A cukorbetegekre leselkedő nyári veszélyek
Szakorvosi segítséggel a diabétesz összes típusának szövődményei részben megelőzhetőek, részben pedig feltartóztatható a már kialakult szövődmények progressziója. Dr. Marton Annát, a Budai Egészségközpont diabetológus szakorvosát kérdeztük a betegségről és annak nyári kockázatairól.
A cukorbetegség az egyik legelterjedtebb anyagcsere-betegség, amely a meleg nyári időszakokban még nagyobb veszélyt jelenthet. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint a leggyakoribb, 2. típusú diabétesz, társbetegségeivel együtt – amelyek a magas vérnyomás, az emelkedett vérzsír szint, a túlsúly, és a szív- és érrendszeri betegségek – a megfelelő ellátással megelőzhető vagy idejében felismerve jól gyógyítható. Szakorvosi segítséggel a diabétesz összes típusának szövődményei részben megelőzhetőek, részben pedig feltartóztatható a már kialakult szövődmények progressziója. Dr. Marton Annát, a Budai Egészségközpont diabetológus szakorvosát kérdeztük a betegségről és annak nyári kockázatairól. „A cukorbetegség esetén a szervezet nem tudja a táplálékból kinyert glükózt hasznosítható energiává alakítani, melynek a betegség különböző típusaiban különféle okai lehetnek. Az 1-es típusú diabétesz esetében a vércukorszintet szabályozó inzulin termelődése jelentősen csökken ill. megszűnik. A 2-es típusú cukorbetegség – bár jellemzően felnőttkorban alakul ki – kifejlődésének ideje napjainkban egyre fiatalabb korra tolódik el világszerte. A hasnyálmirigy ebben a formában termel ugyan inzulint, de nem tudja kifejteni kellő mértékben a hatását, a sejtek inzulinérzékenysége csökken. A cukorbetegség sok egyéb, ritkább betegség tünete is lehet, de a hasnyálmirigy károsodása révén például alkoholizmushoz is társulhat. Másodlagos cukorbetegségnek a más belgyógyászati betegségek részjelenségeként jelentkező diabéteszt nevezzük" – mondta a doktornő.
A legjellemzőbb tünetek közé tartozik többek között a megnövekedett éhségérzet, a fáradékonyság, a szomjúság, valamint a gyakori vizelési inger. A gyakoribb, 2. típusú cukorbetegségre sokszor már csak a kialakult szövődmények – például szívbetegség vagy a potenciazavar – hívják fel a figyelmet, markáns panaszokat sokáig egyáltalán nem okoz. A betegség ugyanakkor súlyos komplikációkhoz vezethet: jellemző a szemfenéki erek, a vese hajszálerei, vagy akár az idegrostokat ellátó erek károsodása, de a cukorbetegség – főleg magas vérnyomással, magas vérzsír szinttel vagy dohányzással szövődve – vezető oka a szívkoszorú erek és az agy érelmeszesedésének, infarktusának is.
Hozzászólás zárolva.