Életforma.hu


Világszerte a terhességek mintegy 7-10%-át érinti a terhességi cukorbetegség

Világszerte a terhességek mintegy 7-10%-át érinti a terhességi cukorbetegség 

Ez a betegség nemcsak a várandós anya, de a születendő gyermek egészségét is veszélyezteti.
November a cukorbetegség hónapja

November a cukorbetegség hónapja 

November a cukorbetegség hónapja – Filmmel, emléktábla-avatóval és könyvbemutatóval készül a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért.
Indul a nyaralási szezon! Mire figyelj nyaralás során ha kettes típusú diabétesszel élsz?

Indul a nyaralási szezon! Mire figyelj nyaralás során ha kettes típusú diabétesszel élsz? 

A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt feketetni a strandolásra, lángosra evésre, fagyizásra, és a fogyókúrát, helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni.
A krónikus betegségek megelőzése gyerekkorban kezdődik

A krónikus betegségek megelőzése gyerekkorban kezdődik 

A megfelelő életmód kialakítása gyerekkorban kezdődik, és nagymértékben meghatározó a későbbi életszakaszok tekintetében is. Amit kicsiként csinálunk, ahogy étkezünk, ahogy mozgunk, vagy amilyen módon kezeljük a stresszt, mind-mind tanult viselkedésformák, amelyeket elsősorban szüleink alakítanak. Erre rakódnak rá az egyéb környezeti hatások, illetve örökölt genetikai hajlamok. Mindezek egyedi kombinációja határozza majd meg életmódunkat felnőttkorunkban.
A cukorbetegség az ünnepek alatt sem megy pihenőre

A cukorbetegség az ünnepek alatt sem megy pihenőre 

Az ünnepi időszakban a legtöbben felfüggesztik az egészséges életmódjukat, kevesebbet sportolnak és átadják magukat a gasztronómiai élvezeteknek. A cukorbetegek azonban a karácsonyi lakomák alatt sem feledkezhetnek meg a diétáról és a vércukorszintjükről. Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár olyan tanácsot, amik megkönnyíthetik a diabétesszel élők ünnepi időszakát.
6+1 jel, amikor a vizelet betegségre utal

6+1 jel, amikor a vizelet betegségre utal 

A vizelet képet ad egészségi állapotunkról, ezért nem árt mindennap figyelni, mielőtt lehúznánk a vécén. Hét intő jel, ami betegségre, akár rákra is utalhat.
Ez a kicsiket sem kíméli

Ez a kicsiket sem kíméli 

Vezető halálozási okok egyike Magyarországon a stroke. A legfrissebb adatok szerint 2018-ban 11 267 ember életét követelte a betegség. Bár az elmúlt évtizedekhez képest ez a statisztika javuló tendenciát mutat, mégis megfelelő elővigyázatosság és egészségtudatosság mellett még több esetben lehetne megelőzhető. Míg a betegség és a prevenciója egyre nagyobb figyelmet kap, arról kevés szó esik, hogy a közhiedelemmel ellentétben a probléma nemcsak a felnőtteket érinti. Az idei stroke világnap alkalmából fordítsunk megfelelő figyelmet a gyerekkori stroke felismerésére és megelőzésére!
Mi köze a diabétesznek a fejlődési rendellenességekhez? Meglepődsz!

Mi köze a diabétesznek a fejlődési rendellenességekhez? Meglepődsz! 

Becslések szerint minden második kismama túlsúlyos vagy elhízott a várandósság korai szakaszában, amely jelentősen növeli a terhességi magas vérnyomás és a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A terhességi cukorbetegségnek általában nincsenek tünetei, ám komoly veszélyt jelent mind a mama, mind a baba egészségére nézve.
Meddig leszünk még ilyen dagadtak?

Meddig leszünk még ilyen dagadtak? 

