Életforma.hu


Ne csak a koronavírus miatt figyeljünk a munkahelyi higiéniára!

Ne csak a koronavírus miatt figyeljünk a munkahelyi higiéniára! 

Egyre többet foglalkozunk a koronavírus folyamatos terjedésével azzal, hogy óvintézkedéseket teszünk a munkahelyünkön is. Figyeljünk oda a higiénés szokásainkra annak érdekében, hogy ne fertőzzük meg egymást. Egyre több cég hoz rendkívüli rendelkezéseket a járvány megfékezésére, például kötelezően előírják az otthoni munkavégzést, korlátozzák a munkavállalók utazásait, illetve tömegrendezvényen való részvételét. Ám, ha nap mint nap bejárunk dolgozni egy közös irodába, akkor általánosságban is, de fertőző betegségek idején még inkább érdemes odafigyelni a higiéniára, mert a leggondosabban takarított munkahelyen is számtalan olyan baktériumforrással találkozunk, amelyekre nem is gondolnánk.
Már nem vágjuk ki a rezet!

Már nem vágjuk ki a rezet! 

Furcsa dolog a rézhiány. A gondot az jelenti, hogy különösen jellemző tünetei nincsenek, így felismerése is kifejezetten nehéz. Hogy lehet mégis kiszúrni? Gondolni kell a lehetőségére - mondják a szakemberek. A réz pótlása kiemelten fontos, főleg a kismamáknak, hiszen ilyenkor a szervezet rézigénye is megnő. Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász mondja el a részleteket.
Ezeket jó tudni a nyári megfázásról

Ezeket jó tudni a nyári megfázásról 

A nátha nem válogatja meg az évszakokat: bárkit utolérhet a legnagyobb kánikulában is, amikor gyanútlanul készülődik a vakációra. A megfázásnak több oka is lehet. Dr. Somogyi Katalin, a hévízi NaturMed Hotel Carbona főorvosa az alábbiakban összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat, és arra vonatkozóan is tanácsot ad, hogyan kúráljuk magunkat.
Ne Te mondd meg, majd az orvos: videoval

Ne Te mondd meg, majd az orvos: videoval 

A csúszós, havas utak megnehezítik életünket, a legtöbb kézsérülés is a téli hónapokban történik. Van azonban, amikor elkerülhető a műtét, de a szakember azt tanácsolja, erről ne mi, hanem orvos döntsön.
Se tej, se anyatej?

Se tej, se anyatej? 

Nem egyszer futunk bele hajmeresztő tévhitekbe a netet böngészve, amikkel a legnagyobb baj az, hogy sokan szentírásnak veszik, és ezzel megnehezítik a saját dolgukat a várandósság alatt, ami valljuk be, egyébként sem éppen könnyű. Az elfuserált tévhitek között az egyik legnagyobb a tejjel kapcsolatos. Ezt tesszük most rendbe, és ebben van dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu segítségére.
6 tipp a káros sugarak ellen

6 tipp a káros sugarak ellen 

Nyáron gyakran halljuk a különböző hírcsatornákon, hogy az extrém magas UV sugárzás miatt 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon, ha pedig a szabadban vagyunk, gondoskodjunk a megfelelő fényvédelemről. Ilyenkor mindannyiunknak az jut az eszébe, hogy naptejjel védjük a bőrünket, tartózkodjunk az árnyékban, és igyunk elegendő folyadékot. De mi a helyzet a szemünkkel?
Fontos lista allergiásoknak a nyaraláshoz

Fontos lista allergiásoknak a nyaraláshoz 

A nyaralásra, utazásra való felkészülés része a nyaralóhely és az időpont kiválasztása, az útiterv, a programok szervezése. Prof. Nékám Kristóf, a Budai Allergiaközpont allergológusának segítségével összegyűjtöttük mi az, amire allergiásként érdemes még figyelni, mielőtt útnak indulunk. 
5 dolog, ami koraszüléshez vezethet

5 dolog, ami koraszüléshez vezethet 

Magyarországon a csecsemők megközelítőleg 8,5 százaléka koraszülött. Vannak, akik nem érik meg az egyéves kort sem, és vannak, akikre akár élethosszig tartó küzdelem is várhat a maradandó károsodások miatt. A koraszülést leggyakrabban kiváltó kockázati tényezők, előjelek felismerésével azonban lehet tenni azért, hogy elkerüljük a bajt, ezért fontos tudni, hogy mire kell odafigyelni a várandósság alatt.
Elképesztő! Pont a cipőtől fáj?

Elképesztő! Pont a cipőtől fáj? 

