téli. Az óraátállításnak köszönhetően ugyan 60 perccel többet alhatunk, de a rövidebb nappalok és az egyre hűvösebb esték a hangulatunkra és a szervezetünkre is hatással lehetnek. A szürke időben hajlamosabbak vagyunk a depresszióra, az átállítás pedig felborítja napi ritmusunkat. Akad ugyanakkor néhány praktika, amellyel felkészülhetünk erre az időszakra, és könnyebben alkalmazkodhatunk a változásokhoz.  

Nem szeretjük, pedig nagyon megéri 

Vasárnap térünk át a nyári időszámításra, 29-én éjjel 2 órakor kell 3 órára átállítani az órákat, ezzel egynapi átlagos villamosenergia-fogyasztást lehet spórolni. Ennek ellenére gyűlöljük az óraátállítást és inkább a nyári időszámításnál maradnánk.

Nagyobb dugók és több baleset várható 

Az óraátállítás minden évben megviseli az emberek szervezetét, különösen igaz ez ősszel. Ilyenkor sokan napokig ingerültebbek, zaklatottabbak, és a hirtelen beköszöntő sötét délutánok csak tovább rontják a helyzetet. A forgalmi adatok elemzésével foglalkozó Best Way Traffic Kft. megfigyelései szerint mindez hatással van a közlekedésre is: átmenetileg 2%-kal nőhet a közúti balesetek száma és nagyobb forgalmi dugókra is számítani kell. Éppen ezért érdemes fokozott figyelemmel közlekedni az október 28-i óraátállítást követő napokban.