Az elhízás népbetegség Magyarországon. A legfrissebb OECD-jelentés szerint a magyarok Európa legelhízottabb nemzete; a 15 év felettiek 30 százaléka elhízott, és sajnos világszinten is a negyedik helyen állunk. A kutatókból és orvosokból álló Magyar Elhízástudományi Társaság (MET) az elhízás prevencióját tűzte a zászlajára, és a nemzetközi Elhízás Világnap alkalmából ismét felhívja a figyelmet a megelőzés jelentőségére. A társadalombiztosítás ráfordításait tekintve a 2012 évi OEP-adatok alapján az elhízott és túlsúlyos betegek ellátásának direkt költsége 207 milliárd forintot tett ki, ami a teljes egyészségügyi alap kiadásainak 11,6%-át és a bruttó hazai termék (GDP) 0,73%-át jelentette.
Perifériás érbetegség? Ezt tedd ellene!

Perifériás érbetegség? Ezt tedd ellene! 

A perifériás érbetegség (PAD) kezelése a tünetek csökkentésére, és az állapotromlás megelőzésére épül. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint mindezekben az orvosi kezelésen túl rendkívül sokat lehet tenni életmódbeli változtatásokkal is.

Fáj a vádlid? 10 gyakori oka is lehet! 

A vádlifájdalom olyan súlyossá válhat, hogy akár a járást is akadályozhatja. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint az orvosi diagnózis azért is fontos, mert az izomhúzódástól az érproblémáig számos ok állhat a háttérben.  

A legcukrosabb ünnep egy cukorbetegnek 

A karácsonyi ételarzenál különösen nagy kihívás elé állítja azokat, akik valamilyen ételallergiával vagy alapanyagokhoz köthető betegséggel küzdenek. Az egyik ilyen, mind több embert érintő probléma világszerte és nálunk is a diabétesz. A cukorbetegséggel élők arányának az elmúlt évtizedekben tapasztalt növekedése miatt egyre sürgetőbb lett, hogy bizonyítékokon alapuló információkkal rendelkezzünk arról, hogy az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek hogyan segíthetnek a túlzott cukorbevitel csökkentésében azok számára, akik ragaszkodnak az édes ízhez.

Inzulin vagy tabletta - mikor melyikre van szükség? 

A 2-es típusú cukorbetegség diagnózisa hallatán a legtöbben úgy gondolják, hogy életük végéig inzulin kezelésre szorulnak, pedig van, hogy elég a gyógyszeres terápia. Hogy mikor melyiket kell alkalmazni, és hogy mikor van szükség váltásra, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Erre az 5 dologra figyeljenek a cukorbetegek a kánikulában 

Még a személyre szabott terápia is veszélybe kerül, ha a cukorbeteg nem veszi figyelembe a környezeti tényezők változásait és nem alkalmazkodik azokhoz. Ilyen külső körülménynek számít a nyári kánikula, illetve a nyári szabadság kapcsán a megváltozott napirend vagy külföldi utazás. Mire kell ilyenkor fokozottan figyelni? Segítünk...

Itt a beszélő vércukormérő - látássérülteknek 

Egy magyar fejlesztésű, a beteget szóban is tájékoztató vércukormérő segíti a látássérült diabéteszes betegeket. Azzal, hogy az utasításokat és felolvassa a mérési eredményt, lehetővé teszi a vércukormérést önállóan is - közölte a készüléket gyártó magyar vállalkozás kedden az MTI-vel.

10 tipp, hogy két lábbal állhass a földön! 

A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság az európai „PAD and Vascular European Days” kezdeményezés részeként idén negyedszerre rendezte meg az országos Érszűkület Napot országszerte hat helyszínen. A szervezők az előző évekhez hasonlóan ingyenes méréssel, önpulzusmérés oktatással, tanácsadással és tájékoztató kiadványokkal várták az érdeklődőket. Idén külön figyelem irányult a cukorbetegek alsó végtagi panaszainak felismerésére, mivel a lábamputációk felét diabéteszes betegeken végzik el.

Áfonya hercegnő új fellépése 

Ingyenes családi egészségnapot rendez az Egy Csepp Figyelem Alapítvány november 27-én, vasárnap 10 órától a BOK, korábbi nevén SYMA Csarnokban. Az Egy Csepp Világnapon a gyerekeket izgalmas játékok és színpadi programok várják, a felnőttek egészségügyi szűréseken, tanácsadásokon vehetnek részt.

Terhességi cukorbetegség - mennyire veszélyes a magzatra? 