Százból kevesebb, mint tíz embernek egészséges a lába, ehhez pedig erősen hozzájárul a nem megfelelő cipő. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopédusa a lábfájás, a derék- és gerincfájdalom illetve a nem megfelelő cipőviselet közti összefüggésről beszélt.
Keresztallergia kislexikon

Keresztallergia kislexikon 

Dr. Csáki Csilla allergológus segítségével táblázatba foglaltuk az ismert és kevésbé ismert pollen-élelmiszer keresztallergiákat, amelyek allergiás reakciókat válthatnak ki az arra érzékeny gyermekeknél vagy felnőtteknél.

Hasznos tippek utazóknak 

Elfogadta a Világ Egészségügyi Tanács A Vírusos Hepatitis Elleni Globális Egészségügyi Iparági Stratégiát a 2016–21 közötti időszakra. Célja a krónikus hepatitis fertőzés csökkentése a jelenlegi 6-10 millióról 0,9 millióra, és az ebből adódó haláleseteknek pedig 65%-os csökkentése 2030-ra, illetve ezáltal a vírusos Hepatitis-fertőzések globális egészségügyi kockázatának radikális csökkentése.

Hat jótanács a gerincedért 

A nyak-, hát- és derékfájás sokunk életét megkeseríti, pedig tudatos gerincvédelemmel sokat tehetünk a megelőzésért. Arra kértük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, hogy foglalja össze az alapszabályokat. 

Ingadozó vérnyomás: irány az orvos? 

A vérnyomást számtalan tényező befolyásolja, többek között a mozgás, a stressz, sőt, még az időjárás is, ezért a vérnyomás bizonyos mértékű ingadozása természetes folyamat. De hogy mikortól számít kórosnak, azt dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája válaszolja meg.

Aki "A"-t mond, mondjon "B"-t is! 

Mintegy 1000 regisztrált beteg, 2 éttermi eredetű járvány, 1 haláleset: ez a Hepatitis A-fertőzések 2015-ös hazai mérlege. A WHO szerint a Hepatitis A vírus szempontjából Magyarország a közepesen fertőzött országok közé tartozik; Borsodban és Zalában fokozott a fertőzésveszély.  

Nyomás alatt 

A légnyomásváltozás az egyik kiváltó oka a reumatikus, ízületi bántalmaknak. Egy hirtelen jött időjárási front ugyanis ezzel jár.

Tünetek asztmás gyerekeknél 

A betegség kialakulásában szerepet játszó tényezőket és a kezdeti tüneteket foglaljuk össze röviden szakértőnk, dr. Somogyi Éva gyermek tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével.

Itt a fesztiválbetegségek szezonja! 

Egy-egy önfeledt fesztiválozás után könnyen felbukkanhatnak egy-egy nemi betegség tünetei, mint például a folyás, a viszketés, a fájdalom. Az idejében elkezdett nőgyógyászati és urológiai kezelés megszabadíthat a kételyektől és a következményektől!

Életmentő lehet a véralvadásgátló 

Az idő előrehaladtával sokaknál jelentkeznek szívritmuszavarok, melyek kisebb mértékben az egészségeseknél is előfordulnak olykor, általában extra ütés formájában. A súlyosabb ritmuszavarok leggyakoribb esete a pitvarremegés, azaz a pitvarfibrilláció, mely olyan szövődményeket okozhat, mint pl. az embólia. Hogy miként lehet ezt elkerülni, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszél.  

Fel és le is dugul! Mi az? 

A fel- és leszálláskor jelentkező füldugulás, fülfájás természetes jelenség, amely a legtöbbször magától elmúlik. Bizonyos betegségek esetén azonban gyakoribb a kialakulása, ritkán szövődmények is jelentkezhetnek! Ezért gondosan olvasd a szakorvos véleményét!

Teniszkönyök, golfkönyök - elegáns betegségek? 

Közeledik a nyár, ilyenkor gyakran sportolunk a szabadban, teniszezünk, tollasozunk, röplabdázunk, golfozunk, intenzíven használjuk a könyökünket, illetve az alkarunk izmait és ízületeit. Ha gyakran, és folyamatosan ismételünk egy bizonyos mozdulatsort, és túlterheljük ezeket a területeket, teniszkönyök, illetve golfkönyök alakulhat ki – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistája.

Fáj a térded? Másnak is! De itt a segítség! 

Térdfájdalom lépcsőn járás közben, vagy guggoláskor? Valljuk be, ez a kellemetlen érzés sokunk életét megkeseríti. Magyarországon ez a probléma felnőtt lakosság 15-20%-át érinti, így negyven éves kor felett már majdnem mindenki találkozik a térdfájdalommal.  Ha csak egy gyorsan múló panaszról van szó, megnyugodhatunk, ám ha huzamosabb ideig is fennállnak a fájdalmas tünetek mindenképpen érdemes minél előbb szakemberhez fordulni.  Dr. Arnold Dénes sebész-szakorvos, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája szerint a megoldást a gyógyulásra a fájdalom alapoknál való megszüntetése, a célzott aktív fájdalomcsillapítás jelenti.

A pecsételő vérzés mindig problémát jelez! 

A nők kiegyensúlyozott mindennapjaihoz hozzátartozik az is, hogy a vérzésükkel ne legyenek gondok. Ez azonban nagyon sokszor nincsen így, számolniuk kell a köztes, pecsételő vérzéssel, vagy a barnás folyással. Ennek a jelenségnek a hátterében sokszor hormonális okok állnak, amiket mindenképpen orvosolni szükséges! A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa segít eligazodni!

Nemcsak a szerelmesek eshetnek bele! 

A „csókbetegség” elsősorban serdülők és fiatalok betegsége, cseppfertőzés útján terjed. Dr. Kádár János immunológustól, az Immunközpont főorvosától megtudhatjuk, hogy mi okozza, és hogyan kezelhetjük az influenzához hasonló tüneteket produkáló kórt. 

Meddőséget okozhat a korai menopauza 

Magyarországon minden századik nőt érinthet a korai menopauza, ám kevesen tudják, mi okozza panaszaikat. A tünetek megegyeznek a változókorban tapasztaltakkal, viszont a rendszertelen menzesz, a hőhullámok, a hangulatingadozás már 40 éves kor előtt jelentkeznek. Dr. Szőnyi György nőgyógyász azt javasolja: akinek a családjában előfordult már hasonló probléma, az vállaljon minél hamarabb babát, mert a korai klimax meddőséget okozhat.

Rád is ráférne egy olajcsere! 

Túl macerás, bele se kezdek! – adjuk fel egy kiegyensúlyozottabb életmódra való áttérés nulladik lépésénél. Pedig nem kell drasztikusan megváltoztatni étkezési szokásainkat azért, hogy egészségesebbek lehessünk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének 3 tippje remek kiindulópont lehet az új kezdethez. Itt az újévi fogadalmak ideje, vágjunk bele!

Hét dolog, amit tuti tudnod kell a nátháról 

Az őszi-téli időszakban sokszor még ki sem heverjük az egyiket, máris egy újabb betegség miatt nyomjuk az ágyat, rossz a közérzetünk, az orrdugulás, orrfújás, köhögés miatt alig alszunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa a nátha kezeléséhez és megelőzéséhez ad tanácsokat.

Öt tanács laktózérzékenyeknek 

Sokan felnőttkorban szembesülnek azzal, hogy laktóz-intolerancia miatt  nagyobb figyelmet kell fordítaniuk az étkezésükre. Eleinte ijesztőnek tűnhet a változás, de egy kis tudatossággal és tájékozódással könnyebben elkerülhetőek a kellemetlenségek. Íme öt dolog, amelyekről jó tudni azoknak, akiket érint Magyarország egyik leggyakoribb emésztőrendszeri problémája.

Mitől függ a fogyókúra sikere? 

Az elért testsúly megőrzése életkortól függetlenül nehéz feladat. Nem véletlen, hogy nemzetközi felmérések szerint a fogyókúrázók kb. 95 %-a egy éven belül visszaszedi a leadott súlyt vagy akár még többet is! Dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász szakorvos most elárulja, mitől függ egy fogyókúra sikere!

Szinte stopperral sem mérhető a gyógyulás 

Na, ilyen még nem volt! A világ leggyorsabb lézerével műtenek a Saint James Szemészeti Központban. Egy látásjavító kezelés mindössze 20 percig tart, a beavatkozás után pedig szinte tökéletesen lát a páciens – természetesen már szemüveg és kontaktlencse nélkül!

Anyuka, drága! Nem megijedni, segíteni kell! 

A hüvelyi folyás a felnőtt nők többségének nem jelent újdonságot, hiszen olykor mindenki szembesül vele. Amennyiben a folyás színe, mennyiség, illetve állaga a normálistól eltér, az rendszerint valamilyen fertőzés, legtöbbször gomba következménye, amit a női nemi szervek elhelyezkedése miatt sajnos könnyen el lehet kapni. A probléma általában viszonylag könnyen kezelhető, de mi a helyzet akkor, ha a folyás kislánynál jelentkezik? A kérdést dr. Szőczei Beáta, a Nőgyógyászati Központ gyermeknőgyógyásza válaszolja meg.