A terhességi cukorbetegség vagy gesztációs diabétesz az összes várandósság 1-14 százalékában jelentkezik világszerte, és előfordulása egyre növekszik. Holott megfelelő életmóddal és ellenőrzésekkel számos későbbi kockázati tényezőtől mentesülnének a mamák és a babák.

Mennyi alkoholt ihatnak a cukorbetegek? 

Nyáron, a fesztiválok és a kerti partik idején szinte minden társaságnál előkerül az alkohol, de egy kellemes, otthoni vacsorát is jól esik olykor egy kis borral zárni. De vajon mit tehetnek a cukorbetegek? Teljesen le kell mondaniuk az alkoholról, vagy ihatnak egy-egy pohárral? A kérdést Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa válaszolja meg.

Új felfedezés: a cukorbetegség, de a meddőség ellen is fontos 

A mio-inozitol hatékony segítség a diabétesz, IR és pajzsmirigygyulladás kezelésében. Számos kedvező tulajdonságára az utóbbi időben derült fény. Folsav szedésével kombinálva, a vizsgálatok szerint a felsorolt betegségek mellett a menstruációs ciklus szabályozásában, és a termékenység növelésében is fontos szerepet játszik.

Nem csak cukorbetegség esetén alakulhat ki lábszárfekély 

Az emberek többsége a lábszárfekélyt leggyakrabban a diabétesszel hozza összefüggésbe. A cukorbetegség ugyan fontos kockázati tényezője az állapotnak, ám a lábszáron kitüremkedő kacskaringós visszerek is okozhatják a problémát. Hogy pontosan mik a lábszárfekély veszélyei, és hogy milyen módszerekkel lehet megelőzni, azt dr. Sepa Györgytől, a Trombózisközpont érsebész főorvosától tudtuk meg.

Vakság,a cukorbetegség legsúlyosabb szövődménye 

Súlyos problémákat, akár a vakságot előzheti meg az, aki cukorbetegként részt vesz rendszeres szemészeti ellenőrzéseken. Az elváltozások ugyanis sokáig tünetmentesek maradhatnak, és gyakran csak visszafordíthatatlan stádiumban kerül a cukorbeteg a szemészhez. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész szakorvosa a megelőzésre hívja fel a figyelmet.

Téli gyümölcstorta – cukor nélkül 

A gyümölcstortáról azoknak se kell lemondaniuk, akik a cukrot mellőzni kénytelenek, vagy éppen diétázni szeretnének. A jól megszokott változatból csak ki kell cserélni pár összetevőt és máris élvezhető. Készítsd el a saját piskótádat!

Babavárás vitaminokkal? – Nem mindegy, mit veszel be! 

A terhesség korai szakaszában érdemes valamilyen várandósoknak ajánlott készítménnyel támogatni a szervezetet, hogy a vitamin és ásványi anyag utánpótlás kielégítő legyen. A sokféle készítményből azonban nem mindig a legjobbat választjuk. Mit érdemes szem előtt tartani, amikor döntünk?

Új készítmény segít a cukorbetegeknek – már januártól 

Az intenzív vércukorszint-kontrollt igénylő, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek gyakran szenvednek testsúlygyarapodástól. Számukra új lehetőség az az új SGLT2-gátlók családjába tartozó készítmény, amelyhez januártól már hazánkban is OEP támogatással juthatnak hozzá a cukorbetegek.

Mi köze a diabétesznek a fogágybetegséghez? Sajnos sok... 

Tudtad, hogy hazánkban több mint félmillió ember cukorbeteg, és sokuknak nincs is tudomása róla? Azt pedig még kevesebben tudják, hogy a cukorbetegség és a fogágybetegség előfordulása és kezelése szorosan összefügg.  

Az egészség a reggelivel kezdődik! 

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához.

Most lépésről lépésre megismerheted a cukorbetegség kialakulását 

A világon több mint 100 millió cukorbeteget tartanak számon, Magyarországon 500-600 ezren szenvednek ettől a betegségtől, s az érintettek száma évről évre nő. A diabétesz kialakulásában sok minden közrejátszik, de fontos szerepe van a nem megfelelő életmódnak.

Zabpelyhes almás szelet - tojás nélkül! 

Tojásallergiád van? Azért neked se kell lemondanod a finomságokról! Vállalkozó kedvűek figyelmébe ajánljuk ez a diabetikus, tojásmentes receptet.

Diabéteszhelyzet - van még tennivalónk! 

Az ötödik legrosszabb helyen áll hazánk a cukorbaj és szövődményei által bekövetkezett haláleseteket tekintve, és nagyon magas a betegség okozta lábamputációk száma is – derül ki a 30 európai állam diabétesz-ellátórendszerének helyzetét feltérképező, Bécsben nemrég közzétett 2014. évi Európai Diabétesz Mutatóból. Magyarország jelenleg a 17. a harminc ország rangsorában.

3 tévhit a cukorbeteg-diétáról 

Nem csoda, hogy egyre több embernél, köztük jelentős számú fiatalnál diagnosztizálják a diabéteszt, hiszen a egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és az ezekből adódó túlsúly kiváló táptalaj a cukorbetegség számára. A betegség kezelésében óriási hangsúlyt kap a gyógyszeres terápia mellett a speciális diéta. Mire kell valóban ügyelni a diéta kapcsán egy cukorbetegnek? Elmondjuk!

Diabéteszes neuropátia – létfontosságú a korai felismerés 

A diabéteszes neuropátia a cukorbetegek mintegy 30%-át, hazánkban legalább 240 ezer embert érint. A neuropátiának ez a típusa károsíthatja többek között a szív- és érrendszeri funkciókat, ezért a neuropátiás cukorbetegek körében ötször magasabb a halálozási arány, mint a szövődmény által nem érintett diabéteszesek között. Ezen a korai felismerés és a helyes kezelés segíthet.

Lehet, hogy veszélyeztetett vagy - figyelj a terhességi diabéteszre! 

A nők körében vannak olyan csoportok, amelyeket fokozottan veszélyeztethet a terhességi diabétesz, a várandósság időszakában legelső alkalommal észlelt kóros szénhidrát-anyagcserezavar. Kialakulását az örökletes hajlam, fizikai állapot és az életmód mellett a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások is elősegítik.

Egy diabéteszgyógyszer a hosszú élet titka? 

A metformin a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt készítmény. Egy kutatás szerint azonban a gyógyszer a nem diabéteszes egyének egészségét is kedvezően befolyásolja.

Vedd észre a jeleket! Nem egyik napról a másikra jelentkezik 

Dobogós helyezést ért el napjaink népbetegségeinek listáján a 2-es típusú cukorbetegség a túlzott szénhidrátfogyasztás és a mozgásszegény életmód miatt. A betegség további terjedését a rendszeres szűrés és a családokban történő életmódváltás segíthet meggátolni.

Mi köze a fogínygyulladásnak a cukorbetegséghez? 

Jó hír, hogy a jövőben ugyanazzal a módszerrel lehet majd kezelni a fogágybetegséget és a 2-es típusú cukorbetegséget. Mi most a jelenben elérhető kezelési lehetőségekre hívjuk fel a figyelmet.

Mit kell tudni a cukorbetegségről? 

Napjainkban egyre gyakoribb az inzulinrezisztencia, amit a cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. Miután az 1-es és 2-es típusú diabétesz is lassan mindennapi problémává válik, most elmagyarázzuk az egyes betegségek közti hasonlóságokat, különbségeket és ok-okozati összefüggéseket.

Tudod mit eszik a gyereked? Csak hiszed! 

Mind többször és több helyről hallhatunk arról, mennyire fontos a gyermekek egészséges táplálkozása. Bár a szülők jelentős része tisztában van az egészséges étkezés alapelveivel, sokszor még ők sem számolnak a rejtett cukor mennyiségével.

Sárgabarackos túrótorta cukor nélkül – nem csak diétázóknak! 

A születésnapos cukorbetegek vagy éppen fogyókúrázók számára ajánljuk ezt az isteni tortát. A bevállalósak természetesen cukorral és nem diabetikus összetevőkkel is elkészíthetik!