Lánygyerekek genetikai betegsége, de kezelhető! 

Létezik egy olyan genetikai rendellenesség, ami a lánygyerekeket érinti, ám sajnos az egyik leggyakoribb genetikai kór, amivel találkozhatunk. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elmondja, amit a Turner szindrómáról tudni kell, illetve a tüneteket és a kór kezelését is ismerteti.

Szívd fel begyem a sok D-vitamint! 

Igencsak megszaporodik a náthás, megfázásos betegségek száma a hűvös, nyirkos idő miatt az ősszel. Ma már tudjuk, hogy a D-vitaminnak jelentős szerepe van – többek között - az immunrendszer megerősítésében, viszont ahogy csökken a napsütéses órák száma, úgy egyre kevesebbet raktározunk belőle.  Dr. Bérzcy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa így a D-vitamin pótlására, illetve annak hiánytüneteire hívja fel a figyelmet.

Puff neki! Már a földimogyoró is veszélyes! 

A földimogyoró egyike azoknak az élelmiszereknek, amelyek gyakran okoznak táplálékallergiás tüneteket. Súlyosságuk az egészen enyhe irritációtól az életveszélyes reakcióig is terjedhet.

Életveszélyes bárányhimlő! Kezdődik a szezon! 

Nemcsak néhány piros, majd viszkető pöttyöt és 3-4 hetet jelent a bárányhimlő! Az esetek 2-6 %-ában nagyon súlyos szövődményei lehetnek a fertőzésnek. A betegek közül évente 300-400 beteg kerül kórházba - rendszerint a tüdőt, az agyvelőt, a lágy szerveket, a szívizmot, a csontozatot támadja meg a kór. Magyarországon 2015. októberéig 35 %-kal nőtt a bárányhimlős megbetegedések száma az előző év azonos szakához képest. Ez majd 10 ezerrel több kisdedet, gyereket, felnőttet jelent. Védőoltással mindez megelőzhető volna!     

Neked hogy ketyeg? 

Vasárnap hivatalosan is elbúcsúzunk a nyári időszámítástól, és beköszönt a téli. Az óraátállításnak köszönhetően ugyan 60 perccel többet alhatunk, de a rövidebb nappalok és az egyre hűvösebb esték a hangulatunkra és a szervezetünkre is hatással lehetnek. A szürke időben hajlamosabbak vagyunk a depresszióra, az átállítás pedig felborítja napi ritmusunkat. Akad ugyanakkor néhány praktika, amellyel felkészülhetünk erre az időszakra, és könnyebben alkalmazkodhatunk a változásokhoz.  

Mikortól kell figyelni a gyermek táplálására? 

Az élet első 1000 napjának, azaz a várandósság ideje alatt az anyaméh védelmében eltelő időnek és az első két életévnek a körülményei hosszú távon lehetnek  hatással  a csecsemők későbbi, egészséges növekedésére és a kora gyermekkori fejlődésre, sőt a felnőttkori egészségi állapotra. Ennek ismeretében a táplálás kiemelt  jelentőséggel kezelendő már a magzati élet kezdetétől - olvasható a Magyar Diabetikusok Országos Szövetségének hírlevelében. 

A Szív Napja - viseld a szíveden! 

2000 óta minden szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. Célja, hogy necsak a betegségek kapcsán törődjünk létfontosságú szervünkkel, ami életünkben majd 2,6 milliárdot dobban. Szívünk testünk mozgatórugója: szívdobbanásról szívdobbanásra élünk, mégis csak akkor szembesülünk működésének fontosságával, amikor valamilyen probléma jelentkezik. A Budai Egészségközpont szakértői úgy vélik, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással sokat tehetünk szívünk védelméért.

Mikor is érdemes endokrinológushoz vinni a gyereket? 

A kisgyermekek sajnos viszonylag gyakran betegek, mely leginkább a kevésbé erős immunrendszernek és a közösségi életnek köszönhető. A legtöbb panaszt azonban gyors diagnózis, majd még gyorsabb gyógyulás követ. Sajnos vannak olyan esetek, amikor nem csupán egy-egy múló tünetről van szó, hanem valamilyen komolyabb betegségről, mely kezelést igényel. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elárulta, mikor érdemes gyermekünkkel endokrinológushoz fordulni.  

A híradós is ember 

Dr. Várkonyi Andreát a legtöbben híradósként ismerik, kevesen tudják róla, hogy orvosdinasztiából származik, és sokáig belgyógyászként dolgozott. A népszerű képernyős ezúttal orvos szerepben mutatkozik be és az agyi egészség fontosságára hívja fel a figyelmet. Emellett azt is elárulja, hogy magánéletében milyen helyzeteket szül a mentális kimerültség, és hogyan kezeli ennek hatásait.

Na, az már baj, ha nem iszol elég tejet! Pedig van bőven! 

Gyermekkorunktól kezdve tudjuk, hogy a tej alapvető élelmiszerünk. A tej és tejtermékek fogyasztása fontos a szervezet fejlődése szempontjából, a benne lévő kalcium a csontváz és a fogak természetes építőköve. Ennek ellenére kevesebb tejet iszunk, miközben a termelés nő.  

Készülj az őszre! Ne szürkülj a szürkeséggel! 

Csodálatos az ősz aranyló levelivel, párás hajnalaival, de vele együtt jönnek a szokásos nyavalyák is. Az egy bizonyos kor után az itt fáj, ott fáj időszak megkeserítheti a napjaidat, pedig, ha tudod, mire számíthatsz, sokkal könnyebb lesz átvészelni mindezt. Ehhez nyújt segítséget a foglaljorvost.hu ! 

Ne adj pofont a szervezetnek! 

Nyakunkon az ősz, hamarosan beköszöntenek a munkával teli hétköznapok. Ha szeretnénk igazi energiabombaként belekezdeni ebbe az időszakba, egy alapos léböjtkúra segíthet megszabadulni a nyári fagyizásokkal, fesztiválozásokkal felhalmozódott méreganyagoktól. Fogadjuk meg a főorvos tanácsait, és kicsattanó vitalitás, valamint üde, gyönyörű bőr lesz a jutalmunk. Járulékos előnyként pedig még néhány kilónak is búcsút inthetünk.

Ez az ötödik! Készülj! 

Ötödszer hirdettek hőségriadót a nyáron a kánikula miatt. Ez már tényleg rekord egy évszakban! Már ha egyáltalán beszélhetünk még évszakokról. Nemrég hallottam egy rádióinterjút egy éghajlatkutatóval, aki azt mondta: gyakorlatilag ma Magyarországon szinte csak két "évszak" létezik: egy nyári hőség-szárazság, meg egy "téli" hűvös-nem túl hideg...

Olajozd az ízületed! 

A nyak, a derék, a váll, a térd vagy az ujjak ízületeinek fájdalmával a 40 év feletti korosztály nagy része szembesül. A szinte népbetegségnek számító porckopás okairól, megelőzésének és kezelésének lehetőségeiről dr. Pál Mónika, az Oxygen Fájdalomcentrum reumatológusa beszélt.

Támad az ősz! Támadj vissza! 

A D-vitaminnal töltött, mozgásban gazdag nyári hónapok után a borongósabb, esősebb időszak közeledte nem csak a hangulatunkra lehet negatív hatással, hanem az egészségi állapotunkra is. A tipikusnak mondható megfázás mellett még számos további nyavalyát hozhat az ősz, ha nem készülünk fel rá. A foglaljorvost.hu összeszedte, mikre érdemes figyelni, és hogyan lehet megelőzni a betegségeket.

Hogyan őrizzük meg a szexi nyári színt? 

Egyeseknek elég csupán néhány óra, mások akár heteken keresztül is „izzadhatnak”, mire nyaranta elérik az áhított napbarnított bőrszínt. Egy azonban közös: mindannyian szeretnénk minél tovább megőrizni bronzbarnított külsőnket. Fogadjuk meg az orvos tanácsait, használjuk ki a késő nyári nap sugarait is, és idén nem lesz szükségünk önbarnítóra karácsonyig!

6 tünet, ami pajzsmirigyzavarra utalhat 

A pajzsmirigyzavar igen sok embert érint, ráadásul a legtöbben még csak nem is sejtik, hogy a panaszok hátterében hormonális probléma áll. Ennek oka, hogy a tünetek sokszor teljesen hátköznapiak, így az ember nem is gondolná, hogy valamilyen rendellenesség húzódhat meg a háttérben.

Babakalauz 

A nyár, a vakáció, pihenés időszaka. Sokan túlestek az első babás nyaraláson, s felkészülten várják az előttük álló napokat, de vannak, akik most kelnek először útra kisgyermekkel. Következzen ezért útravalóként néhány jó tanács bőrgyógyász szakértőnktől – a nyári bőrvédelemről.