Egy megfázás is végzetes lehet a kezeletlen cukorbetegeknél 

A cukorbetegek mindennapjai eleve bonyolultak, hát még akkor, ha valamilyen betegség ledönti őket a lábukról. Kezeletlen esetben számukra egy egyszerű megfázás is komoly problémákat okozhat, hiszen a vírus vagy baktérium okozta fertőzés jelentős vércukorszint-emelkedést idézhet elő.

A bejglitől a lábszárfekélyig 

Az év végi ünnepek velejárója a gazdagon terített asztal és a sok-sok finomság. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokkal többet, és sokkal kevésbé egészségtudatosan enni, mint egyébként. Ez azonban – a túlsúly mellett – egyéb problémákat is okozhat.

A csoportos edzés hatékonyabb 

Mivel az Amerikai Egyesült Államokban a felnőtt lakosság 69 százaléka túlsúlyos vagy elhízott, ezen populációnak komoly esélye van a 2-es típusú cukorbetegségre is. Ez a hatalmas, drámai szám az utóbbi 15 év „eredménye”. Éppen ezért a szakembereknek különösen fontos, hogy megtalálják azokat a módszereket, amelyek eredményesen megállíthatják a romló mutatókat. Az amerikai Diabétesz Megelőző Program legújabb kutatásában azt találta, hogy az életmódbeli változtatások sokkal eredményesebbek a súlyvesztés és a BMI csökkentése terén, mint a hagyományos kezelések. Igaz, a tudósok az eredményeket 15 hónapos programok után mérték. 

Figyelem, egyre több a cukorbeteg! 

A cukorbetegek száma a világon évről évre növekszik, pedig az étkezési szokások megváltoztatásával, fogyással, diétával, mozgással a betegség kialakulása megelőzhető. A diabétesznek számos szövődménye lehet, az elhanyagolt lábbetegségek miatt hazánkban naponta átlagosan hét amputációt végeznek…

A cukorbetegség okozta idegkárosodásról 

Az idegkárosodás (neuropathia) a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye. A teljeskörű kezelés nemcsak a tünetekre, hanem az idegkárosodást kiváltó okra is hat, így a neuropathiás károsodás folyamata lassítható, megállítható, vagy visszafordítható lehet.  A témát nemzetközileg elismert szakértők vitatták meg Berlinben, az Európai Diabétesz Kongresszus zárónapján.  A neuropathia gyógyításának lehetőségeiről más nemzetközi szakértők mellett Prof. Dr. Kempler Péter, a Semmelweis Egyetem I. számú Belgyógyászati Klinikáján működő Neuropathia  Központ vezetője is beszámolt.

Vegyük komolyan a cukorbetegséget! 

1 500 000 cukorbeteg, 100 000 cukorbeteg lábszárfekély, évi 4000 amputáció – hozzávetőlegesen ezek a számok jellemzik jelenleg hazánkat. A cukorbetegség korunk egyik leggyorsabban és legszélesebb körben terjedő betegsége, amelynek szövődményei rendkívül súlyosak, akár halálosak is lehetnek.

Mindennapi édes mérgünk és kábítószerünk 

Az egy főre jutó cukorfogyasztás világszerte az ötven évvel ezelőtti mennyiség háromszorosára nőtt. „Evolúciós értelemben új jelenség, hogy a nap huszonnégy órájában hozzájuthatunk a cukorhoz. Szervezetünk nincs erre berendezkedve" - mondta egy élelmezési szakértő a Food Inc. című Oscar-jelölt dokumentumfilmben.

A tejtermékek megvédenek a cukorbetegségtől! 

Szív- és érrendszeri betegségek vizsgálatára indított megfigyelésük során a Harvard Medical School kutatói megállapították, hogy a transz-palmitolajsav igen kedvező hatást gyakorol a koleszterinszintre, emellett pedig a cukorbetegség rizikóját is nagymértékben csökkenti. A kutatók vizsgálata kimutatta, hogy azok, akiknek magas a transz-palmitolajsav szintje, 60%-kal kisebb kockázattal lesznek cukorbetegek.

5 fatális tévhit a cukorbeteg étrendről! 

Semmi kétség, a cukorbetegség kezelésének kitanulása majdnem felér egy új szakmával. A sok új információ hallatán nem is csoda, ha összezavarodunk egy kicsit. A következő tévhitektől azonban jobb minél hamarabb megszabadulni!